Kılıçdaroğlu'nun Biden yanıtı: Hiçbir emperyal gücün gölgesini kabul etmiyoruz

ABD başkan adayı Biden'ın yedi ay önceki sözleri üzerinden başlayan tartışmaya CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu da katıldı. Kılıçdaroğlu, Biden'in "Erdoğan'a karşı muhalefeti destekleyeceğiz" sözlerine, "Hiçbir emperyal gücün gölgesini kabul etmiyoruz" yanıtını verdi.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - CHP Genel BAşkanı Kemal Kılıçdaroğlu, ABD'de Demokratların başkan adayı Joe Biden'ın yedi ay önceki açıklamalarıyla ilgili soruları yanıtladı.

Hacıbektaş'taki etkinliklere katılmak üzere Nevşehir'e gitmeden önce evinin önünde gazetecilerin sorularını yanıtlayan CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu, "Önce şu soruyu gerçekten sormak gerekiyor; 7 ay önce yapılan açıklama ortada dururken, bu ülkenin Cumhurbaşkanı kimdi? Bu ülkenin sarayında kim oturuyordu? Bu ülkenin Dışişleri Bakanı kimdi? Hadi bütün bunlardan vazgeçtim. 7 aydır tepki vermediler. Neden şimdi tepki veriyorlar?'' diye konuştu.

''Biz CHP olarak bu ülkenin bağımsızlığı için mücadele eden bir gelenekten geliyoruz" diyen Kılıçdaroğlu, şunları söyledi:

"Hiçbir emperyal gücün gölgesini dahi kabul etmiyoruz. Çünkü bağımsızlık bizim karakterimizdir. Bu karakterden yola çıktık. Beni üzen şey şu; gerçekten de 7 ay önce söylenen bu sözlere Dışişleri Bakanı'nın tepki vermemesi, Erdoğan'ın tepki vermemesi, Fahrettin Altun'un tepki vermemesi, kendi kadrolarının tepki vermemesi ve 7 ay sonra da bunun Türkiye'nin gündemine getirilmesi. Neden? Gerçekten merak ediyorum. Acaba yine birileri 'Bunu kullanın, deliğe süpürmeyin' mi dedi. Biz bunları merak ediyoruz." (AA)

Joe Biden'ın sözleri 7 ay sonra Türkiye'de gündem olduJoe Biden'ın sözleri 7 ay sonra Türkiye'de gündem oldu

MHP lideri Devlet Bahçeli, Biden'ın sözlerini 'beka' sorununa kanıt gösterdiMHP lideri Devlet Bahçeli, Biden'ın sözlerini 'beka' sorununa kanıt gösterdi