Davutoğlu'ndan Bahçeli'ye rica: Erdoğan'a 'Biz batırdık, siz batırmayın' desin

Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu, MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli için, “Seçim krizlerinin, siyasi krizlerin ve ekonomik krizlerin başkahramanı” dedi. Bahçeli’ye 2001 krizini hatırlatan Davutoğlu, “Kendisinden rica ediyoruz. 2001 kriziyle ülkemizin yaşadığı felaketi Erdoğan’a ve ekonomi yönetimine anlatsın ve uyarsın. “Biz batırdık, siz batırmayın” desin” dedi.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu partisinin Konya İl Başkanlığı Kongresinde konuştu. Gelecek Partisi’nin resmi kuruluşundan bu yana 7 ay geçtiğini söyleyen Davutoğlu, pandemi şartlarına rağmen 67 ilde ve 343 ilçede örgütlendiklerini, Konya ile birlikte 8 il ve 163 ilçe kongresini tamamladıklarını kaydetti.

SALGININ KONTROL ALTINDA OLDUĞU YERLERDE OKULLAR AÇILMALI

Pandemi nedeniyle okul açılışının ertelenmesini değerlendiren Davutoğlu, “Salgının kontrol altında olduğu her yerde en azından belirli sınıf ve yaş düzeylerinde okullar açılmalıdır. Salgının kontrol altında olduğu yerlerde veyahut hiçbir vaka olmayan bir yöremizde eğitim-öğretime ara vermenin makul bir gerekçesi yoktur. Vaka sayısı veya yoğunluğuna göre somut bir kriter ortaya konmalı ve o kritere göre okulların açılıp açılmayacağına karar verilmelidir” önerisinde bulundu. Davutoğlu üniversitelerin de altyapı ve imkanlarına göre nasıl bir eğitim verecekleri konusunda serbest bırakılması gerektiğini söyledi.

'KORE DAHİ BİR TANE BAĞIMSIZ EKONOMİ GÖSTEREBİLİR MİSİNİZ?'

Davutoğlu, ekonomiyle ilgili “tam bağımsız ekonomi” açıklamalarını da değerlendirdi, “Bunlar bağımsız, onurlu ve itibarlı bir ülke ile tam bağımsız ekonomiyi birbirlerine karıştırıyorlar. Tabi ekonomiyi yönetmek yerine sosyal medya kampanyalarıyla algı operasyonlarına mesai harcarsanız, böyle traji-komik durumların ortaya çıkması kaçınılmazdır. Dünyada Kuzey Kore dahil, bir tane tam bağımsız ekonomi gösterebilir misiniz? Biz ihracatımız artsın, küresel ticarette ve üretimdeki payımız artsın, küresel ve bölgesel ekonomik faaliyetlerin güçlü bir aktörü olalım derken bunlar bu ergen sloganlarla ülkenin ekonomisini felakete sürüklüyorlar” dedi.

'SİYASİ VE EKONOMİK KRİZLERİN BAŞKAHRAMANI'

Davutoğlu’nun gündeminde MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli de vardı. Bahçeli’den “Seçim krizlerinin, siyasi krizlerin ve ekonomik krizlerin başkahramanı” olarak bahseden Davutoğlu, 2001 krizini hatırlattı. Bahçeli ve ortaklarının krize sürüklediği ekonomiyi kurtarmak için Washington’dan iktisatçı ithal ettiklerini söyleyen Davutoğlu, “Türkiye geçmişte de çok mandacı gördü ama kendi ekonomisini yönetmek için bir tane memleket evladı bulamayıp Washington’dan iktisatçı ithal edeni ilk kez görmüştü. İşte bunların yerliliği de milliliği de bu kadardır” dedi.

BAHÇELİ ERDOĞAN’A ANLATSIN, “BİZ BATIRDIK, SİZ BATIRMAYIN” DESİN

Türkiye’nin yine ekonomik krizin içerisinde olduğunu belirten Davutoğlu, “İşte burada Sayın Bahçeli Sayın Erdoğan’a katkı verebilir. Kendisinden rica ediyoruz. Lütfen 2001 kriziyle ülkemizin yaşadığı felaketi Erdoğan’a ve ekonomi yönetimine anlatsın ve uyarsın. Bu işin artık bu ciddiyetsizliği kaldırmayacağını, daha önce kuralsızlığın, hukuksuzluğun ve yolsuzluğun ülkeyi nasıl bir felakete sürüklediği birinci ağızdan anlatsın. 'Biz batırdık, siz batırmayın' desin” dedi.

'DİYARBAKIR KONUŞMAMDAN BAHÇELİ VE TEMELLİ RAHATSIZ OLDU'

Kayyım ve KCK eleştirisi yaptığı Diyarbakır konuşmasından HDP eski eş başkanı Sezai Temelli ve Devlet Bahçeli’nin rahatsızlık duyduğunu söyleyen Davutoğlu, “Niye rahatsız oldular size söyleyeyim. Bunlar vatan coğrafyasını bölge bölge tekellerine almak istiyorlar. Bunlardan biri doğu ve güneydoğuyu siyasi anlamda kendi tapulu alanı olarak görüyor; diğeri de buna tepki duyan başta İç Anadolu olmak üzere diğer bölgelerdeki seçmeni konsolide etmeye çalışıyor. İşte ülkemizde en büyük bölünme tehlikesi bu anlayışta yatmaktadır. Seçmenlerin bölgelere veya etnik-mezhebi aidiyetlere göre bölünmesi Irak ve Lübnan benzeri sonuçlar doğurur. Gelecek Partisi bu kıskacı kırdığı için onları rahatsız ediyor” dedi.

KUR ELEŞTİRİSİ

Davutoğlu kur artışıyla ilgili Cumhurbaşkanı ve Hazine Bakanının açıklamalarını da eleştirdi, “Madem önemli olan Türk Lirasının rekabetçi olmasıydı, madem kur inebilen çıkabilen bir şeydi, neden ülkenin 95 milyar dolarlık rezervini sadece 2 yıl içinde kamu bankalarının üzerinden çarçur edip kura müdahale ettiniz? Neden döviz alımına vergi, teslimatına 1 gün gecikme getiren düzenlemeler yaptınız? Neden Bankacılık sisteminin Swap işlemlerini özkaynaklarıyla ilişkilendiren sınırlamalar getirdiniz? Neden bankalarımıza küresel piyasaya TL vermemeleri için sözlü yönlendirmelerde hatta tehditlerde bulundunuz?” diye sordu.

'BUNLAR SAÇ BAŞ YOLDURTUR'

Bakan Albayrak’ın bir programda kur artışının etkisini soran gazeteciye “Dolarla mı maaş alıyorsunuz? Dolar borcunuz mu var?” cevabı vermesiyle ilgili de Davutoğlu, “Bunlar saç baş yoldurturlar, Allah akıl ve izan versin size” dedi. Dolar kurundaki 10 kuruşluk artışın ülkeye ek 40 milyar TL yük getirdiğini belirten Davutoğlu, “Bu akıl iktidarın içine düştüğü ciddiyetsizlik ve liyakatsizlik krizinin ete kemiğe bürünmüş halidir" değerlendirmesinde bulundu.