CHP: Gençlerin yüzde 40’ı ailesine muhtaç yaşıyor

CHP Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba, ‘Türkiye yükselişe geçiyor’ söylemlerini TÜİK verileri üzerinden değerlendirdi. Türkiye’de istihdam depremi yaşandığını belirten Ağbaba, “Türkiye’de istihdam olmasına rağmen çalışamayan 5 milyon 11 bin kişi bulunuyor. Ayrıca 25-29 yaş grubundaki genç nüfusun yüzde 40’ı ailesine muhtaç yaşıyor” dedi.

Google Haberlere Abone ol

ANKARA - CHP Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba, Türkiye İstatislik Kurumu (TÜİK) tarafından açıklanan işsizlik verilerini değerlendirdi. TÜİK’in mayıs ayı işsizlik verilerinin tutarsızlıkla dolu olduğunu savunan Ağbaba, “Dünyanın hiçbir yerinde istihdam azalırken işsizlik de azalmaz. Lakin TÜİK, istihdamın geçen yıla göre 2 milyon 411 bin kişi azalarak 25 milyon 858 bin kişiye düştüğünü söylerken aynı zamanda da işsizliğin 331 bin kişi azalarak 3 milyon 826 bine indiğini açıklıyor. Dünyada hem istihdamı düşürüp hem işsizliği azaltan tek ülke herhalde Türkiye’dir” dedi.

TÜİK BAŞKANINA İSTİFA ÇAĞRISI: TÜRKİYE UÇUŞA DEĞİL DÜŞÜŞE GEÇİYOR

TÜİK verilerinin hiçbir inandırıcılığının olmadığını belirterek, TÜİK Başkanı Muhammed Cahit Şirin’e istifa çağrısında bulunan Veli Ağbaba, “TÜİK mayıs ayı işsizlik verilerini 3 milyon 826 bin kişi ile yüzde 12,9 olarak açıklamaktadır. 3 milyon 826 bin kişi olan dar işsizliğe ek olarak TÜİK, iş bulma ümidini yitirmiş ve çalışmaya hazır olan 4 milyon 713 bin kişiyi işsiz saymamaktadır. Ayrıca 112 bin mevsimlik çalışanı TÜİK işsiz olarak nitelendirmemektedir. Türkiye tırmanışa geçmiyor aksine ülkede istihdam depremi yaşanıyor. Türkiye uçuşa değil, sürekli irtifa kaybederek düşüşe geçiyor. İş başında olmayanların sayısı artıyor çalışma süreleri azalıyor. Türkiye’de açıklanan söz konusu verilere göre istihdamda görünen 25 milyon 858 kişiden fiili olarak çalışan sayısı 20 milyon 847 bin kişi. Yani istihdam olmasına rağmen çalışamayan 5 milyon 11 bin kişi bulunmaktadır. Yine Türkiye’de haftalık çalışma süresi olan 45 saatlik çalışma süresi bu dönemde 39,7 saate düşmüştür” ifadelerine yer verdi.

Türkiye’de 25-29 yaş grubundaki genç nüfusun yüzde 40’ının ailesine muhtaç olarak yaşadığına vurgu yapan Ağbaba, şunları söyledi:

“25-29 yaş grubundaki genç nüfusun yüzde 40’ı ailesine muhtaç olarak yaşıyor. İstihdamda yaşanan deprem etkisin en çok gençlerde hissettiriyor. 15-24 yaş grubunu kapsayan genç nüfusta işsizlik oranı bir önceki yılın aynı dönemine göre 1,6 puanlık artışla yüzde 24,9’ a yükselirken, bu yaş grubunda ki istihdam oranı ise geçen yıla göre yüzde 6,8’lik düşüş ile yüzde 26,6’ya inmiş oldu. Türkiye’de 25-29 yaş grubunda bulunan 6 milyon 115 bin gencimizin 2 milyon 450 bini yani yüzde 40’ı ne istihdamdan ne de eğitim hakkından yararlanabiliyor. İktidarın politikaları neticesinde bu yaş aralığındaki gençlerimiz maalesef ki evde anne ve babasının eline muhtaç şekilde yaşıyor.” (DUVAR)