Bahçeli: Akşener evine dönsün, huzuru bulur

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, Ayasofya'ya giderek namaz kılan İYİ Parti lideri Meral Akşener'in muhalefet ittifakından ayrıştığını ifade ederek şu çağrıyı yaptı: “Sayın Akşener’in böyle gitmeyeceğini, böyle ittifak olmayacağını, olsa bile bir ayağının çukura düştüğünü görüp derhal ve çok kısa süre içinde evine dönmesi doğru ve tutarlı bir davranış olacaktır. Evinde rahatı ve huzuru bulacaktır." Bahçeli, parti kuracağı iddia edilen Muharrem İnce'ye de destek verdi.

Google Haberlere Abone ol

ANKARA - MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener’e MHP'ye dönme çağrısı yaptı "Evinde rahatı bulacaktır" dedi.

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, gazetecilerin İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener’in Ayasofya ziyareti ve Muharrem İnce’nin yeni parti kuracağı iddialarıyla ilgili basın mensuplarının sorularına yazılı yanıt verdi.

'CHP SİYASİ İFFETİNİ HEBA ETTİ'

Ayasofya-i Kebir Cami-i Şerif’in ibadete açılmasının inanç özgürlüğü, irade gücü ve istiklal hükmünün tarihsel bir gereği olduğunu ifade eden Bahçeli, CHP liderinin açılışa katılmamasını şöyle değerlendirdi:

“CHP’nin Ayasofya’ya nasıl baktığı bellidir. Müze olarak kalması CHP’nin yegane arzusuydu. Hatta Sultan Ahmet Camii’nin bile müze olmasını telaffuz etmişlerdi. CHP’nin milletimizin ruh köküne bu kadar yabancı olması bizim için şaşırtıcı değildir. Müze olması gereken, vitrin süsünden farksız olan aslında CHP’nin köhne siyasetidir. Yunanistan ne dediyse CHP tekrarladı. Yunan bayrağı yarıya indi, CHP yönetiminin yüzü asıldı, yelkenleri suya düştü. Ne üzücü bir durumdur ki, Türkiye’nin inanç ve egemenlik haklarını kullanmasına dış odaklarla birlikte CHP de tepki gösterdi. İleri düzeyde rahatsızlık yaşadı. Malum gafile kelam nafile kelamdır. Gözleri var görmez, kulakları var duymaz, dilleri var söylemez. CHP istikametini kaybetmiş, siyasi iffetini ikbal kaygısıyla heba etmiştir.”

HDP’nin de Ayasofya Camii’ne soğuk, mesafeli ve uzak bir tavrı olduğunu belirten Bahçeli, “Ayasofya-i Kebir Cami-i Şerif’in ibadete açılması HDP’nin karalar bağlamasına, Yunan zihniyetiyle eşzamanlı yas tutmasına neden oldu. Yani zilletin iki ayağı huzursuz, keyifsiz ve kederlidir. Çünkü bunların kumanda odasında ezana, bayrağa, vatana ve mukaddes emanetlere husumet duyan çevrelerin ağırlığı söz konusudur” dedi.

BU KEZ 'İP' DEMEDİ, 'İYİ PARTİ' DEDİ

Bahçeli, İYİ Parti Genel Başkanı Akşener’in açılıştan sonra ailesiyle birlikte Ayasofya’yı ziyaret ederek iki rekât Tahiyyetü’l-mescid namazı kıldığını belirten Bahçeli, “Bana göre bu ziyareti ve ibadeti ziyadesiyle memnuniyet vericidir. Allah kabul etsin” dedi. Bahçeli, “Zillet İttifakı’nın üç asıl ortağından ikisinin, yani CHP ile örtülü ortak HDP’nin Ayasofya-i Kebir Cami-i Şerif’e menfi yaklaşımı ortadadır. Ancak İYİ Parti Genel Başkanı son hareketiyle onlardan ayrışmış, ayrı düşmüştür. Meral Hanımın kendisi adına hayırlı bir gelişmedir. Sayın Akşener’in böyle gitmeyeceğini, böyle ittifak olmayacağını, olsa bile bir ayağının çukura düştüğünü görüp derhal ve çok kısa süre içinde evine dönmesi doğru ve tutarlı bir davranış olacaktır. Evinde rahatı ve huzuru bulacaktır. İkbal ile idbar arasında sıkışıp kalmak yerine, kaldı ki zillete düşmektense evde olmak isabetli bir tercihtir” dedi.

İNCE, İNCE İNCE HEDEFLERİNİ DOKUYOR

Bahçeli, CHP’nin Cumhurbaşkanı adayı olan Muharrem İnce’nin parti kuracağı iddialarıyla ilgili de “CHP’de sular durulmaz, nitekim kaynayan tencere kapak tutmaz. CHP hiziplerin, farklı ideolojik akımların, fuzuli politik akıntıların baskısı altında. Sayın İnce parti kurar mı kurmaz mı bilemem, ama bildiğim bir şey var, CHP’yi saat gibi kuranlar, sabırla kurgulayanlar, Türkiye’nin karşısına kurşun asker gibi dikenler boş durmuyor” dedi. Bahçeli şöyle devam etti:

“Siyasi akıl gayri milli olunca bu CHP’nin başına gelmedik de kalmaz. Sayın Muharrem İnce, ince ince siyasi hedeflerini dokuyor, bu da CHP yönetiminin kanına dokunuyor. 37.Olağan Büyük Kurultay bir fırsattı, belki de bu fırsat kapısı ardına kadar açıldı. CHP, vaki geleneğiyle vahim gerçeği arasında kalmanın ağır sıkıntısını yaşıyor. Bana göre kökünden ve tarihinden kopan hiçbir sosyal ve siyasal oluşum çok yaşamaz. CHP iktidar hedefini falan bırakıp, girdiği tünelde karşısından gelen tehlikeli ışığa kafa yormalıdır. Bu ışık kurtuluş değil, şiddetli çarpışmadır, dağılmadır, parçalanmadır.” (DUVAR)