Erdoğan: MİT, Libya'da oyun değiştirici oldu

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Libya'da Hafter'in ilerleyişinin durdurulmasında MİT'in sağladığı istihbari ve operasyonel desteğin oyun değiştirici role sahip olduğunu belirterek, "Teşkilatımızın hukuki mevzuatını da güçlendirerek istihbari ve operasyonel çalışmaları için gerekli altyapıyı oluşturduk" dedi.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - Milli İstihbarat Teşkilatı (MİT) İstanbul Bölge Başkanlığı'nın İstanbul Maslak'taki yeni binası, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ın katıldığı törenle açıldı. Erdoğan yaptığı konuşmada, bilginin ve bilgiyi kullanmanın en etkili silaha dönüştüğünü belirterek, istihbaratın öneminin çok daha fazla arttığını söyledi.

HORASAN ERENLERİNİN KATKISI BÜYÜK: Anadolu'yu vatan haline getirmemizde ordularımızdan önce buralara gelip hem siyasi, sosyal ve ticari dokuyu adeta hatmeden hem insani yapıyı özellikle dönüştüren Horasan erenlerinin çok büyük katkısı vardır. Bu büyük ağ üzerinden elde edilen bilgiler ve kurulan altyapı sayesinde Sultan Alparslan'dan başlayarak ecdadın büyük komutanları Anadolu'yu kısa sürede baştan başa fethetmiştir. Buna karşılık tarihimizde istihbarat zafiyetinin ne büyük facialara yol açabileceğinin de pek çok acı örneği vardır. Bunların en çarpıcısı ise hiç şüphesiz Balkan Savaşları'dır. Ülkemizin bir süredir verdiği tarihi mücadelede ilk hedef alınan kurumlarımızın başında Milli İstihbarat Teşkilatımızın geliyor olması tesadüfi değildir. İstihbaratı çökertilmemiş bir ülkenin işgali ya mümkün değildir ya da fevkalade ağır maliyetlidir.

İSTANBUL'UN TÜRK KİMLİĞİNİ SİNDİREMİYORLAR: Fethin üzerinden asırlar geçmesine rağmen hala İstanbul'un Türk milletinin ve Müslümanların elinde olmasının kabullenilemediğini görüyoruz. Ayasofya'yı ibadete açma sürecinde İstanbul'un 1453'ten beri süren Türk toprağı kimliğini sindirmekte zorlananlar olduğuna şahitlik ettik.

İSTANBUL'DAKİ ÇALIŞMALAR ÖN PLANA ÇIKIYOR: MİT kriptoloji, siber, uydu, sinyal istihbaratı alanlarında dünya ölçeğinde çalışmalara imza attı. İstanbul'daki (MİT) bölge başkanlığımızın terör örgütlerinin eylem arayışları ve yabancı istihbarat kuruluşlarının casusluk girişimleriyle etkin şekilde mücadele edecek kapasitede olması büyük önem arz ediyor. Stratejik istihbarat, terörle mücadele, istihbarata karşı koyma gibi konularda da İstanbul'daki çalışmalar ön plana çıkıyor. Çatışma bölgelerinde elde ettiğimiz kazanımlar, diplomatik alanda ülkemizin masaya daha güçlü oturmasını, milli menfaatlerimizi daha etkili savunabilmemizi sağlıyor.

İSTİHBARİ VE OPERASYONEL YAPISI GÜÇLENDİRİLDİ: MİT'in hukuki mevzuatı güçlendirilerek istihbari ve operasyonel çalışmalar için gerekli altyapı oluşturuldu. İstihbaratı olmayan bir devlet, millet yok olmaya mahkumdur.

DIŞ İSTİHBARATTA ETKİ ALANI GENİŞLİYOR: Libya'da siyasi çözüm yerine askeri yolları benimseyen darbeci Hafter'in ilerleyişinin durdurulmasında MİT'in sağladığı istihbari ve operasyonel destek oyun değiştirici role sahiptir. Dış istihbaratta giderek genişleyen etki alanımız sayesinde ülkemiz tüm platformlarda bölgesel ve küresel bir güç olarak yerini almaya başlamıştır.

DAHA ETKİN MİLLİ GÜVENLİK SİSTEMİ: Türkiye'nin karşı karşıya olduğu tehditleri bertaraf etmeye yönelik daha etkin ve daha iyi koordine edilen bir milli güvenlik sistemi geliştirildi.

(HABER MERKEZİ)

YATAY MİMARİ, AKILLI BİNA

Ankara'daki "Kale" adlı binaya benzer şekilde yatay bir mimari ile inşa edilen binada, kompartımantasyon ve koordinasyon dengesi azami düzeyde gözetilerek ortak çalışmalar amacıyla çok sayıda toplantı salonu tasarlandı. Modern ve akıllı bir bina olarak inşa edilen yapıda, yerleşke içinde geniş bir konferans salonu, atış poligonu ve spor merkezleri de bulunuyor.