Anayasa Mahkemesi, Enis Berberoğlu'nun ihlal başvurusunda kararı erteledi

Anayasa Mahkemesi, CHP'li Enis Berberoğlu'nun hak ihlali başvurusu hakkındaki kararını bir üyenin 'hazır olmaması' nedeniyle erteledi. Berberoğlu hakkında nihai karar eylül ayında verilecek. Berberoğlu, MİT tırları davasında yargılamanın, dokunulmazlık hakkını yeniden kazandıktan sonra da devam ettiğini belirterek AYM'ye başvurmuştu.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - MİT tırları davasında yargılanan CHP'li Enis Berberoğlu'nun, vekilliği düşürülmeden önce dokunulmazlık hakkını yeniden kazandığı halde yargılamanın sürdüğü gerekçesiyle Anayasa Mahkemesi'ne yaptığı başvuruda karar çıkmadı.

Berberoğlu, “Devletin güvenliği, iç veya dış siyasal yararları bakımından gizli kalması gereken bilgileri açıklama” suçlamasıyla 5 yıl 10 ay hapis cezası almıştı. Cezası Yargıtay tarafından onanan Berberoğlu hakkında 4 Haziran’da TBMM Genel Kurulu'nda vekilliğinin düşürülmesi işlemi yapıldı. Berberoğlu daha sonra tutuklanarak Maltepe Cezaevi'ne gönderildi ancak korona virüsü tedbirleri kapsamında açık cezaevlerinde uygulanan önlemler gereği cezaevinden çıkarıldı ve tüm hükümlüler gibi 31 Temmuz'a kadar izinli sayılmasına karar verildi.

Berberoğlu, vekilliği düşürülmeden önce dokunulmazlık hakkını yeniden kazanmasına rağmen yargılamaya devam edildiğini; tutukluluğu nedeniyle seçilme ve siyasi faaliyet hakkı ile kişi hürriyeti ve güvenliği hakkının ihlal edildiğini öne sürdü, Anayasa Mahkemesi'ne başvurdu.

Dosyayı inceleyen AYM raportörü, ihlal kararı verilmesi yönünde rapor hazırladı. AYM bugün yaptığı oturumda dosyayı ele aldı. Ancak bir üyenin hazır olmadığını belirtmesi üzerine AYM, Berberoğlu hakkındaki kararın eylül ayında verilmesini kararlaştırdı. (HABER MERKEZİ)