Türkkan: FETÖ mensupları devlete sızmadı, iktidar devlete yerleştirdi

15 Temmuz darbe girişimiyle ilgili açıklama yapan İYİ Partili Lütfü Türkkan, "FETÖ mensupları devlete sızmadı. İktidar bunları tek tek bulup devlete yerleştirdi" dedi.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - İYİ Parti Grup Başkanvekili Lütfü Türkkan, TBMM'de düzenlediği basın toplantısında gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

15 Temmuz darbe girişimini anma törenleri kapsamında daha önce TBMM Genel Kurulu'nun özel oturumla toplandığını hatırlatan Türkkan, "Pandemi nedeniyle Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Genel Kurul Salonu'na girmesinin uygun olmadığı düşünülerek" özel oturumun iptal edildiğini söyledi.

'ERDOĞAN MECLİS'E GELMİYOR AMA KENDİ GRUBUNA ÇALIŞIN DİYOR'

Bunu saygı ile karşıladıklarını dile getiren Türkkan, konuşmasını şöyle sürdürdü:

"Netice itibariyle Genel Kurul Salonu insanların sosyal mesafesinin hiçe sayıldığı bir ortam. Sayın Cumhurbaşkanın sağlığı açısından böyle bir ortamda bulunmasını yanlış buluyoruz. Doğru bir karar alınmıştır ama yanlış olan bir şey var; o da Sayın Cumhurbaşkanı, sağlığı açısından sıkıntı olabileceğini düşündüğü Genel Kurul'a girmek yerine bahçeyi tercih ederken, aynı Cumhurbaşkanı kendi grubuna 'Sabahlara kadar çalışacaksınız, sosyal mesafe kurallarını hiçe sayacaksınız, barolarla ilgili kanunu çıkarmak için sabaha kadar kavga edeceksin ve bir şekilde Meclis'i çalıştıracaksınız' diyor. Milletvekillerinin ve Meclis çalışanlarının sağlığı da Cumhurbaşkanınki kadar önemlidir. Hani biz eşit yurttaştık."

'15 TEMMUZ BEKLENEN BİR SONDU'

15 Temmuz darbe girişiminin "bir sürpriz değil beklenen bir son olduğunu" söyleyen Lütfü Türkkan, "Çünkü FETÖ mensupları devlete sızmadı. İktidar bunları tek tek bulup devlete yerleştirdi, yönetimlerine ortak ettiler" dedi.

'DARBECİLER İLK KEZ MİLLETE YÖNELDİ, MECLİS BOMBALANDI'

Daha önceki darbelerin yöneticilere karşı yapıldığını, 15 Temmuz darbesinin ise ilk defa millete yöneldiğini belirten Türkkan, "Daha önceki darbelerde bu Meclis bombalanmadı. Bu Meclis milletin gerçek iradesinin tecelligahıdır. Dolayısıyla diğer darbelerden en önemli farkı budur" diye konuştu.

Türkkan, darbe girişiminin kilit isimlerinden eski Hava Kuvvetleri Komutanı Akın Öztürk'ün görev süresi dolduktan sonra da Yüksek Askeri Şura üyesi olarak kaldığını hatırlatarak "Bunu niye TSK'nin bünyesinde tuttunuz?" sorusunu yöneltti.

'BURAYI CUMHUR İTTİFAKI'NIN TÖRENİNE BENZETMEK DOĞRU OLMADI'

Türkkan, bir gazetecinin Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın "2023 hedeflerine birlikte yürüyelim" çağrısına ilişkin sorusuna şu yanıtı verdi:

"AK Parti'nin parti devletine işaret eden bir toplantı oldu. Genel Başkanımız Sayın Meral Akşener'in bir korumasında Covid-19 tespit edilmesi nedeniyle bu toplantıya icabet edemedi. Kendisinin testinde negatif çıkmasına rağmen herhangi bir sıkıntı çıkmasın diye gelmedi. Onun yerine Grup Başkanımız katıldı. Kendisi diğer partilerin grup başkanvekilleriyle aynı sıraya oturdu. Oysa en önde AK Parti Grup Başkanı Naci Bostancı oturuyordu. Meclis'te grubu bulunan siyasi partilerin genel başkanlarını davet ettiklerini söylediler. Ama Cumhur İttifakı'nın dışarıdan destekçisi Sayın Mustafa Destici oradayken Demokrat Parti Genel Başkanı Sayın Gültekin Uysal davet edilmemiş. Burayı Cumhur İttifakı'nın törenine benzetmek doğru olmadı." (ANKARA/AA)