Meral Akşener ne yapıyor, farkında mısınız?

Gazeteci Murat Yetkin, Meral Akşener, Ahmet Davutoğlu ve Ali Babacan'ın geliştirdiği yeni siyasi iletişim taktiklerini analiz etti

Google Haberlere Abone ol

DUVAR -  Gazeteci Murat Yetkin, 'Meral Akşener ne yapıyor, farkında mısınız?' başlıklı yazısında üç siyasi parti liderinin iletişim taktiklerini mercek altına aldı. YetkinReport'taki makalesinde "Aslında yazının başlığı çok uzun olmasaydı, Gelecek Partisi lideri Ahmet Davutoğlu, DEVA Partisi lideri Ali Babacan’ın ne yaptığının farkında mısınız diye sormam da gerekirdi?" diyen Yetkin'in yazısından bir bölüm şöyle:

"Az çok biliyorsunuz ama pek bilinmeyen bazı ayrıntılar vereceğim. Ama önce Akşener, çünkü onun yaptığı bütün partilerden farklı. Akşener bir süredir TBMM Grup toplantılarında kürsüyü toplumdan temsilcilere, sesini duyurmakta güçlüğü olanlara bırakıyor. Bu, CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu’nun sıklıkta yaptığı gibi o grupların söylediklerini siyasi gündeme taşımaktan farklı. Doğrudan kendilerini konuşturuyor. TBMM televizyonunda partisine ayrılmış sürenin bir kısmını doğrudan sivil toplumun, pek öne çıkamayan temsilcilerine tahsis ediyor Akşener.

Bu durumun bildiğim kadarıyla ilk uygulaması 17 Haziran’da başladı. O gün Akşener konuşmasının bir kısmında kürsüyü Ankara Kahveciler Odası Başkanı İsa Güven’e bıraktı. Küçümsemeyin lütfen, bir düşünün koronavirüs salgını nedeniyle kaç bin küçük esnafın iflasın eşiğinde olduğunu, kaç kişinin oradan geçimini sağladığını. 9 Temmuz’da Türkiye’nin en büyük mandıracılık şirketlerinden Yörsan’ın iflas ettiği duyuruldu; pek çok sektörde insanların yürekleri ağızlarında.

İkinci örnek, 23 Haziran’daydı. Akşener, büyüyen işsizlik sorununu anlatmak için Ankara Üniversitesinden Serhan Koray Çiftçi’yi çıkardı. Bu haber hükümet uydusu medya tarafından nasıl görüldü biliyor musunuz? “Gencin eğlence görüntüleri ortaya çıktı” diye. Üniversiteli bir gencin arkadaşlarıyla eğlenmesi kadar doğal bir şey olmayacağı gibi, işsizlik endişesini dile getirmesi kadar doğal bir şey de olamaz oysa.

Akşener 8 Temmuz’da kürsüsünü bir değil, iki sivil toplum sözcüsüne ödünç verdi. Marmara Emeklilikte Yaşa Takılanlar Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma derneği Genel Başkanı Gönül Boran Özüpak ile Tüm İşçi Emeklileri, Dul ve Yetimleri Derneği Genel Başkanı Satılmış Çalışkan.

İYİ Parti Aydın Milletvekili ve Siyaset Akademisi Başkanı Aydın Sezgin’e “Peki, Grup’ta siz de konuşuyor musunuz, Akşener size de söz veriyor mu?” diye sordum.

YAZININ TAMAMI