Faik Öztrak'tan çoklu baro tepkisi: FETÖ'nün fikirleri iktidarda

CHP Parti Sözcüsü Faik Öztrak, TBMM Adalet Komisyonu’nda, kabul edilen 'çoklu baro' önerisinin FETÖ'ye ait olduğunu söyleyerek "FETÖ’nün kendisi okyanus ötesinde ama fikirleri iktidarda" dedi.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - CHP Genel Merkezi'nde basın toplantısı düzenleyen CHP Sözcüsü Faik Öztrak, TBMM Adalet Komisyonu’nda, AK Parti ve MHP oyları ile kabul edilen “Avukatlık Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapan Kanun Teklifi”nin amacının 'Adaleti tamamen sarayın vesayeti altına almak' olduğunu söyledi.

Öztrak, yasa teklifinde yer alan 'çoklu baro projesi'nin müellifinin FETÖ olduğunu belirterek "FETÖ’nün kendisi okyanus ötesinde ama fikirleri iktidarda" dedi. Teklifle; etnik, mezhepsel ve siyasi meşrebe göre barolar kurulmak istendiğini ifade eden Öztrak, baroların siyasi tarikatlar arasında paylaşılacağını söyledi.

"Koalisyonu bir kez daha uyarıyoruz. Bu taslağı size kim hazırlayıp getirdiyse, niyetini bir kez daha sorgulayın" diyen Öztrak şöyle konuştu:

"Peki bu yasa teklifinde olan ne? Bu teklifte saray hükümetinin yandaş avukatlarına yeni iş alanları açmak var. Yargıda 'FETÖ borsasını' yöneten saray avukatlarının işini daha da kolaylaştırmak var. Sayın genel başkanımız bu durumu kaç kez dile getirdi.  Saraydan gık çıkmadı. Hâkim ve savcıları oradan oraya tayin ettirebilen avukatlar var. Hâkim ve savcılara talimat veren avukatlar var. Geçmişte bu kadroları çok uyardık. Hâkimleri, savcıları götürdüler bir cemaate teslim ettiler. Şimdi de anlaşılan avukatları teslim edecekler. Avukatların cüppelerine düğme diktirip, ilik açtıracaklar. Adaleti tamamen sarayın vesayeti altına alacaklar.

Daha da önemlisi bu yasa teklifinde; müellifi FETÖ olan 'paralel/çoklu baro projesi' var. FETÖ’nün kendisi okyanus ötesinde ama fikirleri iktidarda. Aslında bu topraklar 'paralel/çoklu baroya' yabancı değildir. Bundan yüzyıl önce işgal altındaki İstanbul’da, işgal güçleri etnik ve dini esaslara göre barolar kurmuşlardı. Bu teklifte emperyal güçlerin, mütareke döneminde uygulamaya koydukları, 'Adaleti böl ve yönet projesi' var.  Bu teklifte, etnik, mezhepsel, siyasi meşrebe göre ayrı ayrı barolar kurarak, 'Cumhuriyetin modernleşme projesinin adalet ayağını' tamamen bitirmek var.

Lafa gelince, 'tek bayrak', 'tek devlet', tek millet', 'tek vatan'. Ama iş baroya ve hukuka gelince 'çok baro', 'çok hukuk'… Bugün bakanlıklar tarikatlar arasında paylaşılıyor, anlaşılan yarın da barolar paylaşılacak. Bu ülkede hukuk birliği bozulursa, üniter yapı yani devletin birliği nasıl korunacaktır? Hukuk birliği olmadan o “tek”, “tek” diyerek saydığınız hiçbir şeyin tekliği kalmaz. İstiklali tam olmanın ön koşulu “hukuk birliğidir. AK Parti ve MHP koalisyonunun getirdiği bu teklif, 784 bin kilometrekarelik vatan toprağını parçalama projesidir. Koalisyonu bir kez daha uyarıyoruz. Bu taslağı size kim hazırlayıp getirdiyse, niyetini bir kez daha sorgulayın. Artık “aldatılma kotanız” doldu. Milletin eli iki cihanda da yakanızda olur." (ANKA)