CHP kurultayı öncesi bildiri: Sağ politikalarla gelecek inşa edilemez

CHP’nin 37’nci kurultayı öncesi bildiri yayınlayan ‘Gelecek İçin Biz’ Platformu, CHP’nin iktidar karşısında dayanışmacı, katılımcı ve üretken bir siyaset anlayışını savunması gerektiğini belirtti. Bildiride, “Geleceği, eskimiş siyasi figürler ve politikalar ile inşa edemeyiz. İçine düştüğümüz ‘ne derler’ ve ‘siyasetsizlik’ sarmalından ancak ‘ötekileri’ umudunu örgütleyebilecek yeni ve dinamik bir siyaset anlayışıyla çıkabiliriz” denildi.

Google Haberlere Abone ol

ANKARA - CHP'de siyaset yapan isimlerin oluşturduğu 'Gelecek İçin Biz' Platformu, 25-26 Temmuz tarihlerinde düzenlenecek CHP’nin 37’nci kurultayı öncesi bildiri yayınladı.

CHP İstanbul Milletvekili Ali Şeker ve eski CHP Milletvekili İlhan Cihaner'in başını çektiği siyasilerin yer aldığı platformun “Geçmişi biz kurduk, geleceği de biz inşa edelim” başlığıyla yayınladığı bildiride, “Cumhuriyeti kuran partimizin devrimci geleneği, Cumhuriyeti yeniden inşa edecek ve rejimi demokratikleştirecek güçtedir. Bizler, Cumhuriyet Halk Partisi’nin demokratik bir örgüt ve yönetim anlayışıyla, ülkemizin ise Atatürk devrimlerini ve kurucu değerleri sahiplenen sol bir siyasetle başarıya ulaşacağına inanıyoruz. Kurultayımıza giderken gelecek mücadelemizi birlikte yükseltelim” denildi.

‘HERKESİN AYNI GEMİDE OLMADIĞI GÖRÜLDÜ’

“Geçmişi biz kurduk, geleceği de biz inşa edelim” çağrısıyla yola çıktıklarını ifade eden platformun bildirisinde, “Salgınla birlikte küresel kapitalizmin yarattığı doğa yıkımı ve eşitsizlikler karşısında, bir kez daha herkesin 'aynı gemide' olmadığı görüldü. Salgından en çok ezilenler, emekçiler, işsizler, güvencesizler, yoksullar, göçmenler etkileniyor. Egemenler ise sorumluluk almak bir yana insanların korkularını, daha baskıcı ve kontrolcü bir yönetimi dayatmak için kullanmaya çalışıyorlar. Ancak dünyanın dört bir yanından yükselen protestolar, insanlığın otoriter yönetimler altında geleceksizliğe, yalnızlığa ve ırkçılığa hapsolmak istemediğini gösterdi” ifadelerine yer verildi.

Türkiye’de hukuksuz görevden almalar, tutuklamalar ve kayyım uygulamalarıyla yurttaşların üçte birinin seçme-seçilme hakkının gasp edildiği ifade edilen bildiride “Siyasal krizlerin nedeni olan sağ politikalarla üretken bir gelecek inşa edilemez“ denildi ve şunlar kaydedildi:

BARIŞI VE ÖZGÜRLÜĞÜ SAVUNACAĞIZ: Bu koşullarda yerel yönetimlerden siyasal iktidara ulaşma imkanı kısıtlanmış durumda. Siyasetin, hukukun ve demokrasinin yeniden inşasının bütün yükü, halka ve yerel yönetimlerin omuzlarına yüklenemez. Halkın çaresizliğine çare, seçeneksizliğe seçenek, güvensizliğine güven, umutsuzluğuna umut olacak siyaset, CHP içerisinden yükselecek. Bizler cesaretle demokrasiyi, barışı, eşitliği ve özgürlüğü savunacağız!

‘ŞİMDİ SIRASI DEĞİL’ SİYASETSİZLİĞİNİ BİRLİKTE YIKALIM: İktidarın, siyasetin kalan son kurumlarını, dayanışmayı ve toplumsal muhalefeti yok etmesine izin veremeyiz. Ülkemizin ve partimizin sürüklendiği “şimdi sırası değil” siyasetsizliğini birlikte yıkalım. İktidarın kendiliğinden çöküşü beklenerek siyaset yapılamaz. Siyaset; daha kapsayıcı, demokratik, eşitlikçi, özgürlükçü bir cumhuriyetin inşası için mücadele etmeli, bu memleketin çocuklarına, bu ülkede eşit, özgür ve mutlu yaşayabileceklerine dair güven vermelidir! Başka Sivasların yaşanmadığı, çatışmaların ve toplumsal acıların son bulduğu barış dolu bir gelecek sunabilmelidir.

İKİ SORU TARTIŞILMALI: İşte tüm bu koşullarda 37. Kurultayımızı yapacağız. Bu süreçte şu iki soru tartışılmalıdır:

1- Rejimin dayattığı ve çerçevesini çizdiği merkez sağ bir siyasetle mi devam edeceğiz, yoksa çağa uygun bir sol siyaseti mi kuracağız?

2- Mevcut anti demokratik yönetim anlayışını mı onaylayacağız, yoksa demokratik bir örgüt ve parti yönetimi anlayışını mı hayata geçireceğiz?

SAĞ POLİTİKALARLA GELECEK İNŞA EDİLEMEZ: Bugün yaşadığımız derinlikli ekonomik, toplumsal ve siyasal krizlerin nedeni olan sağ politikalarla üretken bir gelecek inşa edilemez. Gezi’de, Adalet Yürüyüşü’nde, Hayır kampanyasında, yerel seçimlerde halkın taşıdığı değişim umudunu bu politikalarla gerçeğe dönüştüremeyiz! Geleceği, eskimiş siyasi figürler ve politikalar ile inşa edemeyiz. İçine düştüğümüz “ne derler” ve “siyasetsizlik” sarmalından ancak “ötekilerin” umudunu örgütleyebilecek yeni ve dinamik bir siyaset anlayışıyla çıkabiliriz.

CHP ÜRETKEN SİYASET ANLAYIŞINI SAVUNMALI: Bizler demokratik bir CHP olmadan demokratik bir Türkiye’nin kurulamayacağını ısrarla savunuyoruz. Partimizin gençlerin, kadınların, yoksulların, işsizlerin, geleceksizlerin, halkın bütün ezilen kesimlerinin sesi olmasını istiyoruz. Tam da bu nedenle “CHP için demokrasi, Türkiye için demokrasi” diyoruz! CHP, bütün iddialarını yitirerek çürüyen iktidar karşısında dayanışmacı, katılımcı ve üretken bir siyaset anlayışını savunmalıdır. Ülkemizin aydınlanma, emek, eşitlik ve özgürlük mücadelesinin tüm kazanımları, bu kez de “AKP gömleğini çıkardık” diyenlerin ayakları altına serilemez! Oldubitti koşullarda yapılacak kurultayımızda, bugünkü yıkımın sorumlularıyla “uyumlu” çalışacak kadroların seçilmesine izin vermeyelim.

ŞİMDİ SIRA BİZDE: Cumhuriyeti kuran partimizin devrimci geleneği, Cumhuriyeti yeniden inşa edecek ve rejimi demokratikleştirecek güçtedir. Bizler, Cumhuriyet Halk Partisi’nin demokratik bir örgüt ve yönetim anlayışıyla, ülkemizin ise Atatürk devrimlerini ve kurucu değerleri sahiplenen sol bir siyasetle başarıya ulaşacağına inanıyoruz. Kurultayımıza giderken gelecek mücadelemizi birlikte yükseltelim. Bu değerler ışığında siyaset yapan bir CHP, Türkiye’nin de geleceğini değiştirecektir. Ülkemizin birikimine güveniyoruz. Biliyoruz ki milyonlar özgürlüğü, eşitliği, laikliği, barışı ve demokrasiyi ayağa kaldırmaya hazır. Şimdi sıra bizde. Geçmişi biz kurduk, geleceği de biz inşa edelim. (DUVAR)

Atıcı: CHP ittifaklara değil, öz gücüne sarılmalıAtıcı: CHP ittifaklara değil, öz gücüne sarılmalı

Etiketler CHP kurultay Cihaner