DEVA: Vekilliklerin düşürülmesi siyasi karar

DEVA'dan üç milletvekiline yönelik uygulamaya tepki: "Başkanlık Divanının vekiller hakkında verilen mahkûmiyet kararlarını, uzunca bir süre beklettikten sonra TBMM Genel Kurulunda okumayı tercih ederek milletvekilliklerini sona erdirmesi siyasi bir karardır."
DEVA Genel Başkanı Ali Babacan

DUVAR – TBMM’de dün CHP İstanbul Milletvekili Enis Berberoğlu ile HDP Hakkari Milletvekili Leyla Güven ve HDP Diyarbakır Milletvekili Musa Farisoğulları’nın haklarında verilen yargı kararlarının okunmasıyla milletvekilliklerinin düşürüldüğünün açıklanmasına DEVA Partisi’nden tepki geldi.

Yakın geçmişte BDP Milletvekili Kemal Aktaş ve MHP Milletvekili Engin Alan hakkındaki kesinleşmiş kararların Genel Kurul’da okutulmayarak dönem sonuna kadar görev yapmalarının sağlandığı hatırlatılan açıklamada bugün yapılan uygulamanın çifte standart olduğu belirtildi.

Açıklamada şöyle denildi: “Tarafsız olması gereken Başkanlık Divanının vekiller hakkında verilen mahkûmiyet kararlarını, uzunca bir süre beklettikten sonra TBMM Genel Kurulunda okumayı tercih ederek milletvekilliklerini sona erdirmesi siyasi bir karardır.

Dün TBMM’de vekillikleri düşürülen milletvekillerinin durumuyla hukuken benzer mahiyette geçmişte çok sayıda örnek vardır ki, Başkanlık Divanı mahkemelerin vermiş olduğu kesinleşmiş kararları genel kurulda okutmamıştır. Bu sayede milletvekillerinin seçildikleri dönem sonuna kadar görevlerini yapmaları sağlanmıştır. Kemal Aktaş ve Engin Alan hakkındaki meclis uygulaması benzer örneklerdendir. Ve bu örnekler aklıselimin, sağduyunun sergilendiği güzel örneklerdir.

Türkiye Büyük Millet Meclisi, Türkiye’nin sesidir, demokrasimizin nefesidir. Egemenlik yetkisini kullandığı oy marifetiyle milletvekillerine devreden seçmenin iradesi bu keyfi tasarruflarla bertaraf edilmiştir. Çifte standart ortaya koyan bu uygulamalar kabul edilemez.” (HABER MERKEZİ)