Bahçeli: İstanbul talan ve tahribatla karşı karşıya

MHP Lideri Bahçeli, İstanbul’un fethinin 567’inci yılında sosyal medya hesabından paylaştığı mesajında, “Müslüman Türk çocukları Bizans’ın çocuklarını her cephede, her seviyede berhava edecektir” dedi. Bahçeli İstanbul'un tahribat ve talan ile karşı karşıya olduğunu da söyledi.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, İstanbul’un fethinin 567’inci yılına nedeniyle yayınladığı mesajda, "Müslüman Türk çocukları Bizans’ın çocuklarını her cephede, her seviyede berhava edecektir” dedi. Bahçeli, İstanbul’u, "yaşayan müstesna ve muazzez tarihsel güzelliklerine rağmen, sosyo-kültürel kirlenmenin de neden olduğu tahribat ve talan ile karşı karşıya olduğunu" belirtti.

Bahçeli Twitter hesabından paylaştığı mesajında şu ifadeleri kullandı:

BU BAŞARI TESADÜF DEĞİL: Fetih, tesadüfen takılmış zafer tacı, sürpriz şekilde elde edilmiş başarı beratı değildir. Uzun senelere dayanan muazzam bir hazırlık evresi, devrin ileri ve ilmi tekniklerini tebarüz etmiş kavrayış enginliği ve vizyon derinliği fethin hamurunu yoğuran başlıca amillerdendir. İstanbul Türklüğün iftihar vesikası, itibar vecdi, nice kültürlere, nice medeniyetlere, nice mazlum halklara beşik olmuş, kucak açmış, bayraktarlık yapmış imparatorluk kaynağıdır.

KÖHNE BİZANS MALAZGİRT’TE YENİLDİ: Köhne Bizans Malazgirt’te yenilmiş, Anadolu vatan olmuştur. İstanbul’da ezilmiş, fethin hayır ve bereketi Türk asırlarına mühür vurmuştur. İnanıyorum ki, kalan Bizans artıkları da elenecek, fethimizin emanet ve haysiyetine hiçbir karanlık el ve emel değemeyecektir. Zulüm 1453’de başladı diyenler, İstanbul’u kundaklama ve kurcalama hedefi güdenler, İstanbul merkezli zillet planlarıyla pusu kuranlar aynadaki akisleri gibi kötürüm olacaklardır. Müslüman Türk çocukları Bizans’ın çocuklarını her cephede, her seviyede berhava edecektir.

SKOLASTİK DÜŞÜNCE KOVULDU: Fetih, skolastik düşüncenin aklı kovduğu, teokratik fanatizmin hür düşünceyi yok ettiği, insanların yarı köle halinde yaşadığı ve ümitsizliğin hakim olduğu batı karşısında, değerler sistemiyle Türk-İslam kültürünün yüz akı olarak medeniyet tarihimizdeki yerini almıştır. Ne mutlu bizlere ki Fetih, aynı zamanda insanlığın Türkleri daha yakından tanımasını, ceddimizin kucaklayıcı, koruyucu, müşfik yönetim yeteneklerini öğrenmeye, layıkıyla kabullenmeye başlamasını da temin ve teslim etmiştir. Türklerin yüksek hasletleri, hakkaniyet ve insanlığa saygı üzerine kurulu bir arada yaşama anlayışlarıyla kaynaşarak daha sonraki dönemlerde üç kıtayı yönetme kabiliyetlerinin ahlaki ve fikri zeminini hazırlamıştır.

AÇIK VE ACILI BİR GERÇEK: Fetihten sonra imar edilen ve eserlerle donatılan İstanbulumuzun, yaşayan müstesna ve muazzez tarihsel güzelliklerine rağmen, bugün sosyo-kültürel kirlenmenin de neden olduğu tahribat ve talan ile karşı karşıya olduğu açık ve acıklı bir gerçektir. Dileğim, fethi kutlu Peygamberimiz tarafından müjdelenmiş bu tarihi kentimizin, giderek silinmeye yüz tutan güzelliklerini yeniden kazanması, geçtiğimiz asırlarda olduğu gibi huzur, barış ve kalkınmanın sembolü olarak dünyaya yön veren küresel bir merkez haline gelmesidir. İstanbul’u bir Türk-İslam kenti yaparak dünyaya yeni bir başkent armağan eden, başta büyük hakanımız Fatih Sultan Mehmet olmak üzere fetihte yer alan kahraman ecdadımızı hürmet ve şükran ile anıyor hepsine Cenab-ı Allah’tan rahmet diliyorum."