Kayyım protestoları: Kimin darbeci olduğu görüldü

HDP yönetimindeki belediyelere kayyım atanması birçok ilde protesto edildi. HDP Sözcüsü Ebru Günay, kayyımların Türkiye demokrasisine darbe olduğunu söyledi ve “Darbe yapan AKP MHP faşist iktidarıdır” dedi.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - Halkların Demokratik Partisi (HDP) yönetimindeki belediyelere kayyım atanması, Diyarbakır, Batman, Siirt, Adana, Mersin, Şırnak gibi birçok kentte yapılan açıklamalarla protesto edildi.

HDP Bağlar ilçe binası önündeki basın açıklamasına Diyarbakır Milletvekili Remziye Tosun, HDP Diyarbakır il eşbaşkanları Hülya Alökmen Uyanık, Zeyyad Ceylan ile il yönetimi ve ilçe yöneticileri katıldı.

'KÜRT HALKI TEKÇİ İKTİDARIN MEZAR KAZICISIDIR'

“Kayyım irade gaspıdır, asla kabul etmeyeceğiz”, pankartının açıldığı açıklamaya geçmeden önce HDP Diyarbakır İl Eşbaşkanı Hülya Alökmen Uyanık, kısa bir konuşma yaptı. Alökmen, kayyımları halkın iradesine darbe olarak gördüklerini, dün olduğu gibi bugün de kayyımlara karşı Diyarbakır’dan seslerini yükselteceklerini belirtti.

HDP Bağlar İlçe Eşbaşkanı Mehmet Atlıhan, HDP’li 5 belediyeye kayyım atanmasını “Darbe dönemlerini aşan bir yöntem” diye niteledi. Altınhan, "12 Eylül cuntasına boyun eğmeyen, sayısız faili meçhule, hukuksuzluğa, zorbalığa rağmen 1990’ların karanlık gladyosunu tarihe gömen Kürt halkı, 24 Haziran ve 31 Mart seçimlerinde işaretini verdiği üzere bu tekçi iktidarın mezar kazıcısıdır” dedi.

'KENDİNİZE AİT OLMAYAN YER SİLAHLA KORUNUR'

Siirt’te HDP Grup Başkanvekili ve Siirt Milletvekili Meral Danış Beştaş, Parti Sözcüsü Ebru Günay ile HDP milletvekilleri Dr. Nejdet İpekyüz, Dersim Dağ, Feleknas Uca, Sıddık Taş ve Ayşe Sürücü ve il ilçe yöneticileri, basın açıklaması yaptı.

Açıklama öncesi esnafı ziyaret eden HDP’liler, ardından parti binası önünde basın açıklaması yaptı. Açıklamayı yapan HDP Parti Sözcüsü Ebru Günay, "Kimin darbeci olduğunu kimin darbe planları yaptığını Kürt halkı çok iyi biliyor. Bir kez daha Kürt halkı da Türkiye kamuoyu çok iyi gördü. Darbe yapan AKP'nin MHP'nin kendisidir. Darbe yapan AKP MHP faşist iktidarıdır" dedi. 21'inci yüzyılda Kürt halkının seçme ve seçilme hakkının ellerinden alındığını vurgulayarak sözlerini sürdüren Günay, Kürt halkının iradesini yok sayan bir iktidarın ortada olduğunu belirtti. Esnaf ziyaretinden döndüklerinde belediye binasının etrafının bir kez daha Özel Hareket Polislerince sarıldığını gördüklerini ifade eden Günay, "Ancak kendinize ait olmayan yer silah ile korunur. O belediye sizin belediyeniz değil bu halkın belediyesidir. Hiçbir belediyemiz hakkında rüşvet ve hırsızlık bulamazsınız. Kurtalan Belediye Başkanımız sevgili Baran Akgül'ün evinden çıkan bir ajanda notu üzerinden gizlilik kararı olmasına rağmen basına servis edildi. Dün basında da ortaya çıktı. Yeğeni askerde iken yazdığı notlar darbe planı olarak imajı yapmaya çalıştılar. Bunlar AKP'nin komplolarıdır" diye konuştu.

BATMAN: KAYYIMLAR İŞGALDİR

HDP Batman İl örgütü il binaları önünde kayyımlar, gürültü eylemiyle protesto edildi. Eyleme, HDP Batman Milletvekilleri Necdet İpekyüz, Feleknas Uca, Ayşe Acar Başaran ile görevlerinden uzaklaştırılan Batman Belediyesi Eşbaşkanları Mehmet Demir, Songül korkmaz katıldı. Yapılan protesto eyleminde İpekyüz açıklamayı gerçekleştirdi. Esas darbecilerin siyasi iktidar olduğunu ifade eden İpekyzüz, "Kayyımlar darbedir, kayyımlar işgaldir. Buyurun madem öyle kendinize güveniyorsunuz sandığa gideli. Daha önce gittik kaybettiniz yine kaybedeceksiniz" dedi.

'SİZE BOYUN EĞMEYECEĞİZ'

Kayyam uygulaması Şırnak'ın İdil ilçesinde de protesto edildi. HDP Şırnak milletvekilleri Nuran İmir ve Hasan Özgüneş ile belediye eşbaşkanlarının da aralarında bulunduğu çok sayıda kişi, parti binası önünde bir araya gelerek açıklama yaptı. HDP'li Özgüneş, kayyım atamalarını Kürt halkının iradesini tanımamak anlamına geldiğini vurguladı. Özgüneş, "Sonuna kadar direnerek mücadele edeceğiz. Size boyun eğmeyeceğiz" dedi.

Adana, Mersin, Ağrı, Iğdır ve Hakkari'de de HDP'liler protesto eylemleri yaptı.  (MA)