HDP'den Ezîdî halkına kutlama

Ezîdî halkının yeni yılı için HDP'den mesaj: Ezîdîlere ve birlikte yaşadıkları halklara kutlu olsun...

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - HDP Halklar ve İnançlar Komisyonundan Sorumlu Eş Genel Başkan Yardımcısı Tülay Hatimoğulları Ezîdî halkının 'Çarşema Sor' bayramını kutladı.

Hatimoğulları mesajında şunları söyledi: "Nisan ayının başındaki Çarşamba, Kürtçe adıyla Çarşema Serê Nîsanê diye tarif edilip kutsiyet atfedilen bugün, ilkbaharın başlangıç günüdür. Böylece kötü günler (kış) geçmiş olup, iyi günler (bahar) gelmiş kabul edilir. Kızıl Çarşamba, bu yönüyle de yeni yılın ilk günü olarak değer görür. Ezîdîlerin yaradılış mitolojisine göre Çarşema Sor, hem evrenin hem de dünyamızın maya tuttuğu gündür. Evrenin maya tutmasıyla oluşan kutsal toprağın bereketle buluştuğu gün olarak da kabul edilir. Çarşema Sor, her yıl tekrarlanan bu kutsal doğumla beraber yeryüzünde mutlak iyinin egemen olduğu, Tanrı’nın bütün kötülükleri bitirip yerine güzelliği inşa ettiği güne tekabül etmektedir."

"Ezîdîler, yüce kudretin bir lütfu olarak yenilenen tabiatı insanlık ve beşer için de bir yeniden doğum olarak kabul eder ve bugün münasebetiyle şerden uzak durur, mevcut kırılmaların ve kavgaların bitmesi için “bahar barışı” yaparlar. Bu sebepten dolayı Nisan ayı Ezîdîlerin toplumsal hafızasında bütün ‘ayların gelini’ olarak kabul edilir ve mevsimlerin en ihtişamlısı olarak betimlenir. Çarşema Sor Bayramı, iyiliğin, sevginin ve güzelliğin gücünün mutlak zaferi; karanlığın, kötülüğün ve şerrin mağlubiyeti olarak kutsanır. Bu yönüyle de toplumsal hayatı, ortak, kardeşçe ve barış içinde yaşam bağlamıyla ayrıca önem taşır."

'İNSANLIK FERMANLAR SİLSİLESİNE KARŞI DURABİLMELİ'

"Partimiz, baharın ve yeni bir yaşamın müjdecisi olan Çarşema Sor Bayramı’nı kutlarken; bütün dünyanın mücadele ettiği korona virüsü pandemisinin sağlıkla neticelenmesini temenni eder; halen IŞİD’in elinde esir tutulan Ezîdî kadın ve çocukların özgürleşmesi, insanlık düşmanı Selefilerin geriletilmesine vesile olmasını da hasetten diler" diyen Tülay Hatimoğulları mesajını şöyle bitirdi: "Tüm insanlık ailesi Ezîdîlere dayatılan fermanlar silsilesine karşı durabilmeli. Ortadoğu coğrafyasının Ezîdî halkı başta olmak üzere tüm halkların özgür, eşit ve barış içerisinde yaşayacağı günlere kavuşmasını umut ediyor, kadim Ezîdî halkının bayramını kutluyoruz." (HABER MERKEZİ)

Etiketler HDP Ezidi korona