CHP: İstanbul için karantina elzem

CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel, İstanbul’da nüfusun en yoğun olduğu yerlerde korona virüsü vakalarında yoğunluk olduğuna dikkat çekerek, “İstanbul için bir karantina elzem hale gelmiştir” dedi
Özgür Özel.

ANKARA – CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel, TBMM’de düzenlediği basın toplantısında gündeme ilişkin açıklamalarda bulundu. Korona virüsü salgınına ilişkin alınan tedbirlerin yetersizliğine değinen Özel, Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın bazı illere ait vaka yoğunluğu açıklamasına, “İstanbul’da nüfusun en yoğun olduğu yerlerde vaka sayısında inanılmaz yoğunluklar var. İstanbul’da ipin ucu kaçmış gözüküyor” dedi.

‘BİZDEKİ PANDEMİYLE MÜCADELE YÖNTEMİ SINIF BAĞIŞIKLIĞI’

İstanbul için bir karantina uygulamasının elzem hale geldiğini ifade eden Özgür Özel, “İstanbul için bir karantina elzem hale gelmiştir. Bu konuda lütfen Bilim Kurulu’nun vermiş olduğu kararları ve önerileri dikkate alınız. İngiltere sürü bağışıklığından vazgeçti. Bizdeki pandemiyle mücadele yöntemi sınıf bağışıklığı. Parası olan kendisini korusun, parası olmayan çalışsın. Bağışıklık kazanıyorsa yaşasın, kazanamıyorsa Allah rahmet eylesin. Bu sınıf bağışıklığı ayıbını Türkiye’ye yaşatmaya kimsenin hakkı yok. Kritik üretim yapan fabrikalar hariç, orada da çeşitli tedbirleri var bunun, onun dışında belli bir süre bu krizi durdurmak için tedbir alınması gerekiyor” dedi.

‘YEREL YÖNETİMLERİN ÖNÜ KESİLDİ’

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan adıyla vatandaşlara dağıtılan maske ve kolonyalara da değinen Özel, “Şahsı tarafından alınan kararlarla vatandaşın cebinden vatandaşa hediye dağıtan birisiyle karşı karşıyayız. Bunlarla övünülmez. Dünyada hiç kimse, kendi vergisiyle alınmış bir şeye hediye diye kandırılmaya çalışılamaz. Toplumun tüm kesimlerini birden harekete geçirecek yerel yönetimlerin önünü kesenler, yardımlarını kesenler, yoksulun sofrasına konulacak çorbanın yolunu kesmektedir” ifadelerine yer verdi.

‘İNFAZ DÜZENLEMESİ FIRSATÇILIK’

TBMM Genel Kurul gündemindeki İnfaz düzenlemesinin korona virüsü döneminde fırsatçılık olarak değerlendiren Özel, şöyle konuştu:
“Bu düzenlemeyi olduğu gibi geçirmek istiyorlar. Bahane korona virüs ama böyle bir dönemde bile fırsatçılık yapıyorlar. Cumhurbaşkanı’na hakaretten alınan cezaların yüzde 40’ını yatacak bir düzenleme söz konusu. “Cezaevleri boşalacak, boşalan yerlere beni eleştirenleri sokun” diyor. Rüşveti alan çıkacak, haber yapan kalacak. Eşitlik yok, vicdan yok. Siyasetçiler yatacak, gazeteciler, akademisyenler yatacak, avukatlar yatacak, insan hakları savunucuları yatacak, rüşvetçiler çıkacak. Aladağ’da kızları cayır cayır yakanlar, üstüne kapı kapatanlar çıkacak, Aladağ’da ciğeri yanıp da ‘Batsın sizin kara düzeniniz’ diye tweet atan yatmaya devam edecek.”