HDP'nin gündeminde korona günlerinde Kardeş Aile Kampanyası var

HDP'nin MYK toplantısında, korona virüsüyle mücadele sürecinde dayanışma ağları oluşturulması ele alındı. Türkiye genelinde 'Kardeş Aile Kampanyası' başlatılması da gündemde.

DUVAR – HDP’nin video konferans yoluyla gerçekleştirilen Merkez Yürütme Kurulu toplantısının gündeminde, korona virüsüne karşı toplumsal dayanışma ağlarının örülmesi için “Kardeş Aile Kampanyası” başlatılması yer aldı.

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Eş Genel Başkanları Pervin Buldan ve Mithat Sancar başkanlığında video konferans yoluyla gerçekleştirilen Merkez Yürütme Kurulu (MYK) toplantısında, 15 günde bir yapılan toplantının haftada bir yapılması kararı alındı.

DAYANIŞMA AĞLARININ KURULMASI

Parti kaynaklarından edinilen bilgiye göre, HDP’nin zorluklarla mücadelede her koşulda halkı savunan bir pozisyonda olacağı ve bu noktada toplum arasında geniş dayanışma ağlarının kurulmasına yönelik hem örgütlenme hem de kampanya çalışmaları yürütmeye dair bir dizi tartışmalar yürütüleceği belirtildi.

MYK’de, “Kardeş Aile Kampanyası”nın başlatılması yönünde tartışmalar yürütüleceği de öğrenildi. Kampanyaya partili milletvekillerinin, Parti Meclisi (PM) üyelerinin, MYK ve belediye eşbaşkanlarının öncülük etmesi bekleniyor.

Koronavirüs salgını ardından HDP Koronavirüs Kriz Koordinasyonu’nun şimdiye kadar yaptığı fizibilite çalışmaları kapsamında, kampanyanın yerellerde kurulan kriz koordinasyonlar üzerinden yürütülmesi planlanıyor. Kampanya kapsamında ekonomik durumu elverişli olan ailelerin de, “Dayanışma Kardeş Aile” olmaları konusunda çalışmalar yürütüleceği öğrenildi.

Tüm ülkede yürütülmesi planlanan kampanyanın yerelde bulunan kurumlarla da ortaklaştırılması planlanıyor. (MA)