Dervişoğlu: 'Bugün 1 Nisan, şaka yaptık' deyin

İYİ Parti Grup Başkanvekili Müsavat Dervişoğlu, belediyelerin yardım kampanyalarının bloke edilmesini eleştirdi, “Bugün 1 Nisan. Büyükşehirlerimizin başlattığı gönül seferberliğinin önünü keserken, erkenden şaka yaptık deyin. Millete vermeniz gerekirken, milletten alan kampanyanız için, erkenden şaka yaptık deyin. Bu zor günlerde alan el değil, veren el olun, yani devlet olun istiyoruz” dedi.

Google Haberlere Abone ol

ANKARA - İYİ Parti Grup Başkanvekili Müsavat Dervişoğlu, belediyelerin yardım kampanyalarının bloke edilmesini eleştirdi, “Çarkı döndüremeyen küçük işletmelere, sen emekçine sahip çık, ben destek olacağım der. Devlet bunları der ama ey vatandaşım, işte hesap numarası, para yatır da düze çıkalım demez. Belediyeler aracılığıyla dolmaya başlayan gönül havuzlarına çökmez” dedi.

Meclis’te basın toplantısı düzenleyen Dervişoğlu korona virüsü salgınına karşı dünyanın farklı ülkelerinde iktidarların vatandaşlara verdiği desteklere dikkat çekti, “Dünyanın hemen her ülkesinde devlet vatandaşına el uzatırken, Türkiye’yi yöneten iktidar elini vatandaşının cebine uzattı” dedi.

'VATANDAŞA YARDIM YERİNE VATANDAŞTAN YARDIM İSTEDİLER'

Cumhurbaşkanı’ndan, derde derman sözler bekleyen milletimizin yaşadığı hayal kırıklığı, tamiri güç bir hüzün olduğunu ifade eden Dervişoğlu, “Mesele dayanışma ruhuysa, bu yerel yönetimler ve sivil toplum kuruluşları ile rekabet ile değil, işbirliği ile yapılır. Devleti yönetenler buna katkı sağlar ve iktidar olarak ne yapacaklarını ifade eder. Ben devletim yardım istemem, vatandaşıma yardım ederim demek akıllarına gelmedi. Ben devletim her kuruma, her kişiye aynı mesafedeyim diye düşünmek akıllarından geçmedi. Ne yaptılar? İçişleri Bakanlığı marifetiyle, Büyükşehir Belediyelerimizin yardım hesaplarına bloke koydular. Yasa dinlemediler. Dayanışma ruhu dinlemediler. Hukuksuzca ve zorbalıkla hesapları bloke ettiler. Yine parayı bulduk iştahıyla, milletimizin damla damla doldurduğu vicdan havuzuna göz diktiler. Doymak bilmediler. Durmak bilmediler. Bugün de, utanmak nedir bilmiyorlar” dedi.

'ERDOĞAN, CUMHURBAŞKANI OLDUĞUNU UNUTTU'

Erdoğan’ın, siyasi kaygılarla hareket ederek yine Ak Parti Genel Başkanı kimliğine büründüğünü söyleyen Dervişoğlu şunları kaydetti:

“Ona bu hatayı yaptıranları, kendi affetse bile biz affetmeyeceğiz. Vatandaştan para isteyelim diye akıl verenler kimse, Belediyelerin topladığı yardımlara çökelim diyenler kimse, Allah şahit, sayın Cumhurbaşkanı unutsa bile, biz unutmayacağız. Tarih, Millet ittifakının belediyelerini vatandaşının yardımına koşan kurumlar olarak, Ak Parti iktidarını da, bu yardıma duvar ören, üstüne de vatandaşın cebine el uzatan bir iktidar olarak yazacaktır. Buradan bir kez daha uyarmak isteriz, Cumhurbaşkanı, size bu hataları yaptıranları vakit kaybetmeden yanınızdan uzaklaştırın”

'DEVLET, BELEDİYELERİN GÖNÜL HAVUZLARINA ÇÖKMEZ'

“Devlet devlet olduğunu asıl bugünlerde gösterir” diyen Dervişoğlu, “böyle zamanlarda devlet vatandaşına; Su parasını, doğalgazı, elektriği düşünme, ben halledeceğim der. Vergi, SGK borçlarını dert etme, kolaylayacağım der. Paraya ihtiyacın varsa, seni banka önlerinde faizli kredi kuyruklarına mahkum etmeyeceğim, yükü omuzlayacağım der. Çiftçisine, sulama parasını kesmeyeceğim, kredilerini erteleyeceğim, sen ek, üret, milletimizin ihtiyacı var, ben varım der. İşten çıkaran patronlara, alnını karışlarım, sen de elini taşın altına koyacaksın der. Çarkı döndüremeyen küçük işletmelere, sen emekçine sahip çık, ben destek olacağım der. Devlet bunları der ama ey vatandaşım, işte hesap numarası, para yatır da düze çıkalım demez. Belediyeler aracılığıyla dolmaya başlayan gönül havuzlarına çökmez. Bugün 1 Nisan. Büyükşehirlerimizin başlattığı gönül seferberliğinin önünü keserken, erkenden şaka yaptık deyin istiyoruz. Millete vermeniz gerekirken, milletten alan kampanyanız için, erkenden Şaka yaptık deyin istiyoruz. Bu zor günlerde alan el değil, veren el olun, yani devlet olun istiyoruz.” dedi.