IEA Başkanı Birol: Dünyada doğal gaz bolluğu var, fiyatlar düşmeli

Gazeteci Murat Yetkin'in sorularını yanıtlayan Uluslararası Enerji Ajansı İcra Direktörü Fatih Birol, dünyada doğal gaz bolluğu ve ucuzluğu yaşandığını, Türkiye'nin de Rusya'yla görüşüp fiyat indirmesi gerektiğini söyledi.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR -  Gazeteci Murat Yetkin kişisel internet sitesinde, Uluslararası Enerji Ajansı İcra Direktörü Fatih Birol ile yaptığı röportajı yayınladı. Yetkin Türkiye'de sadece geçen yıl doğal gaza yüzde 30 zam geldiğini hatırlartırken, Birol ise birçok ülkenin Rusya'yla görüşüp doğal gaz fiyatlarında indirim yaptırdığını ve dünyada doğal gaz bolluğu yaşandığını söyledi.

Birol, Erdoğan'ın Putin'le görüşüp fiyatları düşürmesi gerektiğini ifade ederken, Avrupa ülkelerinin bu yolla 8 milyar dolar tasarruf ettiğini de bildirdi. Birol, fiyatların iki sene önceye göre yüzde 60 düştüğünü, birçok ülkenin artık doğal gaz üretip sattığını belirtti. Yazıdan bir bölüm şöyle:

Murat Yetkin - Fatih Birol

"Erdoğan hükümetinin doğalgaz fiyatlarını düşürme konusunda Rusya ile henüz kamuoyuna açıklamadığı bir girişimi var mı? Varsa ne sonuç aldı? Örneğin, Rusya’dan alım fiyatları düşürüldü de bu halka satış fiyatlarına mı yansıtılmadı? Girişim olmadıysa, neden olmadı? Rusya’ya daha çok avantaj sağlayan bu karşılıklı bağımlılık ilişkisi vatandaşların aleyhine işlemeye ne kadar devam edecek? Acaba fiyatların düşmesini istemeyen lobiler mi devrede? Hani, fiyatlar düşerse biz gazı ve elektriği daha ucuza satmak zorunda kalırız diye itiraz edecek olan, çoğu hükümete yakın enerji şirketleri… İnsanın aklına her türlü şey geliyor.

Şimdi Suriye ve güvenlik sorunları önde. Ama bu konu da gündeme gelmeli. Erdoğan, “Dostum” dediği Putin ile doğalgaz ticaretini de görüşüp fiyatları düşürmeli, bunu da halka fiyat indirimi olarak yansıtmalı. Ülkenin ve halkın çıkarını düşünmek bunu gerektirir."

YAZININ TAMAMI