HDP MYK belirlendi, sırada görev dağılımı var

HDP Parti Meclisi kongre sonrası Eş Genel Başkanlar Pervin Buldan ve Mithat Sancar başkanlığında ilk toplantısını yaptı. Toplantıda, Merkez Yürütme Kurulu (MYK) üyeleri belirlendi. Aralarında Alican Önlü, Alp Altınörs, Ayşe Acar Başaran, Celalettin Can, Feleknas Uca, Garo Paylan, Ferhat Encu, Naci Sönmez ve Veli Saçılık'ın da bulunduğu 29 isim yeni MYK'da yer aldı. MYK yarın ilk toplantısında görev dağılımı yapacak.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - HDP'nin 23 Şubat'ta Ankara’da yapılan 4’üncü Büyük Olağan Kongresinde seçilen Parti Meclisi, Merkez Disiplin Kurulu ve Uzlaşma Kurulu üyeleri, kongre sonrası ilk toplantısını bugün Eş Genel Başkanlar Pervin Buldan ve Mithat Sancar başkanlığında yaptı. Toplantıda, Merkez Yürütme Kurulu (MYK) üyeleri belirlendi. MYK üyeleri yarın yapacağı ilk toplantısında görev dağılımı yapacak.

İKİNCİ KEZ YER ALANLAR

HDP Kongresinde Parti Meclisi yüzde 80 oranında değişti. Bu değişim MYK listesine de yansıdı. Eş Genel Başkanlarla birlikte 31 kişilik MYK listesinde yeni dönemde de görevine devam edecek 8 üye olması dikkat çekti. HDP’nin yeni MYK listesinde ikinci kez yer alan isimler Alican Önlü, Ayşe Acar Başaran, Hüseyin Taka, Mahfuz Güleryüz, Ömer Önen, Özlem Gündüz, Salim Kaplan, Sevtap Akdağ Karahalı oldu.

MYK’DA 10 MİLLETVEKİLİ

HDP’nin yeni MYK listesinde Alican Önlü, Ayşe Acar Başaran, Ebru Günay, Felaknas Uca, Garo Paylan, Musa Piroğlu, Tayip Temel ve Tülay Hatimoğulları Oruç’un yer aldığı 8 milletvekili yer alırken eş genel başkanlarla bu sayı 10 oldu.

SAÇILIK DA VAR BAKIRHAN DA

Yeni MYK üyeleri arasında KHK ile ihraç edilen Sosyolog Veli Saçılık, 1980 öncesi Ordu’nun Fatsa ilçesinde belediye başkanlığı yapan “Terzi Fikri” lakaplı Fikri Ösnmez’in oğlu Naci Sönmez dikkat çekerken eski DEHAP Genel Başkanı Tuncer Bakırhan da HDP’nin yeni MYK’sında görev alan isimler arasında bulundu.

MİLLETVEKİLLİĞİ DÜŞÜRÜLDÜ, ŞİMDİ MYK’DA

Roboski Katliamında 11 yakınını kaybeden Ferhat Encü, 25. ve 26. dönem Şırnak milletvekili seçilmiş ancak milletvekili kesinleşen bir cezası gerekçe gösterilerek düşürülmüştü. Haziran 2019’da tahliye dilen Encü de HDP’nin yeni MYK listesinde dikkat çeken isimler arasında yer aldı.

HDP'nin 29 kişilik Merkez Yürütme Kurulu şu isimlerden oluştu:

1 – Alican Önlü

2 – Alp Altınörs

3 – Ayşe Acar Başaran

4 – Celalettin Can

5 – Cengiz Çiçek

6 – Ebru Günay

7 – Feleknas Uca

8 – İlknur Birol

9 – Garo Paylan

10 – Hüseyin Taka

11 – Mahfuz Güleryüz

12 – Ferhat Encu

13 – Musa Piroğlu

14 – Naci Sönmez

15 – Sultan Özcan

16 – Ömer Önen

17 – Özlem Gündüz

18 – Salim Kaplan

19 – Samet Mengüç

20 – Serhat Aktumur

21 – Sevim Akdağ

22 – Sevtap Akdağ Karahalı

23 – Veli Saçılık

24 – Şaziye Köse

25 – Tayip Temel

26 – Tülay Hatimoğulları Oruç

27 – Tuncer Bakırhan

28 – Ümit Dede

29 – Emin Orhan

(HABER MERKEZİ)

HDP Parti Meclisi’nde yüzde 80 değişiklikHDP Parti Meclisi’nde yüzde 80 değişiklik