Erdoğan: Ben Esed'le görüşüyordum zaten

CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu'nun Esad'la görüşülmesi çağrısı yaptığını belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan "'Esed ile görüş' diyor. Sen onu görmeden biz onla görüşüyorduk. Biz ona ne teklif yapsak geri çevirdi, adam olmadığını gördük" dedi.

DUVAR – Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, partisinin TBMM Grup Toplantısı’nda yaptığı konuşmada, depremlere değinerek, kentsel dönüşümün hızlandırılması gerektiğini söyledi. Türkiye’nin yapı stokunun büyük bir bölümünün depremlere ve doğal afetlere dayanıksız olduğunu belirterek, “Yapılan değerlendirmelere göre ilk etapta 6 milyon 7oo bin konutun dönüştürülmesi gerekiyor. Bütün kaynakları bu işe ayırsak bile bu dönüşüm yıllarca sürer. En riskli olan yapılardan başlayarak bu süreci yürütmek zorundayız. Hedefimiz her yıl 300 bin konut inşa ederek 5 yılda 1,5 milyon konutu dönüştürmektir. Kanal İstanbul da tek başına diğer işlevlerinin yanında 500 bin konutluk kentsel dönüşüm projesidir” dedi.

Konuşmasında ağırlıklı olarak CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nu hedef Erdoğan, özetle şunları söyledi:

BAY KEMAL SÖZÜN BİTTİĞİ YERDE: FETÖ’den PKK’ya kadar tüm terör örgütlerini destekleyen, söylediği her sözde ve yaptığı her davranışta ‘arkadaşlar’ dediği teröristlerin arkalarında duran bir kişi, bu ülkenin ancak hasmı olabilir. Türkiye tarihinin en kritik mücadelelerinden birini verirken sürekli devleti ve milletini tahkir eden, tüm kamu görevlilerine saldıran bir kişi ülkesine değil düşmanlarına hizmet ediyor demektir. Bay Kemal sözün bittiği noktada. Kürsüde mavra keserek sadece kendisini tatmin ediyor. Suriye meselesini zerre kadar idrak edemeyen bir kişinin söyledikleri ancak sinek vızıltısı kadar değer taşır. ‘İdlib’de adam kendi toprağını savunuyor’ diyerek kahraman askerlerimizin mücadelesine zarar veren bir kişi asla bu milletin evladı olamaz. Esed ile görüş diyor. Sen onu görmeden biz onla görüşüyorduk. Biz ona ne teklif yapsak geri çevirdi, adam olmadığını gördük. Bunlara rağmen ana muhalefetin başındaki zat Esed ile görüşmeyi teklif ediyor. Adamlarının görüşmesi yeter zaten. Bizim adımıza görüşme. Apo’nun ortaklarıyla da görüşüyorlar.

YOLUN SONU GÖZÜKTÜ: Siyasette ittifaklar vardır ve meşrudur. Ama bu işi gizli saklı yapanlar bölücü örgütün güdümünde yapanlar siyaset değil, kirli ittifak yapar, mızrak çuvala sığmıyor. Bölücü terör örgütü güdümündeki partinin eş başkanı CHP’ye ittifak ilişkilerini alenileştirme çağrısı yaptı. Terör örgütüyle gizli saklı yol yürürsen gün gelir bunun bedelini senden isterler. Terör örgütleriyle ittifak kuranlar için yolun sonu gözükmüştür. Pek çok CHP belediyesinin yönetiminde terör örgütünün güdümündeki parti tarafından tayin edilmiş kişiler var.

İDLİB’DE SÜRE DOLUYOR:
İdlib’de ortaya çıkan büyük insani krizi önlemek için sahada aktif müdahale dahil her yolu deniyoruz. Talebimiz rejimin saldırılarını sona erdirip gözlem noktalarımızın gerisine çekilmesidir. Rusya insani hassasiyeti kabul etmek istemiyor. Gözlem kulelerimizi kuşatanlara verdiğimiz süre doluyor. En büyük sıkıntımız hava sahasını kullanamıyor oluşumuz. Yakında bunun da bir hal ve çaresini bulacağız. Diplomatik kanalları kullanıyoruz. İdlib’de en küçük bir geri adım atmayacak, rejimi mutlaka belirlediğimiz sınırların dışına çıkartacak, halkın evlerine dönüşünü sağlayacağız.
(HABER MERKEZİ)