Siyasi ayak tartışmasında yüzde 74.8 'Fikrim yok' diyor

1537 kişiyle yapılan ankete göre 'FETÖ'nün siyasi ayağı kim' sorusuna yüzde 74.8 'Fikrim yok' diye yanıt verdi. Yanıt verenlerin içinde ise yüzde 44.7, AK Parti'yi sorumlu tuttu.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - İstanbul Ekonomi Araştırma tarafından her ay iki kere Türkiye çapında 12 ilde 1537 kişi ile yapılan anket çalışmasının sonuçlarını baz alan Türkiye Raporu, "FETÖ'nün siyasi ayağı kim?" başlıklı araştırma sonucunu yayınladı. 17 Şubat'ta yapılan araştırmada 'Sizce 'FETÖ'nün siyasi ayağı kimdir?' sorusuna her dört katılımcıdan üçü, (yüzde 74.8)  'Fikrim yok/cevap yok' diyerek yanıtlamadı.

.

En yaygın yanıt ise yüzde 12’yle ‘AK Parti’ olurken, bunun ardından yüzde 4.2’yle ‘CHP’ ve yüzde 2.4’le ‘Recep Tayyip Erdoğan’ geldi. Soruya yanıt verenlerin yüzde 44.7’si 'AK Parti' derken yüzde 16.7’si “CHP” dedi. Yanıt verenlerin yüzde 8.6’sı “FETÖ bütün siyasi partilerde mevcut” dedi. Kılıçdaroğlu’nun ‘FETÖ’nün siyasi ayağı olduğunu düşünenlerin oranı yüzde 3.7 olarak belirlendi.

Yanıtlar, soruları cevaplayanlar içinde parti seçmenleri bazında değerlendirildiğinde, AK Parti ve MHP seçmeninin en sık verdiği yanıt ‘CHP’ oldu.

AKP seçmeninin en sık verdiği ikinci yanıt ‘Kemal Kılıçdaroğlu’ olurken MHP seçmeninin yanıtı ise ‘HDP’ oldu.

CHP, İYİ Parti ve HDP seçmenleri arasında ise soruya verilen en sık iki yanıt ‘AK Parti’ ve ‘Recep Tayyip Erdoğan' oldu.

İYİ Parti ve HDP seçmeni arasında ‘FETÖ’nün siyasi ayağının' CHP olduğunu düşünen yok.

CHP seçmeninin yüzde 2.1’lik bölümü partilerinin ‘FETÖ’nün siyasi ayağı olduğunu düşünüyor. , AK Parti seçmeninin yüzde 12.2’si, MHP seçmeninin ise yüzde 11.4’ü AK Parti'nin ‘FETÖ’nün siyasi ayağı olduğu kanısında.