Aykut Erdoğdu: Her gün neredeyse 9 kişi intihar ediyor

CHP Genel Başkan Yardımcısı Aykut Erdoğdu, Türkiye'de her gün ortalama 8,6 kişinin intihar ettiğini ve intiharların çoğunun ekonomik kaynaklı olduğunu söyledi. Erdoğdu, artan intiharları "Türkiye toplumsal bir cinnetin arifesindedir" diyerek yorumladı.

DUVAR – CHP Genel Başkan Yardımcısı Aykut Erdoğdu, her gün ortalama 8,6 kişinin intihar ettiğini söyledi ve “Bu rakamlar, toplumsal bir cinnetin arifesinde olduğumuzun da çok açık göstergesi” dedi. Erdoğdu iktidarın uzun süredir sadece ölüm üreten politikalar peşinde olduğunu belirtti ve “İktidar ölüm vaat ediyor, biz ise yaşam vadediyoruz” dedi.

‘TÜRKİYE TOPLUMSAL CİNNET ARİFESİNDE’

Erdoğdu, son günlerde yoksulluk ve işsizlik gibi nedenlerle intihar olaylarının arttığını vurguladı ve Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) rakamlarını paylaştı:

“TÜİK rakamlarına göre, 17 yılda intihar edenlerin sayısı 50 bin 378. Sadece 2018’de intihar edenlerin sayısı 3 bin 161. Yani her gün ortalama 8,6 kişi hayatına son vermiş. Bunun 2 bin 391’i erkek, 770’i kadın. Yani intiharların yüzde 75’inin evi geçindirme durumunda olan erkek olması, geçim sıkıntısının dayanılmazlığına işaret ediyor. Bu rakamlar, toplumsal bir cinnetin arifesinde olduğumuzun da çok açık göstergesi. İntihar eden, çocukları aç olduğu için, işsiz olduğu için ya da çocuğuna pantolon alamadığı için intihar ediyorsa eğer, tüm bunların sorumlusu iktidardır. Yoksulluğun, açlığın, sefaletin intihar sebebi olduğu yerde, iktidar için tehlike çanları çalmaya başlamıştır. Son dönemde artan intihar girişimleri gösteriyor ki, Türkiye toplumsal bir cinnetin arifesindedir.”

‘ÖLÜM KOL GEZİYOR’

Erdoğdu, çığ, deprem, uçak kazası, Suriye’den gelen asker ölümleri ve artan intiharlar nedeniyle Türkiye’nin “ölümün kol gezdiği” bir ülke haline dönüştüğünü belirtti ve iktidarın ölümü kutsamasının ölümü normalleştirdiğini söyledi. Erdoğdu şöyle konuştu:

“İktidarın politikaları uzunca bir süredir sadece ölüm üreten politikalar. İktidar yurttaşlarına ‘hayırlı bir ölüm’den başka bir şey vaat etmiyor. Oysa biz vatandaşlara öncelikle hukukun üstün olduğu, adaletli bir gelir dağılımı sağlayan, imkanı olmayanlara asgari ihtiyaçlarını giderecek aile sigortası gibi düzenlemeler getiren, başka ülkelerin içişleri ile meşgul olmayan, savaşların olmadığı, halkın barış türküleri söylediği bir yaşam vaat ediyoruz.”

‘EMNİYET ARTIYOR, ÖLÜMLER KATLANIYOR’

Erdoğdu, emniyetin personel sayısının artmasına rağmen kadın cinayetlerinde azalma olmadığını ve ölümlerin katlanarak arttığını söylerken, “2018 itibariyle toplam 255 bin 974 polis, buna karşılık 144 bin 827 doktor görev yapıyor. Yani, 185 kişiye bir polis, 572 kişiye bir doktor düşüyor. Rakamlar toplum sağlığının ne kadar geri plana itildiğini ortaya koyarken, polisin artık vatandaşı değil, iktidarı savunmak durumunda kaldığını da sergiliyor” diye konuştu. (ANKA)