TBMM'den ABD'ye karşı ortak bildiri: Sözde barış planını yok sayıyoruz

Meclis'te grubu bulunan AK Parti, CHP, HDP, MHP ve İYİ Parti, ABD'nin barış planını ortak bildiriyle kınadı. Bildiride, "İsrail-Filistin ihtilafına yönelik olarak ABD yönetiminin yayımladığı; sözde barış, özünde istikrarsızlık ve çatışma mahiyetindeki planını, yok sayıyor ve esefle kınıyoruz" denildi. 

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - Meclis'te grubu bulunan siyasi partiler, ABD'nin "Orta Doğu barış planını" kınadı.

TBMM Başkanvekili Mithat Sancar'ın TBMM Genel Kurul'da okuduğu, AK Parti, CHP, HDP, MHP ve İYİ Parti gruplarının imzasını taşıyan ortak bildiride "ABD Yönetimi'nin, ihtilafın iki tarafından biri olan Filistin'i bütünüyle dışlayan, tek taraflı, hakkaniyetten uzak bir yaklaşımla hazırladığı görülen söz konusu plan, Birleşmiş Milletler kararlarına ve iki devletli çözüm perspektifine tamamen aykırıdır" ifadeleri kullanıldı.

'İŞGAL SÜRECİ İLHAKA ÇEVRİLMEK İSTENİYOR'

Plan Filistin topraklarındaki İsrail işgaline uluslararası meşruiyet kazandırmayı amaçladığı belirtilen bildiride, "Yapılmak istenen işgal sürecini ilhaka çevirmektir. Tüm Orta Doğu'nun barış, güvenlik ve istikrarını doğrudan ilgilendiren böylesi önemli bir konunun iç politika malzemesi yapılarak, Filistin halkının kendi geleceğini tayin hakkı başta olmak üzere, temel hak ve özgürlüklerinin hiçe sayılması ve uluslararası hukukun ve adaletin yok sayılması, üzüntü ve ibret vericidir" denildi.

Plandaki önerilerin Birleşmiş Milletler kararları ve uluslararası hukuka aykırı olduğu vurgulanan bildiri şöyle devam etti:

SÖZDE BARIŞ PLANI ÖLÜ DOĞMUŞTUR: Kudüs'ün statüsü, Filistinli mültecilerin geri dönüş hakkı ve yasa dışı yerleşimler gibi, en temel problem alanlarında bugüne kadar izlediği politikalarla Filistin tarafının güvenini kaybetmiş bulunan ABD Yönetimi'nin, sözde barış planı ölü doğmuştur. İki devletli çözüm vizyonunu yok sayan ve ilgili Birleşmiş Milletler kararları başta olmak üzere uluslararası hukukun temel kurallarının ihlali anlamına gelen öneriler içeren bu girişimin, uluslararası toplum nezdinde kabul görme ihtimali de bulunmamaktadır.

FİLİSTİN'İN KABUL ETMEDİĞİ HİÇBİR GİRİŞİMİ DESTEKLEMEYECEĞİZ: Bu vesileyle, İsrail-Filistin meselesinin çözümünün; ancak 1967 sınırları temelinde, başkenti Doğu Kudüs olan, bağımsız, egemen ve coğrafi devamlılık içinde bir Filistin Devleti'nin vücut bulmasıyla mümkün olacağını bir kez daha vurguluyoruz. Türkiye, Filistin halkının temel hak ve özgürlüklerini gözetmeyen, Filistin Devleti'nin ve halkının kabul etmediği hiçbir girişimi desteklemeyecek, uluslararası toplumun vicdan ve sorumluluk sahibi üyeleriyle birlik ve dayanışma içinde, zulüm, dayatma ve işgale karşı Filistin halkının meşru haklarını tüm platformlarda savunmaya devam edecektir.

ABD'Yİ ESEFLE KINIYORUZ: Türkiye Büyük Millet Meclisi'nde grubu bulunan tüm siyasi partiler olarak yukarıda sıraladığımız görüşler temelinde, İsrail-Filistin ihtilafına yönelik olarak ABD yönetiminin yayımladığı; sözde barış, özünde istikrarsızlık ve çatışma mahiyetindeki planını yok sayıyor ve esefle kınıyoruz.

TÜRKKAN: MUHALEFET PARTİLERİ DUYULAN İHTİYAÇ DİĞER DÖNEMLERDE DE HATIRLANMALI

Genel Kurul'da daha sonra grup başkanvekilleri konuya ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

İYİ Parti Grup Başkanvekili Lütfü Türkkan, Meclis'te sergilenen birlik ve beraberlikten duyduğu memnuniyeti ifade ederek, "muhalefet partilerinin, Türkiye'nin menfaatlerinin yanında olduğunu" söyledi.  Türkkan, "Muhalefet partilerine duyulan bu ihtiyacın diğer dönemlerde de aklınıza gelmesi, aklınızdan çıkmaması Türkiye'nin menfaatine olacaktır" diye konuştu.

AKÇAY: MHP GRUBU BU PLANI YOK SAYIYOR

MHP Grup Başkanvekili Erkan Akçay da "İsrail-Filistin ihtilafına ilişkin ABD yönetiminin yayınladığı; sözde barış, özünde istikrarsızlık ve çatışma mahiyetindeki planını, MHP Grubu yok sayıyor ve bu oldu bittiyi yaratmaya çalışanları da esefle kınıyoruz" dedi.

OLUÇ: TEK TARAFLI ANLAŞMALAR BARIŞI SAĞLAYAMAZ

HDP Grup Başkanvekili Hakkı Saruhan Oluç ise "Türkiye'de Kürt sorunu, Suriye'de yaşanan iç savaş gibi konularda tüm tarafları ve halkları kapsayan adil, demokratik ve barışçıl çözüm yolları devreye konulmalıdır. Tarafların hak ve taleplerini dikkate almayan tek yanlı çözüm önerileri, var olan sorunları daha çok derinleştirmekten başka bir sonuç ortaya çıkarmaz. Tek taraflı anlaşmalar, Orta Doğu'da barışı sağlayamaz. Bu anlayışla bu açıklamayı imzaladık. Ortak sorunların çözümüne bu anlayışla yaklaşıyoruz" ifadelerini kullandı.

ALTAY: SÖZDE ANLAŞMAYI PAÇAVRA OLARAK NİTELENDİRİYORUZ

CHP Grup Başkanvekili Engin Altay, söz konusu planı "yetkisiz yetkililerin cüretkarlığı ve hadsizliği" olarak gördüklerini dile getirdi.

Altay, "Bu anlaşmanın tarafları arasında kendi iç politikaları için birinin azil süreci devam ederken, bir diğerinin yolsuzluktan yargılanma süreci devam ederken, iç politikada güven tazelemek için Filistin halkının kanından medet umulmasını, bir aymazlık ve canilik olarak görüyor ve değerlendiriyoruz. Bu sözde anlaşmayı, bir paçavra olarak niteliyoruz" dedi.

ZENGİN: HER DAİM FİLİSTİNLİ KARDEŞLERİMİZİN YANINDA OLACAĞIZ

AK Parti Grup Başkanvekili Özlem Zengin, söz konusu bildirinin tüm siyasi partiler tarafından imzalanmasının, Türkiye demokrasisi açısından bir kazanım olduğunu söyledi.

Zengin, "Belki bizler görürüz veya göremeyiz ama dünya görecek, Filistin meselesi dünyada pek çok taşın yerinden oynamasına, çözülmesine sebep olacak. Tüm Filistin'deki kardeşlerimize dualarımızı, her daim iktidarı ve muhalefetiyle, insan olarak yanında olduğumuzu, hem inancımızla, hem de maddi varlığımızla elimizden gelen bütün gayretimizle yanlarında olacağımızı bir kez daha ifade etmek istiyorum" şeklinde konuştu. (ANKARA/AA)