AP Türkiye Daimi Raportörü, İmamoğlu'nu 'iki kez' tebrik etti

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu'nu Saraçhane'de ziyaret eden Avrupa Parlamentosu’nun Türkiye Daimi Raportörü Nacho Sanchez Amor, İmamoğlu'na, "Sizi iki kez tebrik ederim. Çünkü iki kez seçim kazandınız" dedi.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - Avrupa Parlamentosu’nun Türkiye Daimi Raportörü Nacho Sanchez Amor, İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu’na tebrik ziyaretinde bulundu. “Sizi iki kez tebrik ederim. Çünkü iki kez seçim kazandınız” diyen Amor’a İmamoğlu, “AB’deki yerel yöneticilerle, belediye başkanlarıyla, bizimle bağ kurmak isteyen herkesle çok verimli, sıcak bir ilişki kurmak çabası içerisinde olmak istediğimizi bilmenizi isterim" şeklinde yanıt verdi.

Amor’u, CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu ile birlikte ağırlayan İmamoğlu, kendisine ziyaretinden dolayı teşekkür ederek, “Umuyorum Türkiye-AB ilişkilerine çok daha olgun ve çok daha faydalı ve karşılıklı birbirini anlayabilen içerikte yerel yönetimlerin sürece katkısının en üst seviyede olduğu dönemi yaşatabiliriz” dedi.

CHP İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu, İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu,Avrupa Parlamentosu’nun Türkiye Daimi Raportörü Nacho Sanchez Amor

'AB BÜNYESİNDEN BAĞ KURMAK İSTEYENLERE KAPIMIZ AÇIK'

İmamoğlu görüşmede, "Şu an yaptığımız görevdeki başarılı olma hedefimizle, aynı zamanda demokrasinin bir başarı dönemi olacak diye düşünüyorum" ifadelerini kullandı ve Avrupa ile işbirliğini geliştirme vurgusu yaptı: “Bizim, bu başarı birlikteliğini yaşayabilmek adına, özellikle AB’deki yerel yöneticilerle, belediye başkanlarıyla, bizimle bağ kurmak isteyen herkesle çok verimli, sıcak bir ilişki kurmak çabası içerisinde olmak istediğimizi bilmenizi isterim. AB bünyesinde, bizimle bağ kurmak isteyen kim varsa kapımızın açık olduğunu da size duyurmak isterim. Kaldı ki uluslararası ilişkilerde bence, önümüzdeki yıllar ya da bu yüzyıl, yerel yöneticilerin sesinin daha çok çıktığı, hatta yerel yönetimlerin ülkeler arası, toplumlar arası ilişkileri daha iyi olgunlaştırabilecek, hatta tanımlayabilecek güçte olacaklarını ön görüyorum. Asıl iş, gerçekten yerel yönetimlere düşecek."

AMOR: POLİTİK BİR FİGÜR HALİNE GELDİNİZ

İstanbul’un Asya’nın giriş kapısı olduğunu belirten Amor da, “Burada olmaktan dolayı çok mutluyum. Sizi, iki kez tebrik ederim. Çünkü iki kez seçim kazandınız. Bu süreç, ülkeniz için yeni politik açılım anlamına geliyor. Siz de beklenmedik biçimde politik bir figür haline geldiniz. Yerel yönetimler ve yöneticilerle iş birliği yapıp, Avrupa ve şehirler arasında bir köprü oluşturmamız gerekiyor. O yüzden sizi ziyaret ettik” dedi. (HABER MERKEZİ)