CHP'li Altay'dan çağrı: Bahçeli isterse 15 Temmuz'un siyasi ayağı ortaya çıkarılır

CHP Grup Başkanvekili Engin Altay, Meclis'te düzenlediği basın toplantısında, Bahçeli'nin "FETÖ'nün siyasi ayağı"na ilişkin konuşmasına dair çağrıda bulunarak, "Samimiyse ona bir çağrı yapıyorum: Sayın Bahçeli'nin destek vermesi halinde 15 Temmuz darbe araştırma komisyonu kurulur ve siyasi ayak ortaya çıkarılır" dedi.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - CHP Grup Başkanvekili Engin Altay, Meclis'te düzenlediği basın toplantısında MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli'nin "FETÖ'nün siyasi ayağıyla yeterince mücadele edilmediği" şeklindeki açıklamalarının sorulması üzerine, "Eğer Sayın Bahçeli samimiyse ona bir çağrı yapıyorum: TBMM'de 26 Temmuz 2016'da kurulan ama çalıştırılmayan, raporları imha edilen 15 Temmuz Darbe Araştırma Komisyonunu Sayın Bahçeli'nin istemesi halinde bir günde kurarız" dedi.

Altay, "Bu komisyon ağırlıklı ve özelde de darbenin siyasi ayağına odaklanır. Sayın Bahçeli'nin destek vermesi, ön ayak olması halinde 15 Temmuz darbe araştırma komisyonu kurulur ve siyasi ayak ortaya çıkarılır" şeklinde konuştu.

'MİT'İN AK PARTİ'NİN İSTİHBARAT TEŞKİLATINA DÖNÜŞTÜĞÜNÜN FOTOĞRAFIDIR'

Altay, AK Parti Sözcüsü Ömer Çelik'in, Milli İstihbarat Teşkilatı Başkanlığının (MİT) yeni hizmet binasının açılış törenine katılmasını eleştirerek, açılış için "Sadece AK Parti Genel Merkezine mi davetiye gitti" diye sordu. AK Parti yetkililerinin dışında TBMM'de grubu bulunan hiçbir siyasi partinin temsilcisi olmadığını belirten Altay, "Bu tablo, MİT'in AK Parti'nin özel istihbarat teşkilatına dönüşmüş halinin bir fotoğrafıdır. Yakışık almamıştır. AK Parti sözcüsünün orada kurdele kesiyor olmasını garipsedik, Bütün siyasi partilere çağrı yaparsanız, icabet ederler ya da etmezler, bunda bir gariplik yok ama sadece AK Parti Genel Merkezi'ne davet göndermek, devlet adabıyla bağdaşmaz. MİT'in saygınlığına gölge düşürür" diye konuştu.

'TÜRK DIŞ POLİTİKASI, MEHDİ BEKLEYEN DANIŞMANLARDAN KURTULMALI'

ABD-İran gerilimine de değinen Altay, Türkiye'nin taraf olmaması ve kandırılmamaması gerektiğini söyledi

Altay, "Bunu istiyorsak, tarafsız, sağduyulu ve uluslararası hukuka uygun politika, diplomasi yürütülmelidir. Ancak coğrafyanın bir bölümünde gerginlik bir bölümünde yumuşama, yatıştırma siyaseti izlerseniz, tüm inandırıcılığınız olmaz. Türk dış politikası pelikancılardan, mehdi bekleyen danışmanlardan ve SETA'nın elinden bir an önce kurtulması lazım" diye konuştu.

'ERDOĞAN CAKA SATACAK DİYE AKITACAK KANIMIZ YOK'

"Libya'nın yeni bir Suriye olmasın diye Erdoğan'ı uyarmayı görev sayıyoruz" ifadesini kullanan Engin Altay, "(Emevi Camii'nde namaz kılacağız) diyenler Esat ve Putin'in verdiği fotoğraftan ders çıkarmalıdır" dedi.

Altay, "Libya'da TSK unsuru olmayan farklı ekiplerin kim olduğu" sorusunu da sordu.

Anketlerde, "Libya'ya asker gönderilmesine toplumun sıcak bakmadığının" görüldüğünü öne süren Altay, "Libya'da yapmamız gereken, BM'yi harekete geçirebilmekti. Keşke TSK unsurları, barış gücü şemsiyesi altında Libya'ya gidebilseydi. Türkiye'nin 12 ülkede askeri var ve bu tezkerelerin tümüne CHP 'evet' oyu verdi. Erdoğan caka satacak diye akıtacak bir damla Mehmetçik kanımız yoktur. Eğer Türkiye'nin bir güvenlik sorunu varsa 82 milyonumuz da şehit olmaya hazırız" ifadelerini kullandı.

'DAVUTOĞLU BAL GİBİ DOĞRUYU SÖYLEDİ'

Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu'nun, "17-25 Aralık'tan sonra üç bakanın Yüce Divana gitmesini Erdoğan'ın engellediği" açıklamalarının sorulması üzerine de Altay, "Vallahi de billahi de tam olarak böyle oldu. O günleri sıcak yaşamış birisi olarak, informal görüşmelerde, 19 Ocak'ta üç bakanın Yüce Divana gönderileceği söylendi. 20 Ocak'ta bambaşka bir AK Parti grubuyla karşılaştık. Davutoğlu'nun söyledikleri doğrudur. Bal gibi, buz gibi doğru şeyleri söylemiştir. Sayın Erdoğan, üç bakanın yüce divana gitmesini engellemiştir" ifadelerini kullandı. (HABER MERKEZİ)

Bahçeli: FETÖ'nün siyasi ayağıyla mücadelede zaaf varBahçeli: FETÖ'nün siyasi ayağıyla mücadelede zaaf var