Erdoğan: Devrim'in önü kesildi, devrin kesilemeyecek

Prototipi tanıtılan yerli otomobilde siparişleri almaya başladıklarını belirten Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan "Devrim otomobilinin önünü kestiler ama inşallah devrin otomobilinin önünün kesemeyecekler" dedi. Kanal İstanbul tartışmasına da değinen Erdoğan "İsteseler de istemeseler de yapacağız. Kanal İstanbul'u yaparken iki tane modern akıllı şehri inşa edeceğiz" ifadesini kullandı.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - Yerli oto projesine toplumun tam destek verdiğini söyleyen Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, "Milletimiz, Türkiye'nin otomobiline tüm kalbiyle sahip çıkmıştır, siparişleri almaya başladık. Bu proje, ülkemiz için otomobil üretmenin çok daha ötesinde bir vizyona sahiptir" açıklamasını yaptı.

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, TÜBİTAK ve TÜBA Bilim Ödülleri töreninde yaptığı konuşmada özetle şunları söyledi:

BİLİM İNSANLARI TEŞVİK EDİLMELİ: Bilim insanlarının teşvik edilmesini sağlayacak çalışmalar yapmamız gerekiyor. Emin adımlarla 2023 hedefine yürüyoruz. TÜBİTAK 56 yıldır bilim ve teknolojinin izinde ülkemizin kalkınması için adımlar atıyor. TÜBİTAK aracılığıyla dış bağımlılığımızı azaltacak projeler yürütüyoruz. Bilim insanlarımıza 2002'de 150 milyon lira destek sağlanırken bu sene 1.8 milyar liraya ulaştı. Bu destekle üniversitelerin hareket alanı genişledi. Araştırma ve geliştirmenin payı ilk defa yüzde 1'i aştı. Güçlü büyüme rakamlarını yakalayabilmek için yüksek teknolojiye dayalı ürünler ortaya koymamız gerekiyor.

YERLİ OTODA TSK ARAZİSİ TAHSİS EDİLDİ: Geçen cuma iki tarihi anı birlikte yaşadık. Bilişim Vadisi'nin resmi açılışını gerçekleştirdik. Yeni teknolojilerin artık sadece pazarı olmayacağız. Bilişim Vadimiz bu noktada kritik bir rol üstlenecek. Geliştirilen otomobillerin ilk gösterimini de burada yaptık. İnşallah aynı azim ve kararlılıkla devam edilerek belirlenen tarihte üretime geçilecektir. 2020'nin sonunda seri üretim. Bursa'daki fabrika, TSK'ya ait arazinin bir milyon metrekaresini TOGG'a tahsis ettik. Süratle fabrikamızı orada yapacak ve oradan uluslararası sulara açılma imkanımız var. Projenin her aşamasını adım adım takip edip sorunları çözüyoruz.

SİPARİŞLERİ ALMAYA BAŞLADIK: Türkiye'nin otomobili sanayimizi geleceğe hazırlama çabamızın örneğidir. Projede görev alan herkes aynı amaç uğruna emek veriyor. Milletimiz Türkiye'nin otomobiline sahip çıkmıştır. Milletimizin projeyi sahiplenmesi, Devrim otomobilinin önünü kestiler ama devrin otomobilinin önünü kesemeyecekler. Milletimiz, Türkiye'nin otomobiline tüm kalbiyle sahip çıkmıştır, siparişleri almaya başladık. Asıl sorumluluk bilim insanlarımızın omzundadır.

KANAL İSTANBUL'U YAPACAĞIZ: İsteseler de istemeseler de Kanal İstanbul'u yapacağız. Şu anda dünyada 50'yi aşkın bu şekilde kanal var. Bu kanallar sadece bir lüks olsun diye yapılmıyopr. İhtiyaç için yapılıyor. Biz Kanal İstanbul'u yaparken iki tane modern akıllı şehri inşa edeceğiz. İki yol var. YİD veya milli bütçeyle yapacağız. Türkiye bunu yapmaya muktedirdir. Her ikisinde de elimizde imkanlar var.

(HABER MERKEZİ)