Ankara’ya kayyım: 3 bin volt elektriğe çıplak elle dokunmak

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş’la ilgili iddialar, görevden uzaklaştırma ve kayyım ihtimalini gündeme getirdi. Gelişmeleri yakından izleyip hukuki sürecin sonunu bekleme kararı alan AK Parti’de kayyım ve uzaklaştırma iddiaları için, “Ankara Urla değil. Bu 3 bin voltluk elektriğe çıplak elle dokunmak gibi bir şey. Anında köz eder, simsiyah yapar” değerlendirmesi yapıldı.

Google Haberlere Abone ol

ANKARA - İkiz kuleleri, imara aykırılıklar gerekçesiyle mühürlenen eski CHP Milletvekili Sinan Aygün’ün bu karardan sonra Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş’ı hedef alan rüşvet ve usulsüzlük iddiaları “Ankara’ya kayyım mı atanacak?” sorusuna yol açtı. Gelişmeleri yakından takip ederek hukuki sürecin sonucunu bekleme kararı alan AK Parti’de, kayyım ihtimali için, “Sıfır, hukuken mümkün değil” değerlendirmesi yapıldı. Ankara’nın Urla olmadığını belirten AK Partili bir yönetici, “Bu 3 bin voltluk elektriğe çıplak elle dokunmak gibi bir şey. Anında köz eder, simsiyah yapar” dedi.

Aygün, Togo İkiz Kuleleri'nin mühürlenmesinin ardından Yavaş ve ekibinin kendisinden 25 milyon lira rüşvet istediğini ileri sürerek suç duyurusunda bulundu. Yavaş’ın buna yanıtı ise Aygün hakkında, “terörizmin finansmanı hakkındaki kanuna muhalefet ve terör örgütüne yardım etmek” gerekçesiyle suç duyurusunda bulunmak oldu. Bu arada İçişleri Bakanlığı da Ankara Büyükşehir Belediyesi’yle ilgili iddiaları incelemek üzere müfettiş görevlendirdi.

AK Parti’den bu gelişmelerle ilgili çok fazla açıklama yapılmadı. Parti Sözcüsü Ömer Çelik de “Biz, kim kime ne demiş, kim haklı, kim haksız bilemeyiz. CHP ile ilgili bir gündemdir. CHP yönetiminin kamuoyunu tatmin edici bir açıklama yapması gerekir” demekle yetindi.

AK PARTİ BELEDİYE GRUBUNA İDDİALARI ARAŞTIRMA GÖREVİ

Edinilen bilgiye göre “Yaşananlara göz yumacak değiliz” değerlendirmesinin yapıldığı AK Parti’de, sürecin yakından takip edilmesi kararı alındı. Alınan karar doğrultusunda Ankara Büyükşehir Belediye Meclisi’nde çoğunlukta olan AK Parti grubuna, söz konusu iddiaları araştırma ve gelişmeleri yakından takip etme görevi verildi. Bu talimat üzerine harekete geçen AK Parti Belediye Meclis Grubu kendi çalışmasını yapacak, varsa delileri toplayacak, ortaya çıkan tabloya göre tutum alınacak.

SABIRLA HUKUKİ SÜREÇ İZLENECEK

AK Partili yöneticilere göre kamu hizmetinde “görevi ihmal” ve “görevi kötüye kullanma” farklı açılardan değerlendirilmesi gereken konular. Çöp toplamama gibi hizmetle alakalı “Görevi ihmal” konularının daha çok siyasi sonuçlar doğuracağı, cezayı da seçmenin sandıkta vereceği ifade ediliyor. Ancak zimmet, rüşvet, kamu kaynağını hukuksuz kullanmak gibi “görevi kötüye kullanma” hukuki yaptırım gerektiriyor. Bu olayda da “görevi ihmal” değil “görevi kötüye kullanma” olup olmadığına bakılacak. AK Parti “sabırla” hukuki süreci takip edecek.

YAVAŞ BAĞLANTISI KURULURSA UZAKLAŞTIRMA OLABİLİR

AK Partili yetkililere göre, iddialarla ilgili Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş’ın bir bağlantısı kurulur, azmettirici rolü ortaya çıkarılırsa hakkında dava açılır. Dava sonucunda mahkum olursa yasaların gereği görevden alma, uzaklaştırma söz konusu olabilir. Ancak bu bağ ortaya çıkarılamaz, sadece belediye meclis üyeleriyle ilgili bir durum belirlenirse o zaman Yavaş ile ilgili bir süreç işletilemez.

3 BİN VOLTLUK ELEKTRİĞE ÇIPLAK ELLE DOKUNMAK

Geçtiğimiz dönem CHP’li Ataşehir ve Beşiktaş Belediye Başkanları görevden uzaklaştırılmıştı. 31 Mart yerel seçimlerinin ardından da Urla Belediye Başkanı tutuklanarak yerine kayyım atandı. Bu durum “Ankara’da da bir görevden uzaklaştırma ya da kayyım atanma olur mu?” sorusuna yol açtı. Bir AK Partili yönetici, “Burada bir itham var. İş yargıya intikal etmiş” dedi, ayrıca kayyımın olası siyasi sonuçlarına dikkat çekerek, “Bu Ankara Büyükşehir Belediyesi. Ankara, Urla değil. Belediye başkanı yüzde 50 oy almış. Bu 3 bin voltluk elektriğe çıplak elle dokunmak gibi bir şey. Anında köz eder. Simsiyah yapar” dedi.

ANKARA’YA KAYYIM İHTİMALİ HUKUKEN SIFIR

Ankara’ya kayyım atanma ihtimali için “Sıfır, hukuken mümkün değil” diyen yetkili şöyle devam etti:

“Urla’ya kayyım atandı, buraya da atanır gibi bir durum yok. Hukuken Ankara Belediyesi’ne kayyım atanma ihtimali sıfır. Kayyımla ilgili tasarruflar yargının değil İçişleri Bakanlığı'nın terör kapsamında yürüttüğü soruşturmalarla ilgili. Burada rüşvet, yolsuzluk gibi görevi kötüye kullanmayla ilgili bir suçlama var. Bununla ilgili soruşturma başladı. Müfettiş de incelemesini başlattı. Bu inceleme sonucunda kuvvetli suç şüphesi varsa İçişleri Bakanlığından soruşturma izni istenir. İstanbul, Ankara Belediye başkanlarını laf ola beri gele alamazsın. Yargı sonucunda karar çıkar, başkanlığı düşerse o zaman da Belediye Meclisinde seçim yapılarak yeni başkan belirlenir.”