Duvar Arkası: Davutoğlu'nun hedefi AK Parti liderliği

Gelecek Partisi'ni kurarak genel başkanlık görevini üstlenen Ahmet Davutoğlu için Ankara'da ilginç değerlendirme: Hedefi AK Parti liderliği... AK Parti'de 'güvenlik' özeleştirisi: Biz bu değildik... Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay'dan 'bir eve çok maaş' savunması: "Ben tek maaş alıyorum'... Hepsi Duvar Arkası'nda...

Google Haberlere Abone ol

DAVUTOĞLU ERDOĞAN SONRASINA HAZIRLANIYOR

Eski başbakan Ahmet Davutoğlu’nun öncülüğünde kuruluşunu ilan eden Gelecek Partisi kurullarını oluşturmaya başladı. Kurucuların oy birliği ile genel başkan seçilen Davutoğlu, yine kurucuların oylarıyla belirlenen 60 kişilik yönetim kurulu içinden gelecek hafta 16 kişilik kurmay ekibini belirleyecek. Davutoğlu’nun yol arkadaşları Ayhan Sefer Üstün, Selçuk Özdağ, Feramuz Üstün, Nedim Yamalı ve Selim Temurci’nin 'A Takımı'nda olacağı, Üstün’ün Parti Genel Sekreteri olarak görevlendirileceği kesinleşti.

Teşkilatlanma sürecine başlayan Gelecek Partisi’ni iktidar cephesi de yakından izliyor. Bir AK Parti MKYK Üyesi Davutoğlu’nun 'AK Parti çekirdeğinden oy alabileceği' yorumları için, “Bu yorum yanlış. Davutoğlu’nun kurduğu partinin listesine bakın. Tek bir kurucu unsur yok. Bizden gidenlerin hepsi AK Parti’ye sonradan katılmış isimler. Biz listeyi 'Makam peşinde koşanlar listesi' olarak yorumladık. Birçoğu burada makamlarını kaybettikleri ya da yeni makam alamadıkları için orada. Ama pozisyonel siyaset yapmamak lazım. Bunun getirisi olmaz” dedi.

Davutoğlu hareketi ile ilgili Ankara'da konuşulan çok daha farklı senaryolar da var. Bunların en dikkat çekici olanı ise Davutoğlu'nun Erdoğan sonrasına hazırlandığı görüşü. Davutoğlu ile bir dönem çok yakın çalışmış bir siyasetçiye göre 'Hoca', Erdoğan sonrası partisinin AK Parti ile birleşmesini ve AK Parti Genel Başkanlığı koltuğuna yeniden oturmayı hedefliyor.

AK PARTİ’DEN ÖZELEŞTİRİ: BİZ BU DEĞİLDİK!

Memuriyete girişte Güvenlik Soruşturması ve Arşiv Araştırması şartı getiren teklifin son anda geri çekilmesinde AK Parti içindeki tartışma belirleyici oldu. Teklifin komisyon görüşmelerinde muhalefet milletvekilleri, güvenlik soruşturması için yazılan 3 maddenin AK Parti’nin sosyolojik tabanının “irticacı” olarak fişlenip kamuya girişinin engellenmesine yol açan yönetmeliğin birebir kopyası olduğuna dikkat çekti. Bu eleştirileri AK Partililer sessizlikle karşılarken saatlerce süren komisyon toplantısında tek bir diyalog yaşandı. HDP’li Mehmet Rüştü Tiryaki, “28 Şubatçılar bunu 'Devlet için yaptık' diye savundu” hatırlatması yapınca AK Partili İbrahim Aydemir, “Biz 'Millet adına yapıyoruz' diyoruz. O günkü o vesayet odakları millet adına değil, millete karşı yaptılar bunu, tam tersi” dedi. AK Partililer Komisyon’da “bu yasa ondan farklı” dese de parti içinde aynı düzlemde tartışma konusu oldu. Parti kurulları, yöneticiler düzenlemeyi yeniden ele aldı. Müzakereler saatlerce sürdü. Parti içinde bir grup revize edilmesini savunurken, bir grup tamamen çıkarılmasını istedi. Sonuç da şimdilik söz konusu düzenlemenin teklif metninden çıkarılması oldu. Yarın ne olacak, revize edilip yeniden mi gelecek henüz bilmiyoruz ama söz konusu maddenin hiç gelmemesi gerektiğini söyleyen üst düzey bir yönetici, özeleştiri vererek “Biz bu değildik” dedi.

CUMHURBAŞKANI YARDIMCISINDAN 'TEK MAAŞ' SAVUNMASI

TBMM Genel Kurulu’nda 12 gün aralıksız süren 2020 yılı bütçe mesaisi tamamlandı. Yeni sistemde Cumhurbaşkanlığınca hazırlanan bütçeyi Cumhurbaşkanının atadığı Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay savundu. Atanmış bir bürokrat olması dolayısıyla sık sık muhalefetin eleştirilere maruz kalan Oktay’a sorulan sorulardan biri de Cumhurbaşkanlığında 2 hatta 3 maaş alan danışman ve bürokratlardı. CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel, Emeklilikte Yaşa Takılanlar'a ilişkin "Çift maaş istiyorlar, olmaz öyle şey” sözlerini hatırlattıktan sonra İletişim Başkanı Fahrettin Altun'un evine 5 maaş, Cumhurbaşkanı Başdanışmanları Yiğit Bulut ve Cemil Ertem'in evine 3 maaş girdiğine dair örnekler sıraladı. Özel’in, “EYT'ye çift maaş eleştirisi, saraydaki, etrafınızdaki herkese, şahsına 3, eşine 2; 5 tane maaş bağlıyorsunuz, olacak iş değil. Vicdana dokunuyor” sözlerine Cumhurbaşkanı Yardımcısı'nın yanıtı ise dikkat çekiciydi. Fuat Oktay, “Kimin ne ücret aldığını bilmiyorum, sormuyorum, ben başkalarının ne aldığını bilmem ama kendimin ne aldığımı bilirim, aldığım da tek maaştır” dedi. Oktay’ın bu yanıtı yaşanan durumdan rahatsız olduğu yorumlarına yol açtı.