Erdoğan'dan ilk veto baca filtreleri için

Kamuoyunda tepkiye neden olan termik santrallere baca filtresi takılmasını erteleyen yasa Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından veto edildi.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında toplanan AK Parti Merkez Yürütme Kurulu (MYK), toplantısı sonrası sözcü Ömer Çelik açıklama yaptı.

Basına kapalı yapılan toplantının ardından açıklama yapan Ömer Çelik " Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın fabrika bacalarına filtre takılmasını erteleyen düzenlemeyi veto ettiğini açıkladı. Çelik, "Cumhurbaşkanımız çevre konusunda hassasiyetini göstermiştir" dedi.

Türkiye Büyük Millet Meclisi'nde geçen hafta kabul edilen torba yasa içerisinde yer alan düzenleme ile 15 termik santrale baca filtresi takılması için verilen süre 2,5 yıl uzatılmıştı. Çevre örgütlerinin yoğun tepkisine neden olan yasa, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın ilk kez veto hakkını kullanmasına neden oldu.

VETO GEREKÇESİ: 7 YIL GEÇİŞ SÜRECİ UYUM İÇİN YETERLİ

Veto kararının ardından Cumhurbaşkanlığı'ndan yazılı açıklama yapıldı. Santrallere 7 yıl süre tanındığı hatırlatılan açıklamada, "Verilen sürenin, yatırımcı şirketler bakımından hem finansal, hem teknik gereklilikleri karşılama konusunda yeterli olduğu açıktır" denildi.

İnsan sağlığı ve çevrenin korunmasının devletin anayasal görevi olduğu belirtilen açıklamada, veto gerekçesi şu ifadelerle anlatıldı:

"Ülkemizin enerji ihtiyacının karşılanması zarureti, insan sağlığı ve çevrenin korunması amacının önüne geçmemelidir. Günümüz şartlarında çevre kirliliğine yol açmadan, özellikle hava, su ve toprak kalitesini bozmadan da enerji üretiminin gerçekleştirilmesi mümkündür. Hal böyle iken, evvelce elektrik üretim şirketlerine tanınan ve esasen yeni mevzuata uyum sağlama ihtiyacından kaynaklanan yaklaşık 7 yıllık geçiş süresi uyum için yeterli olmasına rağmen, incelenen Kanunla bu sürenin nihayetinde 2,5 yıl kadar daha uzatılması Devletin insan sağlığı ve çevreyi koruma ödevi ile bağdaşmayacaktır. Devletin bu meseleye hem yatırımcıyı hem vatandaşını koruyacak bir anlayışla yaklaşması, düzenlemeleri buna göre gerçekleştirmesi gerekmektedir. Bu sebeple, incelenen Kanunun 50'nci maddesinin yeniden değerlendirilmesinde fayda görülmektedir." (HABER MERKEZİ)