Eski vekil Mehmet Ali Aslan HDP'den istifa etti

HDP'de iki dönem milletvekilliği yapan Mehmet Ali Aslan partisinden istifa etti. Aslan istifa gerekçesinde 'dışlandıklarını' öne sürdü. Partinin Örgütlenmeden Sorumlu Eş Genel Başkan Yardımcısı Alican Önlü ise, Aslan'ın kesin ihraç kararıyla disiplin kuruluna sevk edildikten sonra istifa ettiğini söyledi.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - HDP'de iki dönem milletvekilliği yapan Mehmet Ali Aslan bugün partisinden istifa etti. Aslan, 'dışlandığını' öne sürdü ve buna örnek olarak parti yöneticisi Alican Önlü'nün kendisine bir yıl önce attığını söylediği bir mesajı örnek gösterdi. Önlü ise Aslan'ın son dönemlerde partinin bütün kararlarına aykırı davrandığını, kesin ihraç istemiyle disiplin kuruluna sevk edildikten bir gün sonra istifa etmesininse manidar olduğunu söyledi.

'ETKİ EDEMİYORUZ...'

İstifa açıklamasında, Alican Önlü'nün Whatsapp'tan kendisine 'Bir daha HDP ve Demirtaş'ı ağzına alma, çünkü ikisini de kirletiyorsun, partiden uzak kalman daha hayırlı' içerikli mesaj gönderdiğini anlatan Aslan, 'HDP'nin ilkelerinden uzaklaştığını' öne sürdü. 'Geçen yıl neden istifa etmediniz?' sorumuza ise şu yanıtı verdi: "Dışlayıcı ve ayrımcı bir dil kullandılar. Halk bu son siyaseti kabul etmiyor. Halk kendi taleplerine kulak verilmesini istiyor. Artık mızrak çuvala sığmıyor. Halk bizden bir umut bekliyor. Ancak biz etki edemiyoruz. Bizim gibilerini uzaklaştırmak için ellerinden geleni yapıyorlar. Baktık ki elimizden bir şey gelmiyor istifa edeyim dedim. Aksi takdirde benim orada durmam yürütülen politikaların kabulü anlamına geliyordu."

'DEFALARCA ÇALIŞIN DEDİK'

HDP Örgütlenmeden Sorumlu Eş Genel Başkan Yardımcısı Alican Önlü ise Aslan'ın iddialarını reddetti. Önlü, bahsedilen Whatsapp yazışmalarının bir yıl bekletilip şimdi gerekçe yapıldığını söyledi. "Tutarsızlık buradan belli" diyen Önlü, Aslan'ın dün itibarıyla kesin ihraç istemiyle disiplin kuruluna sevk edildiğini bunu duyduktan sonra da istifa ettiğini açıkladı: "Uzun süredir partinin aldığı kararlara karşı ters tutumda bulundu. Defalarca kendisine bu pratikten vazgeçmesini söyledik. Defalarca, 'bu şeyleri yapacağınıza partiye dahil olun çalışın' denildi. İşi pervasızca sürükleyenlere de 'parti ve Selahattin Demirtaş'ın adını kullanmayın' dedik. Son yapılanlarla ilgili bir dosya hazırlandı. Bu dosya evvelsi gün parti MYK'sına gönderildi. Aslan'ın kesin ihracı disiplin kurulunda bekliyor. Bugün veya yarın açıklanacaktı. İhraç edileceğini duyduğu anda kalkıp kendisi istifa etmiş gibi kamuoyuna açıklama yaptı. MYK konuyla ilgili açıklama yapacak."