Kılıçdaroğlu: Düne kadar saydamlık denilen bir şey yoktu

CHP'li belediye başkanlarının katıldığı "Yerel Yönetimler Çalıştayı"nın ikincisi İzmir'de başladı. Çalıştayda konuşan CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, "Şatafattan ve israftan kaçınıldığı an sokakta daha rahat yürüyeceksiniz. Bütün Türkiye duysun diye anlatıyorum bunları, şeffaflık, bütçenin şeffaflığı, meclis toplantılarını halka açık yapıyorsunuz. Düne kadar saydamlık denilen bir şey yoktu" dedi. 

İZMİR – Yerel seçimlerde 252 belediye kazanan CHP, Afyonkarahisar’ın ardından “Yerel Yönetimler Çalıştayı”nın ikincisini İzmir’de düzenledi. İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer’in ev sahipliğinde gerçekleşen “Kardeş Kentler Çağdaş Kentliler” başlıklı çalıştayın açılışını CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu yaptı.

SOYER: İNSAN ODAKLI BELEDİYECİLİK SERGİLEMEYİ AMAÇLIYORUZ

Çalıştayda ilk sözü İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer aldı. Belediye hizmetlerinin dünyada insan, bilgi, kültür ve doğa üzerinde yoğunlaştığını anlatan Soyer, “Dünya belediyeciliğini temel kavramlarını İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin yeni stratejik planına dahil ettik. Şehirdeki insanların talep ve beklentileri kırsal yaşamın değişen koşullarına göre değişim gösteriyor. Demokratik, şeffaf, insan odaklı belediyecilik sergilemeyi amaçlıyoruz” dedi.

‘DOĞA HASTAYSA BİZ DE HASTAYIZ’

“Yaptığımız her bir icraat geleceğin insanlığını mayalıyor” diyen Soyer, “Bu durum çalışmalarımızı bilgi odaklı olmaya yönlendiriyor. Yönettiğimiz şehrin bilgi birikimini iyi analiz etmek ve toplumsal başarı elde etmek zorundayız. Yaşam alanlarımız ciddi tehditlerle karşı karşıyayken mevcut politikaları yerelden başlayarak düzeltmek zorundayız” ifadelerini kullandı.

Doğayı merkeze alan bir anlayışla hareket edilmesi gerektiğini söyleyen Tunç Soyer, “Soluyacağımız hava, işleyecek toprak kalmadığında zaten yöneteceğimiz şehirler kalmayacak. Doğa hastaysa biz de hastayız. Doğa odaklı anlayış en temel ilkelerimizden biri olmak zorunda” diye konuştu.

Yerel yönetimlerle ilgili reform paketinde kent diplomasisi gibi değişimlerin dikkate alınmasını isteyen Soyer, “Güçlenen yerel yönetimlerle kentlerin işleyişi de değişiyor. Eskiden devletlerarası ilişkiler kurulurken artık dünyadaki farklı kentler arasında ortaklıklar kuruluyor. Kent diplomasisi adı altında yeni bir alan açılıyor. Diliyorum Ankara’da masa başında hazırlanan yerel yönetim reform paketi dünyadaki bu değişmeleri görmezden gelmez. Aksine bu taslak halkımızın beklentilerini boşa çıkaracak bir geriye gidişi olacaktır” dedi.

TORUN: BİLİMSEL OLARAK KABUL EDİLEMEZ TÜM GİRİŞİMLERİ İPTAL EDİYORUZ

CHP Yerel Yönetimlerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Seyit Torun da konuşmasında “Son seçim bize çok büyük sorumluluklar getirdi. Yedi aydır halkımıza umut olmaya çalışıyoruz. Önce israfı engelledik. Çünkü bu sadece israfı önlemek değil yeni kaynak yaratmak anlamına da geliyor. En küçük belediyemizden en büyük belediyemize kadar belediye başkanlarımız israfa son verdiler” şeklinde konuştu.

Belediyelerde ucuz süt ve ulaşım gibi uygulamalara geçtiklerini dile getiren Torun, “Kamuyu zarara sokan israfın engellenmesiyle belediyelerimiz artık ucuz su, ucuz ulaşım, ücretsiz süt imkanı sunabiliyor. Öte yandan yurttaşlarımızın ihtiyaçları olmayan gereksiz harcamalara ve büyük bütçeli çılgın projelere son veriyoruz. Tüm kaynakları halkın yararına kullanıyoruz. Bilimsel olarak kabul edilemez tüm girişimleri iptal ediyoruz” dedi.

KILIÇDAROĞLU: DÜNE KADAR SAYDAMLIK DİYE BİR ŞEY YOKTU

Toplantının son konuşmasını ise CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu yaptı. Kılıçdaroğlu, yeni dönemde CHP’li belediyelerin şeffaflık ve israfı önleme konularında önemli adımlar attığını söyledi.

“İsraf haramdır diyoruz. Siz tasarruf yaptınız” diyen Kılıçdaroğlu, şöyle devam etti:

“Bir beldenin, belediyenin hak ve hukukla nasıl yönetileceğini gösterdiniz. Sade bir belediye başkanlığı, güven veren bir belediye başkanlığı. Şatafattan ve israftan kaçınıldığı an sokakta daha rahat yürüyeceksiniz. Bütün Türkiye duysun diye anlatıyorum bunları, şeffaflık, bütçenin şeffaflığı, meclis toplantılarını halka açık yapıyorsunuz. Düne kadar yoktu bunlar. Düne kadar saydamlık denilen bir şey yoktu.”

‘ENKAZ EDEBİYATI YAPMIYORUZ’

CHP’li belediyelerin birçok yerde borçlu yerel yönetimleri devraldığını belirten Kılıçdaroğlu, buna rağmen “enkaz edebiyatı yapmadıklarını” ifade etti.

Kılıçdaroğlu, “Ankara Büyükşehir Belediyemiz 250 bin öğrencimizin yol ücretini indirdi. Bazı belediye başkanlarımız kendi bölgelerinde aile sigortasının bir benzerini uygulamaya çalıştı. Ankara Yenimahalle, Adana Seyhan belediyelerimiz bunu yaptı” dedi.

‘İSTANBUL’DAKİ 150 KREŞ İÇİN BÜTÇEDEN PARA ÇIKMAYACAK’

İstanbul’da 150 kreş yapılacağını aktaran Kılıçdaroğlu, “Ülkeyi yönetenler bunu beceremiyorlar ama biz yerel yönetimlerde bunu yapıyoruz. Bu kimin garibanın, yoksulun yanında olduğunu gösteriyor. Kreş yapacağız. Yoksul mahallelerden başlayarak her mahalleye kreş yapacağız. Çoğu belediye başkanımız yaptı, yapmaya da devam ediyor. İstanbul’un yapacağı 150 kreş için belediye bütçesinden beş kuruş para çıkmayacak” diye konuştu.

‘ADALETLİ DAVRANIRSANIZ HERKES SİZE SAYGI DUYAR’

Kooperatifçilik konusunda belediye başkanlarının duyarlı davranmasına teşekkür eden Kılıçdaroğlu, “Neresi olursa olsun bulunduğunuz ilin, beldenin hesabını veren başkanlarsınız. Hizmet eden, fakir fukaranın yardımcısı olan, derdi olanın gelip anlatacağı, adaletli bir belediye başkanı kimliğini taşıdığınız sürece hangi siyasi yapıdan olursa olsun her insan size saygı duyar” ifadelerini kullandı. (DUVAR)