İYİ Partili Türkkan’ın ‘erken seçim’ çağrısına partisinden yanıt

İYİ Parti'den parlamenter sisteme dönmek şartıyla 5-6 icracı Bakanlık verilirse erken seçim için ortaklık kurulabileceğini söyleyen İYİ Parti Grup Başkanvekili Lütfü Türkkan'a tepki geldi.

ANKARA – İYİ Parti Grup Başkanvekili ve Kocaeli Milletvekili Lütfü Türkkan, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a parlamenter sisteme geçiş için erken seçim çağrısında bulundu.

İYİ Parti Genel Merkezi’nde açıklama yapan parti sözcüsü Yavuz Ağıralioğlu, Türkkan’ın açıklamalarını yanlış ve kabul edilemez olarak niteleyerek, “İYİ Parti, Türkiye’yi yönetmek için yola çıkmış bir siyasi harekettir. Temel amacımız, iyileştirilmiş parlamenter sistem ile Türkiye’yi 21. yüzyılın yarışan ülkeleri arasına katmaktır. Bu çerçevede Grup Başkanvekilimizin malum yanlış ve kabul edilemez açıklaması, partimizin imasını dahi meşru görmediği ve göremeyeceği bir beyandır” dedi.

‘İKTİDARIN YÖNETİM BECERİKSİZLİĞİ’

“Memleketin bugün içinde bulunduğu ağır şartlar, partimizce mevcut iktidarın yönetim beceriksizliği olarak görülmektedir” diyen Ağıralioğlu sözlerini şöyle sürdürdü:

“Partimiz bu yönetim beceriksizliğine son vermek ve ülke yönetimini üstlenmek için mücadele etmektedir. Sürdürdüğümüz siyasi mücadelenin ilkeleri partimizin ve milletimizin umududur. Bu umudun hiçbir açıklama ile söndürülmesine, değersizleştirilmesine ve itibarsızlaştırılmasına müsaade edemeyiz. Bu, seçmenimize olduğu kadar devletimize ve milletimize olan sorumluluğumuzun da gereğidir.”

TÜRKKAN NE DEMİŞTİ?

Partisinin Bursa İl Teşkilatı’nda konuşan Lütfü Türkkan, “Ülkenin ekonomik durumu ortada. Ancak sayın Erdoğan 2020 yılında kesin bir tarih vererek ve de parlamenter sisteme dönmek noktasında erken seçim için mutabakat zaptını imzalarsa, bunların yanında 5-6 icracı Bakanlık verirse ülkenin yeniden inşası için biz de bir fedakarlık yapabiliriz” ifadelerini kullanmıştı. (DUVAR)