Murat Yetkin: Trump Erdoğan'ı reddedebilir, ABD bir şey deniyor

Murat Yetkin, Pentagon'un Suriye'deki savaşta YPG ile ittifak yaparak yeni bir strateji denediğini ve Trump'ın bu uğurda Erdoğan'ı reddedebileceğini ifade etti. Yetkin, ABD'nin yeni bir 'vekaletler savaşı' modeli uyguladığını aktarıyor.

DUVAR – Gazeteci Murat Yetkin kişisel web sitesinde yayınladığı yazısında, ABD Başkanı Donald Trump’ın 13 Kasım’da Beyaz Saray’da gerçekleşecek görüşmede Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın bir isteğini reddedebileceğini kaleme aldı.

Yetkin, ABD’nin Suriye’de Afganistan ve Irak’takine benzer yeni bir ‘vekalet savaşı’ modeli uyguladığını ve Erdoğan’ın “YPG ile ilişkileri kesin” talebini reddedebileceğini ifade etti. Trump’un koltuk derdinde olduğunu ve YPG ile ilişkileri çok da önemsemediğini belirten Yetkin, ABD-YPG ilişkisinin Pentagon açısından çok önemli olduğunu vurguladı. ABD’nin ‘Birlikte-Yürüt-Yaptır (BYY)’ adında bir savaş modeli benimsediğini ve girdiği coğrafyalarda o bölge güçlerinden biriyle ittifak yaparak bir ‘vekalet savaşı’ yürüttüğünü detaylarıyla açıklayan Yetkin, Afganistan ve Irak’ta bunun hükümetlerle birlikte olduğunu, Suriye’de ilk kez hükümet olmayan bir güçle ittifak kurularak yeni bir denemenin yapıldığını aktardı.

‘PENTAGON YPG’Yİ ÖNEMSİYOR’

Yetkin, bu yüzden Pentagon’un YPG işbirliği ve denemesini çok önemsediğini bildirirken, Trump’ın bu uğurda Erdoğan’ı reddetme ihtimali olduğunu söyledi. Yetkin’in yazısından bir bölüm şöyle:

“Olayları geçmişe dönük yargılayıp bugünkü sonuçlarını tahmin etmek her zaman geçerli olmuyor. Ancak geldiğimiz noktada YPG/PKK, ABD’nin yeni bir “vekaletler savaşı” yönteminin Suriye’deki deneme tahtasının aktörüdür. Bir zamanlar tam kadro Türkiye’nin yanında duran ABD’deki İsrail lobisi şu anda tam kadro olarak “Suriyeli Kürtler” adı altında YPG/PKK’nın arkasındadır.

Erdoğan, Barış Pınarı harekatıyla PKK’nın Suriye’de kantonlara dayalı bir devlet oluşumunu dağıtmış, o oyunu bozmuş görülüyor ama daha büyük bir oyun IŞİD’le mücadelenin devamı görüntüsünde karşısına çıktığı anlaşılıyor.

O oyunun diplomatik plandaki ilk sahnesini 13 Kasım’da Beyaz Saray’da izleme ihtimalimiz yüksek.”

YAZININ TAMAMI