Temelli: Kürt'e mermi Türk'e siyanür düştü

HDP Eş Genel Başkanı Sezai Temelli, iktidarın savaş politikalarının sonuçlarına dikkat çekerek, "Bugün görüyoruz ki Kürt'e mermi, Türk'e siyanür düştü. İntihar etme çözüm değil, mücadele ederek bu iktidarı göndereceğiz” dedi.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - HDP Eş Genel Başkanı Sezai Temelli, iktidarın Suriye politikalarını eleştirirken Kürtlere düşmanlık yapıldığını söyledi. Son günlerde yaşanan siyanürle intiharlara da dikkat çeken Temelli, "En yakın zamanda kayyımlar ile birlikte bu iktidarı da süpürüp atacağız” dedi.

HDP'nin Urfa İl Örgütü Kongresi'nde konuşan Sezai Temelli, kadim halkların bir arada yaşamasına izin vermeyen Kürt'e yaşam hakkı tanımayan bir iktidarın ülkeyi yönettiğini söyledi. Temelli özetle şunları söyledi:

'ARTIK BU İKTİDARIN YOLU KALMADI'

“Toprağımıza, kültürümüze ve tarihimize sahip çıkacağız. Bu soysuz siyasete hep birlikte cevap vereceğiz. Biz bu faşist iktidardan korkmuyoruz. Bugünden sonra zalimler bizden korksun. Bir ülkede tecrit varsa o ülkeden adaletten bahsedilmez. İmralı’ya 5 yıldır yoğun şekilde uygulanan tecrit ülkedeki durumu gözler önüne seriyor. Bu tecrit yıkılmalı, hukuk ve adalet adımları atılmalıdır. Bununda ilk adımı İmralı tecridini kaldırmak olmalıdır. Bu ülkenin en temel meselesi Kürt Sorunudur. Sayın Öcalan bu meselenin çözülmediği takdirde Kürt sorununun uluslararası bir soruna dönüşeceğini söylemişti. Ama iktidar sorunu çözmek yerine savaş politikalarını uygulamayı seçti. Artık bu iktidarın kat edebileceği yol kalmamıştır.”

'BU HALK SAVAŞ İSTEMİYOR'

“İlk olarak Efrîn'e girdiler. Kimin toprağını kimden alıp el koyuyorsunuz. Peşlerine taktıkları IŞİD artıklarıyla Suriye’de en huzurlu yerlere saldırıyorlar. O cennet gibi bölgeleri kıyamet alanına çevirip Suriye’deki çözümü çıkmaza sokuyorlar. 400 bine yakın insanı yerlerinden göç etmesine neden oldunuz. Neden? Çünkü bunlar Kürt düşmanı. Suriye de demokratik çözüm olması demek Türkiye’nin de demokratik çözüme kavuşması demektir. Bu iktidarın peşine takılanlara söylüyorum. Bu iktidar gidiyor. Gelin bu faşizmle birlikte mücadele edelim. Eğer bunu yapmayacaksanız, cesaretiniz yoksa gölge de etmeyin. Tezkereye ‘evet’ diyerek ülkeye demokrasi getiremezsiniz. Rojava’da yapılanlar ülkenin her yerinde farklı şekilde yaşanıyor. Bugün görüyoruz ki Kürde mermi, Türk’e siyanür düştü. İntihar etme çözüm değil intihar etmeyin. Mücadele edeceğiz ve bu iktidarı göndereceğiz. Biz top, tüfek ve mermi istemiyoruz. Bu halk savaş istemiyor. Bugün planlanan bütçe halkın bütçesi değil sarayın bütçesidir. O da savaş bütçesidir. Bu ülkenin kaynaklarını savaşa akıtarak iktidarlarını sürdürmeye çalışıyorlar.”

‘KAYYIM TALANDIR, ŞİDDETTİR'

“Kaymakam ve Vali görevlendirerek halkın iradesini gasp edemezsiniz. Bu suçtur. Kayyum talandır, gasptır, şiddettir ve zulümdür. Biz kayyumlara karşı demokratik siyasetle mücadele edeceğiz. En yakın zamanda kayyumlar ile birlikte bu iktidarı da süpürüp atacağız.”

Konuşmaların ardından tek listeyle gidilen seçimlerde HDP Urfa İl Eşbaşkanlığına Mikail Gözek ile Emine Çetiner seçildi. (Kaynak: MA)