Bülent Arınç: Cumhurbaşkanımızın eleştirisi çok doğru ve yerinde

Bülent Arınç, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın kendisine yönelik eleştirisini doğru ve yerinde bulduğunu söyledi. KHK'lerle ilgili açıklamasında ihraç edildikten sonra beraat edenlere dikkat çekmek istediğini belirten Arınç, "Beraat etmiş insanların üzerilerindeki bu terörist yaftasından kurtulması lazım, bunun için de bir öneride bulundum" dedi. 
Bülent Arınç, Iğdır Üniversitesi Karaağaç Yerleşkesi Toplantı Salonu'nda gazetecilerin sorularını yanıtladı. (Fotoğraf: Bülent Mavzer/Anadolu Ajansı)

DUVAR – Cumhurbaşkanlığı Yüksek İstişare Kurulu Üyesi Bülent Arınç, Iğdır Üniversitesi Karaağaç Yerleşkesi Toplantı Salonu’nda basın mensuplarının sorularını yanıtladı. Birkaç gün önce bazı konuları içine alan bir konuşma yaptığını hatırlatan Bülent Arınç, kanun hükümde kararnamelerle (KHK) ilgili cümlesini istismar edenler olduğunu söyledi.

Eleştiri yapılan cümlenin “KHK bir faciadır” sözü olduğuna belirten Arınç, “Evet, konuşmamın içerisinde bu cümle geçiyor ama başına sonuna dikkat edilirse veya konuşmanın bütünü incelenirse bu sözlerin muhatabının KHK’ler ve onları çıkaran hükümet olmadığı, olağanüstü hal döneminde çıkarılan bu kararnamelerin olağanüstü hal kalktıktan sonra yargıya giderek beraat etmiş veya soruşturmadan sonra takipsizlik kararı almış veya hakkında hiç soruşturma açılmamış insanlara bir an evvel iade işlemlerinin uygulanmasına yöneliktir” dedi.

‘YANLIŞ ANLAMALARA GÖTÜRÜLEBİLECEK BİR CÜMLE’

“Evet, ‘KHK bir faciadır’ cümlesi var ama bunun önü de ve arkası da dinlenirse bunlar yanlış uygulamalardan mağdur olanların çektiği ızdırabı anlatmak için kullandığım bir cümledir” diyen Arınç, “Eğer bu cümleyi salt, çıplak olarak alırsanız gerçekten yanlış bir cümledir, eleştirilecek bir cümledir, yanlış anlamlara götürülebilecek bir cümledir” ifadelerini kullandı.

Herkesin amacını ve düşüncesini öne süren Bülent Arınç, “Bombaların yanında patladığı bir insan olarak canlı yayınlara katıldığım için belki bu bomba sesleri duyulmuş olabilir. Orada bu darbe girişimini lanetledik, herkesin karşı çıkması gerektiğini söyledik, onların hükümeti ve rejimi devirmeye yönelik bir eylemde bulunduklarını ifade ettik ve özellikle bu darbe girişiminin silahlı unsurlarının en ağır cezalara çarptırılmalarını talep ettik” diye konuştu.

‘TEK BİR AMACIM VAR KHK’LERİN SONUÇLARI’

Yargının üzerine düşeni yaptığını söyleyen Arınç, şöyle devam etti:

“Tek bir amacım vardı, KHK’lerin sonuçları. 15 Temmuz’da hain darbe girişimi oldu ve felaket ortaya çıktı. Hükümetimiz ve Cumhurbaşkanımız çok doğru bir iş yaptı ve Meclis’teki bütün partilerin ittifakıyla ülkede olağanüstü hal ilan edildi, iki yıl devam etti. Bu süreçte 20 civarında kararname çıkarılarak bu hain terör örgütünün kamuda çalışan unsurları varsa bunların temizlenip ayıklanmak istendiğini biliyorum. Bu da çok doğru bir eylem ama bu örgütle irtibatı, iltisakı olup olmadığı araştırıldıktan sonra artık yargı kararıyla beraat etmiş insanların da üzerilerindeki bu terörist yaftasından kurtulması lazım, bunun için de bir öneride bulundum. Zinhar ve asla KHK’ler bir faciadır anlamında söylemedim ve bunun 15 Temmuz’la, adeta onu gölgelemeye yönelik bir söz olarak da düşünmedim.”

‘CHP BAŞTA OLMAK ÜZERE MUHALİF ÇEVRELERE PRİM VERMEM’

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın eleştirisi için teşekkür eden Arınç, “Sayın Cumhurbaşkanımız her türlü anlamaya müsait olan cümle üzerine eleştiri yaptı ki bunun çok doğru olduğunu, yerinde olduğunu, bütün tartışmaları kesecek noktada olduğunu düşünüyorum” dedi.

Muhalefete prim vermeyeceğini ifade eden Arınç, “Bunun üzerinden şahsıma, Cumhurbaşkanımıza, 15 Temmuz’a karşı birtakım şeyler üretmeye kalkan kötü niyetlileri Allah’a havale ediyorum. Onlarla bu dünyada boğuşacak halim yok ama öbür tarafta hepsinin yakalarına sadece ben değil, belki mağdurların tamamı da yapışacaktır. Olağanüstü hal ve kararnameler bir gereklilikti ve bunların üzerine hiçbir tartışmayı yerinde görmem. Kontrollü ve kontrolsüz darbe diye nitelendirmeler yapan başta CHP olmak üzere bazı muhalif çevrelere de hiçbir zaman prim vermem” şeklinde konuştu.

‘OTURMA DÜZENİNİN MAKSATLI OLDUĞUNU SÖYLEMEK GAYRETGEÇLİKTİR’

Bülent Arınç, “Bu olay üzerine benim istifamdan söz eden bazı bedbahtlar oldu. Bunlara cevaplar verdik. İstifa etmedim ve istifamı gerektirecek hiçbir şey yok. Benden istifa da talep edilmedi ama birileri herhalde böyle olmasını arzu ediyor” dedi.

Yüksek İstişare Kurulundaki oturma düzenine ilişkin yorumlara da değinen Arınç, “Bizim oradaki düzenimiz Sayın Cumhurbaşkanımızın iki tarafında en kıdemli, en yaşlı üyelerin oturmasıdır. Oturma düzeninin maksatlı olarak bu hale getirildiğini söylemek yanlışın ötesinde bir gayretgeçliktir. Ben Türkiye’de yeni siyaset yapmıyorum, ismim bir markadır. Bu markanın da ne anlam ifade ettiğini Türkiye’de herkes bilir. Beni ne kadar çok konuşurlarsa, anlattığım fikirleri sağından ve solundan kırparak bile olsa ne kadar çok televizyonda tartışırlarsa bu bana zarar vermez, üstelik ülkeye de faydası olur. Bu vesileyle insanlar merak ederler ve bu adam ne demiş diye videoları dinlerler” diye konuştu. (IĞDIR/AA)