Özgür Özel: Çavuşoğlu'nun lobicilik yaptığı duyumları aldık

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun grup toplantısında, “Bir bakanın yasa dışı uygulamalara katıldığı duyumları alıyoruz” sözlerine açıklık getiren CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel, “Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nun uluslararası lobicilik yaptığı duyumlarını aldık. Bakanın acilen açıklama yapması gerekiyor” dedi.
CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel

DUVAR – CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun TBMM’de dün yaptığı grup toplantısında ‘bir bakanın yasa dışı uygulamaları bulunduğu’ şeklinde dile getirdiği ve tartışma yaratan iddiası hakkında açıklama partisinin Grup Başkanvekili Özgür Özel’den geldi.

Özgür Özel, söz konusu ismin Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu olduğunu belirterek, bakanın uluslararası lobicilik faaliyetlerine katıldığı ve yüklü bir ödeme aldığı iddialarını dile getirdi. Özel, “Türk dış politikasını temsil eden bir kişinin böyle bir skandalda adı geçtiği için hemen açıklama yapması gerekiyor. Sessiz kaldığı her dakika ülkenin itibarını zedeler” dedi. Kılıçdaroğlu’nun sözlerini yorumlayan Özel, “Bu iddialar dünyanın neresinde olursa olsun sarsıcı iddialardır. Özellikle görevdeki bir bakan hakkındaysa daha da sarsıcıdır” dedi.

‘BAKANIN VE TÜRKİYE’NİN İTİBARI SÖZ KONUSU’

Konunun üzerine gidilmesi ve açıklığa kavuşturulması gerektiğini dile getiren Özel, “Bu meselenin iki boyutu var. İlki bakanın şahsi itibarıdır. İkincisi ise şu anda görevde olması nedeniyle Türkiye’nin itibarıdır. Bakanın suskunluğu rahatsız edicidir. Bu tip konularda açıklama yapılmadan geçen zaman aynı zamanda iddiayı güçlendirir. Hem bakan hem de bu konuda konuşması gereken diğer kişilerin susması nedeniyle ülkenin uluslararası saygınlığı zarar görüyor” diye konuştu.

Ne olmuştu?

ABD Başkanı Donald Trump’ın eski seçim kampanyası yöneticisi Paul Manafort’un sızdırılan e-mail yazışmalarında, aralarında Türkiye’nin de bulunduğu farklı ülkelerden bir grup siyasetçinin Ukrayna hükümeti adına para karşılığında lobi faaliyetinde bulunduğu öne sürülmüştü. CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu grup toplantısında bu iddiayı ‘bir bakan’ şeklinde isim vermeden dile getirmişti. (Kaynak: Birgün)