Cumhurbaşkanlığı Yüksek İstişare Kurulu, Beştepe'de toplandı

Cumhurbaşkanlığı Yüksek İstişare Kurulu toplantısıyla ilgili yazılı açıklama yapan Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun, "FETÖ’yle mücadeleyi zafiyete uğratma potansiyeli taşıyan tutum ve davranışlara asla izin verilmeyeceği güçlü bir biçimde vurgulanmıştır" ifadelerini kullandı.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - Cumhurbaşkanlığı Yüksek İstişare Kurulu (YİK), Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde toplandı.

Cumhurbaşkanlığı'ndan yapılan açıklamaya göre toplantıya kurul üyeleri Bülent Arınç, Cemil Çiçek, İsmail Kahraman, Köksal Toptan, Mehmet Ali Şahin ve Yıldırım Akbulut katıldı. Toplantının ardından Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun yazılı açıklama yaptı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın kurul üyelerine Suriye'nin kuzeydoğusuna düzenlenen Barış Pınarı Harekatı'yla ilgili bilgi verdiğini aktaran Altun, "Türkiye’nin Suriye’de haklı bir mücadele yürüttüğünü belirten Sayın Cumhurbaşkanımız, son üç yılda Suriye’de gerçekleştirilen üç önemli harekatın da esas amacının başta PKK-YPG ve DEAŞ olmak üzere terör örgütleriyle mücadele olduğunu vurgulamıştır" ifadelerini kullandı.

'KARA PROPAGANDAYA KARŞI NASIL DAHA İYİ MÜCADELE VERİLECEĞİ MÜZAKERE EDİLDİ'

Kurulu üyelerinin de değerlendirmede bulunduğunu belirten Altun, şöyle devam etti:

"Cumhurbaşkanlığı Yüksek İstişare Kurulu üyeleri, mülteci meselesinin yükünü çeken, terör örgütlerine katılmak üzere bölgeye akın edenlerin önünde adeta duvar ören Türkiye’nin hak etmediği ithamlarla karşı karşıya kaldığını belirtmiş, ülkemizin uluslararası alanda maruz kaldığı ağır baskıların Barış Pınarı Harekatıyla daha da arttığına işaret etmiştir. Bu bağlamda Türkiye’nin haklı mücadelesini uluslararası kamuoyuna anlatmak ve daha önce eşi benzeri görülmemiş derecede şiddetli bir biçimde ülkemiz aleyhinde sürdürülen kara propaganda faaliyetleri ile mücadele etmek amacıyla stratejik iletişim kanalları, yumuşak güç unsurları ve parlamenter diplomasi araçlarının nasıl daha iyi kullanılabileceği hususu bütün boyutlarıyla müzakere edilmiştir."

FETÖ konusununda gündeme geldiğini aktaran Altun, açıklamasında "Kurulda ayrıca 15 Temmuz hain darbe girişiminin faili FETÖ’ye karşı yürütülen kararlı mücadeleden asla taviz verilmeyeceğinin üzerinde hassasiyetle durulmuş, şehit ve gazilerimiz minnetle anılmış, bu alçak terör örgütüyle mücadeleyi zafiyete uğratma potansiyeli taşıyan tutum ve davranışlara asla izin verilmeyeceği güçlü bir biçimde vurgulanmıştır" ifadelerine yer verdi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, AK Parti Meclis Grup toplantısından sonra yaptığı açıklamada, Bülent Arınç'ın kanun hükmünde kararnamelerle ilgili "facia" sözlerini eleştirmişti.

Konuyu toplantıda ele alacaklarının söyleyen Erdoğan, "Kendisi iyi bir hukukçu olduğuna göre ‘KHK facia’ ifadesi kullanmasını esefle karşıladım. Bugün zaten bir toplantımız var, bunu da kendi aramızda değerlendireceğiz. Bugün yapacağımız toplantıda konuşacağız” demişti. (HABER MERKEZİ)

Arınç: KHK bir faciadır, özür diliyorumArınç: KHK bir faciadır, özür diliyorum