ABD elçisi Dışişleri'ne çağrıldı

ABD'nin Ankara Büyükelçisi Satterfield, ABD Temsilciler Meclisi'nde oylanan yaptırım ve 'Ermeni soykırımı yasa tasarısı'yla ilgili olarak Dışişleri Bakanlığı'na çağrıldı. Bakanlıklardan yapılan açıklamalarda ise karara tepki gösterildi.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - ABD Temsilciler Meclisi'nde dün Türkiye'ye ilişkin iki oylama yapıldı. SDG'ye yönelik operasyona karşı Türkiye’ye bazı yaptırımlar getirilmesini öngören yasa tasarısı, 16 'hayır' oyuna karşılık 403 oyla kabul edildi. 'Ermeni soykırımı tasarısı' ise 11'e karşı 405 oyla kabul edildi.

Dışişleri Bakanlığı ise ABD Temsilciler Meclisi'ndeki oylamalara tepki gösterdi. Bakanlıktan yapılan açıklamada, "ABD Temsilciler Meclisince 1915 olayları ile ilgili alınmış olan tarihi ve hukuki dayanaktan yoksun karar ve Barış Pınarı Harekatı ile bağlantılı olarak ülkemize yaptırımlar uygulanmasını öngören yasa tasarısı ile ilgili olarak ABD'nin Ankara Büyükelçisi David Satterfield Dışişleri Bakanlığı'na çağrılmıştır'' denildi.

ÇAVUŞOĞLU: İNTİKAM ALMAYA ÇALIŞIYORLAR

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ise kararı yok hükmünde saydıklarını ve reddettiklerini belirterek, "ABD'de Türkiye'ye karşı alınan iki kararın sebebi, Suriye'de özellikle oyunu bozmamızdır. Bunun intikamını almaya çalışıyorlar."

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar ise ABD Temsilciler Meclisi'nden geçen karar için "Bu, müttefiklik ruhuna, ittifaktaki çalışmalarımıza, beraber yaptığımız operasyonlara, tatbikatlara son derece aykırı bir şey. Özgür ve bağımsız düşünebilen Amerikalıların, kongreyi bu kararından döndüreceklerine, kongrenin bu yanlış yoldan gitmesini önleyeceklerine inanıyorum" yorumunda bulundu.

(HABER MERKEZİ)