Siyasi partiler için 2020 kongre yılı olacak

Meclis'te grubu bulunan dört siyasi parti kongre sürecine girdi. İlçe-il teşkilatlarını ve merkezi yönetimlerini değiştirecek partiler yeni kadrolarıyla 2023 seçimlerine hazırlanacak.

Google Haberlere Abone ol

ANKARA - 2020 yılı Meclis’te grubu bulunan AK Parti, CHP, HDP ve İYİ Parti için kongre yılı olacak. 4 parti de ilçe-il kongreleri ile teşkilatları, seçimli büyük kongrelerle merkezi yönetimlerini yenileyecek, liderler de güven tazeleyecek. Kongrelerde seçilecek yeni yöneticiler partilerini 2023 yılından önce olması beklenen Meclis ve Cumhurbaşkanlığı seçimine götürecek kadrolarını oluşturmuş olacak.

2020 yılının ilk kongresini Meclis’in üçüncü partisi HDP yapacak. İlçe kongrelerini tamamlayan HDP il kongrelerine de başladı. 3 Kasım 2019’da İstanbul Kongresi yapılacak. Parti yönetiminin yenileneceği olağan büyük kongrenin şubat ya da mart 2020’de yapılması hedefleniyor. HDP kongresinde Parti Meclisi’nin yanı sıra Eş Genel Başkanların da değişebileceği konuşuluyor.

CHP NİSAN AYINDA 37’NCİ KURULTAYINI YAPACAK

CHP’nin 37. Olağan Kurultay süreci başladı. Kasım ayında mahalle delege seçimleri, ardından ilçe kongreleri, ocak-mart aylarında il kongreleri yapılacak. CHP'nin seçimli büyük kongresinin 2020 yılının nisan ayı içinde yapılması bekleniyor. CHP kongresinde Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu yeniden aday olacak. Kılıçdaroğlu’nun karşısına rakip çıkıp çıkmayacağını önümüzdeki aylar gösterecek. CHP’nin hem il başkanlıklarında hem de Parti Meclisi’nde önemli değişiklikler olması bekleniyor.

İYİ PARTİ HAZİRAN’DA 2. OLAĞAN KONGREYE HAZIRLANIYOR

2 yaşına giren İYİ Parti bugüne kadar bir olağan 4 de olağanüstü kongre yaptı. İYİ Parti’nin 2. Olağan Kurultay sürecinin 2020 yılının şubat ayında başlatılması kararlaştırdı. Alınan karar ile önümüzdeki yılın şubat ayında il ve ilçe kongreleri başlayacak, haziran ayında da İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener’in rakipsiz olarak girmesi beklenen büyük kongrede partinin Genel İdare Kurulu yenilenecek.

AK PARTİ KONGRE TAKVİMİNİ 1 YIL ÖNE ÇEKTİ

AK Parti’de normal şartlarda 2021 Ağustos ayında yapılması gereken 7. Olağan Kongresi yerel seçimlerde İstanbul, Ankara gibi birçok belediyenin kaybının ardından bir yıl erkene alındı. Belde ve ilçe kongrelerinin ardından 1 Haziran 2020’de il kongrelerinin başlaması, 27 Eylül 2020’de tamamlanması planlanıyor. Büyük kongre için henüz tarih verilmedi ama 2020 yılı ekim-kasım ayı içinde yapılabileceği konuşuluyor. AK Parti kongre sürecinin başladığını ilan eden Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, “Bize Ömerler lazım. Bu Ömerleri bulduğumuzda, şu anki konumumuzdan daha ileri bir konuma geleceğiz” demişti. AK Parti’nin il ve ilçe yönetimlerinde ve MKYK’da çok büyük değişim bekleniyor.

'GELECEK SAADET İLE GELECEK'

2020 yılı öncesi tek kongre ise Saadet Partisi’nin olacak. 3 Kasım 2019 Pazar günü “Gelecek Saadet ile gelecek” sloganıyla yapılacak 7. olağan büyük kongrede Genel Başkan Temel Karamollaoğlu yeniden aday olacak. Kongrede Genel İdare Kurulu’nda değişiklik olması, Başkanlık Divanı’na yeni isimlerin alınması bekleniyor.

En son 18 Mart 2018’de kongresini yapan MHP’nin kongre sürecinin ise 2021 yılında işlemesi bekleniyor.

Etiketler HDP CHP MHP AK Parti kongre