Ünal: Cumhurbaşkanımız mektup meselesini kişiselleştirse daha mı doğru olurdu?

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Mahir Ünal, ABD Başkan Trump'ın Cumhurbaşkanı Erdoğan'a yazdığı mektup hakkında konuştu. Ünal, "Cumhurbaşkanımız sızdırılan mektubu alıp meseleyi kişiselleştirse daha mı doğru olurdu? Ona verilecek en güzel cevabı Türk ordusu sahada verdi" dedi.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Mahir Ünal, Barış Pınarı Harekatı'nda Türkiye'nin önemli başarılar elde ettiğini söylerken CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nu eleştirdi. Ünal, "Erdoğan'ın uluslararası alanda nasıl bir oyun kurucu olduğuna baktığınızda Türkiye için Erdoğan'ın liderliği büyük bir avantajken, içeride Trump'ın gönderdiği mektubu grup toplantısında okuyan, Türkiye'ye saldıranların argümanlarıyla konuşan bir muhalefet görmek insanı hayal kırıklığına uğratıyor" ifadelerini kullandı.

'KILIÇDAROĞLU'NUN KONUŞMASINDA HAYAL KIRIKLIĞINA UĞRADIM'

AK Parti Tanıtım ve Medyadan Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Mahir Ünal, Anadolu Yayıncılar Derneği'nin "Anadolu Sohbetleri" programına katıldı. Etkinlikte konuşan Ünal, "Türkiye'nin Suriye konusunda önemli diplomasi başarıları elde ettiğini" söyledi. CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun Meclis grup toplantısında yaptığı konuşmayı eleştiren Ünal şunları söyledi:

"Bizi üzen en temel şey şu, Kemal Kılıçdaroğlu'nun grupta yaptığı konuşmayı dinlediğimde büyük bir hayal kırıklığına uğradım. Türkiye'nin Erdoğan'ın liderliği gibi önemli bir avantajı var. Bu meseleye siyasi bir perspektiften ziyade milli bir perspektiften bakmak gerekiyor. Erdoğan'ın uluslararası alanda nasıl bir oyun kurucu olduğuna baktığınızda Türkiye için Erdoğan'ın liderliği büyük bir avantajken, içeride Trump'ın gönderdiği mektubu grup toplantısında okuyan, Türkiye'ye saldıranların argümanlarıyla konuşan bir muhalefet görmek insanı hayal kırıklığına uğratıyor."

'DÜNYANIN YÜZDE 90'NI TÜRKİYE KAZANDI DERKEN...'

Rusya ve ABD ile aynı anda diplomasi yürütüldüğünü ve görüşmelerde istenilenin alındığını söyleyen Mahir Ünal, Almanya Başbakanı Angela Merkel, Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, İngiltere Başbakanı Boris Johnson gibi liderlerin de Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile görüşmek istediklerini belirtti.

"Bir de bakıyorsunuz ki CHP'den birileri çıkmış, Türkiye'ye saldıran lobilerin argümanlarıyla AK Parti'ye ve Recep Tayyip Erdoğan'a saldırıyor" diyen Ünal, şöyle devam etti:

"Bu mesele siyasi bir mesele değil. Ben bu meseleyi siyasi bir mesele olarak görmüyorum, milli mesele olarak görüyorum. Herkesin Türkiye'nin kazanımlarını görmesi, dünyanın yüzde 90'ı 'Türkiye kazandı' derken, düşmanlarımız öfkeden kudururken, dostlarımız sevinirken, bakıyorum birileri maalesef kuduran düşmanlarımızın diliyle konuşuluyorsa bu beni üzüyor. Bizim şu anda düşmanlığı çoğaltmaya değil birlik ve beraberliğimizi pekiştirmeye ihtiyacımız var."

'MEKTUBA EN GÜZEL CEVABI TÜRK ORDUSU VERDİ'

ABD Başkanı Donald Trump'ın Cumhurbaşkanı Erdoğan'a yazdığı mektupla ilgili açıklamalara değinen Mahir Ünal, "Birilerinin Trump'un mektubu üzerinden 'Cumhurbaşkanımıza hakaret edilmesine asla gönlümüz olmaz' deyip, Kılıçdaroğlu'nun Meclis kürsüsünden o mektubu okuması gibi o mektup üzerinden bir siyaset yürütüyorlar. Cumhurbaşkanımız bu mektuba sahada en güzel cevabı vermek yerine bana böyle bir mektup geldi, ben bu mektubu kabul etmiyorum diye bir duygusallık gösterseydi, Türkiye'nin çıkarlarını, Türkiye'nin masada yürüttüğü oyunu bozmak için sızdırılan mektubu alıp meseleyi kişiselleştirse daha mı doğru olurdu? Ona verilecek en güzel cevabı Türk ordusu sahada verdi" şeklinde konuştu.

'ESED REJİMİYLE DOĞRUDAN BİR TEMASIMIZ SÖZ KONUSU DEĞİL'

Suriye hükümetiyle doğrudan bir temas içinde olmadıklarına belirten Ünal, "Dünyanın her yerinde ülkeler savaş esnasında bile farklı kanallarda, zeminlerde farkı temaslar sağlar. Şu anda Suriye rejimiyle herhangi bir temasımız söz konusu değil. Mesela dün Soçi'de oluşan muhtıranın sonuçlarını Esed, 'Ben bunları kabul ediyorum, alınan kararları saygıyla karşılıyorum' dedi. İlişki diyorsanız nihayetinde bu da bir ilişki biçimidir. Ama bizim Suriye'yle ya da Esed rejimiyle doğrudan bir temasımız söz konusu değil" dedi. (ANKARA/AA)