Dışişleri'nden Af Örgütü'ne tepki

Uluslararası Af Örgütü'nün, 'Barış Pınarı' adıyla yürütülen askeri harekata yönelik raporuna Dışişleri Bakanlığı'ndan tepki geldi: Rapordaki mesnetsiz iddiaları bütünüyle reddediyoruz.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - Uluslararası Af Örgütü, 'Barış Pınarı Harekatı' sırasında hukuka aykırı bir şekilde sivillerin ölümüne ve yaralanmasına yol açıldığını belirten bir açıklama yaptı. Açıklamada Suriye Gelecek Partisi Genel Sekreteri Hevrin Xelef’in öldürülmesinin bağımsız bir şekilde araştırılması istendi. Dışişleri Bakanlığı ise Af Örgütü'nün raporunu eleştirerek, TSK'yle birlikte hareket eden Suriye Milli Ordusu'nun (eski adıyla ÖSO) kendi unsurlarının neden olduğu belirtilen sivil ölümlerini incelemek üzere bir soruşturma komisyonu kurduğuna işaret etti.

Bakanlıktan yapılan açıklamada, "Uluslararası Af Örgütü’nün Barış Pınarı Harekatı’na ilişkin raporundaki mesnetsiz iddiaları bütünüyle reddediyoruz" denilerek, şu görüşlere yer verildi:

"Sözkonusu asılsız iddiaları, Suriye’den kaynaklanan ve ulusal güvenliğimize kasteden terör tehdidine karşı mücadelemize karşı başlatılan karalama kampanyasının parçası olarak değerlendiriyoruz. Barış Pınarı Harekatı, hem Türkiye’nin ulusal güvenliğini, hem de izlediği ayrılıkçı gündemle Suriye’nin toprak bütünlüğünü tehdit eden terör örgütü PYD/YPG’ye karşı yürütülen bir terörle mücadele operasyonudur.

Harekâtın planlama ve icrasında sadece PYD/YPG unsurları ile bu unsurlara ait barınak, sığınak, mevzi, silah, araç ve gereçler hedef alınmaktadır. Sivillerin ve sivil altyapının zarar görmemesi için gereken her türlü tedbir uygulanmaktadır.

Harekata destek veren Suriye Milli Ordusu’nun, kendi unsurlarının neden olduğu iddia edilen sivil zayiat vakalarını incelemek üzere bir Soruşturma Komisyonu kurduğunu bu vesileyle hatırlatmakta fayda görüyoruz."

(HABER MERKEZİ)