AK Parti’de mektup yorumu: Reis o işin peşini bırakmaz

ABD Başkanı Donald Trump’ın 'diplomatik nezaketten uzak' mektubuna AK Parti’den, “Kavgada yumruk sayılmaz. Önemli olan sonuç” yorumu gelirken, bir yönetici, “Reis o işin peşini bırakmaz. Mutlaka bir gereği olur” dedi. Operasyonun kâr-zarar hesabı yapılırken ABD’nin kazancı olarak ise “ABD daha fazla zarar etmekten kar etti” yorumu yapıldı.

Nergis Demirkaya  ndemirkaya@gazeteduvar.com.tr

ANKARA – ABD Başkanı Donald Trump’ın Barış Pınarı Harekatının başladığı gün Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a gönderdiği ortaya çıkan mektubun tartışmaları devam ediyor. Muhalefet partilerinden mektupla ilgili sert eleştiriler sürerken, AK Parti’den “Kavgada yumruk sayılmaz” yorumu geldi. “Önemli olan sonuç” diyen AK Partili bir yönetici, “Reis o işin peşini bırakmaz. Mutlaka bir gereği olur” dedi ama bunun sürece yayılacağı mesajı verdi.

ABD Başkanı Trump, Suriye’nin kuzeyindeki operasyonun başladığı gün, anlaşma çağrısı yaptığı mektupta, “Eğer bu işi doğru ve insani bir şekilde yaparsanız tarih de sizi iyi yazar. Eğer iyi şeyler olmazsa, sizi sonsuza dek hep bir şeytan olarak görürler. Sert adamı oynama. Aptallık etme! Seni sonra arayacağım” demişti.

Tüm diplomatik nezaket kurallarını aştığı ifade edilen mektupla ilgili eleştirilere Cumhurbaşkanlığından, “Mektup Erdoğan tarafından reddedilerek çöpe atıldı. Bu mektuba verilen en net yanıt aynı gün saat 16.00’da Barış Pınarı Harekâtı’nın başlatılmasıdır” yanıtı geldi. Ancak bu açıklama eleştirileri yatıştırmadı. Hem CHP hem de İYİ Parti’den mektuba karşılık verilmesi istendi.

ABD Başkanı Trump tarafından bizzat paylaşıldığı ortaya çıkan mektuba AK Parti’de ise mesafeli yaklaşıldı. Erdoğan’ın Meclis’teki grup toplantısında “Teklifimiz: hemen bu gece tüm teröristler silah ve malzemelerini bırakıp, tuzaklarını imha edip belirlediğimiz güvenli bölgeden çıksınlar” dediğini hatırlatan bir AK Parti yöneticisi, sonrasında ABD ile varılan anlaşmanın da Türkiye’nin bu talebi doğrultusunda şekillendiğine dikkat çekti.

CHP’den gelen “tarihimizde böyle bir mektup görülmedi” eleştirilerine yanıt veren siyasetçi, “Türkiye kendi ulusal sınırları içinde bir hakkını savunmak için değil, büyük devletlerin teşebbüs edemediği sınır ötesi operasyonla güvenliğini sağlamak için adımlar atıp pazarlık yaparken böyle bir mektupla karşılaşıldı. Ne yazık ki bu kadar kritik durumlarda iki devlet arasında böyle sınırı aşan şeyler olabiliyor” dedi.

KAVGADA YUMRUK SAYILMAZ

Irak’ta Türk askerilerinin başına ABD kuvvetlerince çuval geçirilmesi olayına en büyük cevabın bugün Ortadoğu’da Türkiye’nin etkinliğinin artması olduğuna dikkat çeken siyasetçi şunları söyledi:

“Önemli olan siyasi duruş. Önemli olan sınır ötesi operasyonun yapılmış olması. Akşener’in desteği de dikkate alınırsa bu mücadele başladığında Cumhurbaşkanının siyasi desteği yüzde 60’ın üzerine çıktı. Böyle bir toplumsal destek, askeri ve diplomatik başarıyla sonuçlandı. Kavgada yumruk sayılmaz denir! Telefondu, tweetti, mektuptu… Sonuçta ne oldu! Büyük fotoğrafta Türkiye istediğini aldı.”

 

AK Parti de Türkiye’nin istediğini alsa da mektubun cevabının mutlaka bir gün verileceği ifade ediliyor. Bu durum için, “Reis bırakmaz. Bu işin mutlaka bir gereği olur” deniliyor.

ABD DAHA FAZLA ZARARDAN KÂR ETTİ!

ABD ile Türkiye arasındaki anlaşmada kimin kazandığı yorumlarında asıl kazananın Türkiye olduğu ifade edilirken, “Biz kazandık ama ABD de daha çok zarardan kurtularak kazançlı çıktı” değerlendirmesi dikkat çekiyor.

‘Barış Pınarı’ harekatında sağlanan anlaşma beraberinde erken seçim ve kabine değişikliği tartışmalarını da getirdi. AK Parti kaynakları hem erken seçim olasılığını hem de yakın bir süreçte kabine değişikliği iddialarını reddetti.