Cumhurbaşkanlığı: Güvenli bölgenin iki amacı var

"Türkiye’nin kimsenin toprağında gözü yoktur" diyen Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, Fırat'ın doğusuna yapılacak askeri harekat sonrası mültecilerin Suriye'ye dönüşünü sağlayacaklarını ifade etti. Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, "Suriye’ye de huzur,barış ve istikrarın gelmesine katkı sağlayacağız" dedi.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - ABD Başkanı Trump'ın Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'la yaptığı telefon görüşmesi sonrası Beyaz Saray'dan yapılan "Türkiye Kuzey Suriye'ye operasyon yapacak" duyurusu sonrası Beştepe'den ilk açıklama geldi.

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, sosyal medya hesabı Twitter üzerinden yaptığı açıklamada, "Türkiye’nin kimsenin toprağında gözü yoktur. Suriye’nin toprak bütünlüğü çerçevesinde güvenli bölgenin iki amacı vardır: Terör unsurlarını temizleyerek sınırlarımızı güvence altına almak ve mültecilerin güvenli bir şekilde dönüşünü sağlamak" ifadelerine yer verdi.

Kalın, Türkiye'nin 'güçlü ve kararlı olduğunu' da ifade etti.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ise "Suriye’deki krizin başından beri bu ülkenin toprak bütünlüğünü destekledik,bundan sonra da desteklemeye devam edeceğiz. Bölgeyi teröristlerden temizleyerek ülkemizin bekasını ve güvenliğini sağlamaya kararlıyız. Suriye’ye de huzur,barış ve istikrarın gelmesine katkı sağlayacağız" ifadelerini kullandı.  (HABER MERKEZİ)