Kılıçdaroğlu: Saray, ittifakı bozmak için özel çalışma yapıyor

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu iktidarın Millet İttifakını bozmaya çalıştığını söyledi. Kılıçdaroğlu bu yöndeki faaliyetlere 'istihbarat elemanları'nın da dahil olduğunu söyledi.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu, Millet İttifakı'nın bozulması için 'derin devletin araya girdiğini' söyledi. İttifakın bozulmak istendiğini belirten Kılıçdaroğlu, "İstihbarat elemanları dahil olmak üzere pek çok kişi devreye konulup, 'Millet İttifakı'nı nasıl bozarız' arayışı içindeler. Millet İttifakı'nı oluşturan siyasi partilerin ittifakını bozmaya yönelik bir Saray hareketi bu" dedi.

Habertürk yazarı Muharrem Sarıkaya'ya konuşan Kılıçdaroğlu, İYİ Parti'nin HDP'den duyduğu rahatsızlıkla ilgili soruya şu yanıtı verdi:

"Millet İttifakı'nı oluşturan siyasi partilerin ittifakını bozmaya yönelik bir Saray hareketi bu. Çünkü Saray ittifakın bir şekilde bozulmasını istiyor. Araya pek çok kişiyi koyuyorlar. Kişi derken, derin devletin, daha doğrusu; ne denir bilmiyorum ki, istihbarat elemanları dahil olmak üzere pek çok kişi devreye konulup, 'Millet İttifakı'nı nasıl bozarız' arayışı içindeler. Ben bu ittifakın bozulacağını sanmıyorum."

Kılıçdaroğlu BBC Türkçe'den Ayşe Sayın'a yaptığı açıklamada ise,

İYİ Parti Sözcüsü Yavuz Ağıralioğlu'nun, "CHP, HDP ile ittifak yaparsa biz orada yokuz" açıklamasını değerlendirerek, "Sayın Ağıralioğlu'nun söyledikleri çok yanlış şeyler değil onu da bir bilelim yani" dedi. Kılıçdaroğlu'nun açıklamalarından bir bölüm şöyle:

CHP ile HDP kolkola girerse biz olmayız, cümlesi sizi rahatsız etmiyor mu?

Soruya bakmak lazım, hangi sorunun sonucu olarak bu cümleyi kullandı, ona bakmak lazım. HDP ayrı parti, biz ayrı partiyiz.

HDP ile kolkola mısınız?

Hayır efendim, hiçbir partiyle kol kola değiliz. Demokrasi konusunda, kim demokrasiyi savunuyorsa, biz de onlara saygı duyarız, tek adam rejimine kim karşıysa saygı duyarız. Vatandaşın sorunlarını çözme konusunda kim düşünce üretir, yol, yöntem üretirse saygı duyarız. HDP de bu ülkenin 6 milyon kişinin oyunu almış bir siyasi parti. Yasadışı işlem varsa bu ülkenin savcısı var, istihbarat örgütü var, mahkemeleri var, gereğini yaparlar.

İstihbarat elemanları devrede dediniz, AKP tarafından Millet İttifakı'nı bitirmeye yönelik özel bir çalışma mı yapılıyor sizce?

Özel bir çalışma yapılıyor. Saray, Millet İttifakı'nı dağıtmak için özel bir çalışma yapıyor. Bu çalışmayı da "İttifakı oluşturan siyasi partileri nasıl karşı karşıya getiririz, nasıl ayrıştırır böleriz" hesabı üzerine politikalarla yapıyorlar. Belli kişiler devreye sokuluyor, belli kişiler televizyonlarda vs. şurada burada, bu ayrışmayı bir şekliyle sağlayacak sorularla, Saray'a hizmet ediyorlar. Biz bunu görüyoruz, farkındayız. Meral Hanım da bunun farkında.

Sizin Meral Hanım'la bir görüşmeniz oldu mu? Ya da bundan sonra, ittifak konusundaki tartışmalar üzerine bir girişiminiz olur mu, bir araya gelir misiniz?

Hayır sadece hastalandığında arayıp geçmiş olsun dedim. Şu anda ittifakı güçlendirecek veya zayıflatacak bir ortam yok. Çünkü bir seçim sürecinde değiliz. İYİ Parti'nin kendi programı var, CHP'nin kendi programı var, Saadet Partisi'nin kendi programı var, Demokrat Parti'nin kendi programı var. Kendi söylemlerimiz var. Ekonomiye dış politikaya farklı bakış açılarımız var. Dolayısıyla ortada bir seçim olmadığı için "bir araya gelelim bir ittifakı kuralım" diye bir şey yok. Ama şu var, biz aldığımız önemli kararları, belli bir konuda bir karar alayıyorsak ve ve Türkiye'nin gündemiyle çok yakından ilgiliyse ben bu önemli kararları Millet İttifakı'nın genel başkanlarıyla paylaşıyorum. Nasıl bir karar aldığımızı kendilerine bir şekliyle aktarıyorum. Onlar da benzer konularda düşüncelerini aktarıyorlar.

Fırat'ın doğusuna operasyon meselesi tartışılıyor. Bir yandan ABD ile temas var, bir yandan "gireceğiz" açıklamaları geliyor iktidardan...

Şunu söyleyeyim, devleti iyi yönetemiyorlar. Süleyman Şah Türbesi'ne saldırı olduğunda ya da saldırı ihtimali ortaya çıktığında, Türk Silahlı Kuvvetleri Türkiye ile Süleyman Şah Türbesi arasındaki alanı kontrol etmek durumundaydı. Eğer bunu yapsaydı bugünkü felaketle karşılaşmazdık. Dediğim gibi devleti yönetemedikleri, nasıl yöneteceklerini bilmedikleri için, Rusya ile Amerika arasında savruldukları için bugünkü tablo ortaya çıktı. Koskoca Türkiye Cumhuriyeti devleti IŞİD'den korkar mı, kaçar mı? Bizi dünyaya rezil ettiler bunlar. Şimdi getirdik Süleyman Şah Türbesini kendi topraklarımıza yakın bir yerde defnettik. Efendim yakında tekrar biz oraya götüreceğiz. Yani tam bir komedi. Yani o bölge tümüyle PYD'nin kontrolüne girdi. Erdoğan, BOP'un (Büyük Orta Doğu Projesi) eşbaşkanlığını yapmaya devam ediyor.