'Millet İttifakı'na Katolik nikahı ile bağlı değiliz!'

İYİ Parti Sözcüsü Yavuz Ağıralioğlu, Millet İttifakı’na "Katolik nikahı ile bağlı olmadıklarını" belirterek, “CHP’nin her politikasını beğensek CHP’li oluruz” dedi. CHP’nin HDP’ye doğru adımlarını gördüklerini, bu konuda endişeli olduklarını anlatan Ağıralioğlu, “Yakın markajda tutacağım diye kurumsal ilişkiye geçerseniz o kurumsal ilişki bizi dışarı çıkarır” dedi. Ağıralioğlu “Millet İttifakı ne olur?” sorusuna “Satranç bu” yanıtı verdi.

Google Haberlere Abone ol

ANKARA - Son iki seçimde iş birliği yapan CHP ile İYİ Parti ittifakının devam edip etmeyeceği tartışılıyor. CHP’yi HDP’yle yakınlaşmakla eleştiren İYİ Parti Sözcüsü Yavuz Ağıralioğlu, “Kırmızı çizgimizi muhafaza ediyoruz. Biz ne yaparsak yapalım İYİ Parti bizimle beraberdir gibi bir algı oluşmasın. Biz ilkelerle beraber oluruz” dedi.

31 Mart ve 23 Haziran’da yenilenen İstanbul seçimlerindeki güç birliğinin ardından İYİ Parti’den CHP’ye yönelik artan eleştiriler, “ittifak bozuluyor mu?” sorularına yol açtı. İYİ Parti Sözcüsü Ağıralioğlu, bu konudaki soruya CHP ile İYİ Parti’nin iki ayrı parti olduğunun altını çizerek yanıt verdi. İYİ Parti’nin memleketi yönetme hedefiyle kurulmuş bir siyasi parti olduğunu söyleyen Ağıralioğlu, “Millet İttifakı ile bir güç birliği yaptık. Bu beraberliği millet de seçim sonuçlarıyla takdir etti. Biz de bunun omuzlarımıza yüklediği sorumluluğu taşıyoruz. Ama bu bizim Millet İttifakı'na Katolik nikahı ile bağlı olduğumuz anlamına gelmiyor. Biz CHP’nin her politikasını beğensek CHP'li oluruz” dedi.

'SATRANÇ OYNUYORUZ'

Yerel seçimlerde yapılan iş birliği doğrultusunda milletin verdiği sorumluluğu taşıyacaklarını söyleyen Ağıralioğlu bundan sonraki süreç içinse şunları söyledi:

“Biz memleketin düştüğü darboğazdan çıkması için kurulmuş bir siyasi partiyiz. Bir Türkiye vizyonu ortaya koymuşuz. Acaba Millet İttifakı ne olur? Satranç bu. Tayyip Erdoğan’ın 2023 denklemi varsa, bu denklemde Cumhur İttifakı bileşenlerinin yetmediğini görüyor olması lazım. İYİ Parti’yi ya da daha fazla kopartılacak parça varsa, bunları Millet İttifakı bünyesinden koparmak, orayı zayıflatmak isteyecektir. Biz de kendi vizyonumuz çerçevesinde bileşenleri arttıracağımız alanda İYİ Parti olarak AK Parti ve MHP’nin içinden koparabileceğimiz kadar kuvvet koparacağız. Satranç oynuyoruz.”

'İKTİDARDAN NE GELİRSE GELSİN KARŞIYIZ GRUBU DEĞİLİZ'

Ağıralioğlu, "satranç oyunu oynanırken" Millet İttifakı içinde mi dışında da olacakları sorusuna, “İçi de dışı da yok bizim için” yanıtı verdi, şöyle devam etti:

“Cumhur İttifakı’nın ortağı MHP keskin muhalefetten sonra keskin limitsiz krediler açtığı iktidarla beraber. Herkes 'İYİ Parti’de mi öyle olacak?' diyor. Biz, 'Güç beraberliği yapılabilir ama onun bile bir çerçevesi olur' diyoruz. AK Parti-MHP beraberliğinin nasıl olması gerektiğini biz söyleyemeyiz ama biz olsak CHP’de yaptığımız gibi yaparız. CHP’nin her yaptığına 'evet' diyerek, savunmuyoruz. HDP’ye kimi krediler açarak siyaset yapmanızı doğru bulmuyoruz diyoruz. Bu sizi 90’ların SHP’si gibi yapar, diyoruz. Sonuç olarak biz İYİ Parti olarak toptan 'evet' veya 'ret' cephesi değiliz. Bunu Meclis’teki siyasi performansımızla gösterdik. Hükümetin getirdiği ve doğru bulduğumuz pek çok kanunu destekledik. Biz iktidardan ne gelirse gelsin karşı grubu değiliz.”

'İYİ PARTİ'NİN TESİR ALANINI GÖRDÜLER, BYPASS’A ÇALIŞIYORLAR'

İYİ Parti’nin iktidar partisi ile yakınlaştığı, oylarının düştüğü gibi birçok iddia gündemde. Ağıralioğlu bu iddialarla ilgili, “Bunları diyecekler çünkü son seçimin aktörü biziz. İktidar grubunun 17 yılda tatmadığı bir seçim başarısızlığı vardır. O seçim başarısızlığını organize eden mimar biziz” dedi.

İYİ Parti’nin sağ seçmenin CHP’ye karşı tutumunu esneterek önemli bir oy verme alanı açtığına dikkat çeken Ağıralioğlu, “İYİ Parti’nin CHP’ye oy verilir alanda destek olması bugünkü seçimin sonuçlarını ve Türk siyasetindeki çeşitliliği getirdi. İYİ Parti işte bu etkiyi yapabildiği için hedef tahtasında. İYİ Parti’nin tesir sahasını gördüler, bunu bypass etmeye çalışıyorlar. Biz onca hakarete iftiraya rağmen vakarla durup ilkelerimizle mücadele ederek bir seçim süreci yönettik ve netice aldık. Bu neticenin tamamı bizim değil ama bu neticeye önemli katkı sunduk” diye konuştu.

'HDP’YLE İLİŞKİ BİZİ DIŞARI ÇIKARTIR'

CHP ile iş birliğine gittikleri yerlerde bu beraberlikten doğan kuvvetin yönetilebileceğini gösterdiklerini anlatan Ağıralioğlu, “Ama CHP’nin HDP’ye doğru adımlarını görüyoruz. Biz bu konuda endişeliyiz. Bu adımları tereddütle izliyoruz. Hassasiyetlerimizin görülmesi lazım” dedi.

CHP’nin Millet İttifakı'nı bloklaştırmaya çalıştığını, HDP’yi de bu güç birleşenlerinin yakın markajında tutmak istediğini anlatan Ağıralioğlu şunları söyledi:

“Yakın markajda tutacağım diye kurumsal ilişkiye geçerseniz o kurumsal ilişki bizi dışarı çıkarır. Bizim meşru görmediğimiz bir sürü açıklama var. Leyla Güven’in açıklamalarının bizde hiçbir karşılığı yok. Fezlekesi gelsin dokunulmazlığı kaldırılsın. Biz 'CHP neden bunu yapıyor?' demiyoruz. Biz böyle yapan bir siyasi yapıyla konuşmayız diyoruz. CHP, HDP ile kurumsal olarak devam edeceğim diyebilir, tercihidir ama biz bu bileşen içinde olmayız. Kırmızı çizgimizi muhafaza ediyoruz. Biz ne yaparsak yapalım İYİ Parti bizimle beraberdir gibi bir algı oluşmasın. Biz ilkelerle beraber oluruz.”