İYİ Parti’den memur zammı tepkisi: Hayal kırıklığı

Hakem heyetinin, memur maaşlarında hükümetin verdiği rakamları onaylamasına İYİ Parti’den tepki geldi. İYİ Parti Kalkınma Politikaları Başkanı İsmail Tatlıoğlu, temel ihtiyaçları karşılamayan kararın hayal kırıklığı olduğunu söyledi.

Google Haberlere Abone ol

ANKARA- Kamu Görevlileri Hakem Kurulu’nun, hükümetin önerdiği memur maaşları ile memur emeklisi aylıklarına 2020’nin ilk 6 ayında yüzde 4, ikinci 6 ayında yüzde 4 zam oranını kabul etmesine İYİ Parti tepki gösterdi. İYİ Parti Kalkınma Politikaları Başkanı ve Bursa Milletvekili İsmail Tatlıoğlu’nun imzası ile yayınlanan açıklamada, memura zam teklifinin hayal kırıklığı yarattığı ifade edildi.

Açıklamada, “AK Parti’nin memur ve memur emeklisine ücret (zam) teklifi, yetkili sendika talebinin 1/4’ü, diğer sendikaların taleplerinin 1/6 sının altında kalmıştır. Daha önceki yıllarda da hükümetten yana karar alan Hakem Kurulu, bu sefer de şaşırtmamıştır. Hakem Kurulu hükümetin teklifini en ufak, küçücük bile bir farklılık yaratmadan onaylamıştır. Böylece hakem kurulunun bağımsızlığının göstermelik olduğu bir kez daha görülmüştür” denildi.

TEMEL İHTİYAÇLARIN KARŞILANMASINDA YETERSİZ

Kamu çalışanlarına yapılacak yaklaşık yüzde 8’lik ücret ilavesinin kendilerine yansıyan enflasyonun oldukça altında olduğu belirtilen açıklamada şu ifadelere yer verildi:

“Ayrıca kamu çalışanları her yıl gelir vergisi dilimleri nedeniyle ortalama yüzde 2-3 arasında gelir kaybına uğramaktadırlar. Bu kayıp hiç dikkate alınmamıştır, telafi edici bir hüküm bile söz konusu edilmemiştir. Gerçekleşen enflasyon oranında ücret ilavesi esasında sıfır zam demektir. Orta ve dar gelirlilere yansıyan enflasyon (asgari yüzde 35) ve vergi dilimlerindeki kayıp dikkate alındığında, 2020 için yüzde 4+4’lük zam eksi zamdır, gelir kaybıdır. Kamu çalışanlarımızın temel ihtiyaçlarını karşılayamayacak derecede ezilmesidir.”

MEMURUN ÖZLÜK HAKLARINDA DA DÜZENLEME YOK

AK Parti iktidarının yaşanan ekonomik sıkıntının bedelini memura ödettiğinin belirtildiği açıklamada, memurun sosyal ve özlük hakları başta olmak üzere kadrolu istihdam, mülakatın kaldırılması, tayin ve görevde yükselmede kabiliyet ve liyakatin esas alınması gibi haklarında da bir düzenlemenin yapılmadığına dikkat çekildi. İYİ Parti olarak her zaman memurun yanında oldukları ifadelerine yer verilen açıklamada, “ İYİ Parti olarak Toplu Sözleşmelerin Uluslararası Standartlara göre yürütülmesi gerekliliğini savunuyoruz. Çalışanlarımızın ve emeklilerimizin onurlu ve rahat bir yaşam sürdürmeleri için onların sesi olmaya devam edeceğiz” denildi. (DUVAR)