HDP'den muhalefet partilerine çağrı: Susmak ortak olmaktır

Van, Diyarbakır ve Mardin Büyükşehir belediye eş başkanlarının görevden alınması üzerine HDP MYK olağanüstü toplandı. HDP, tüm muhalefet partilerine, "Susmayın, susmak onaylamaktır" çağrısı yaptı. DBP de yaptığı açıklamada, "Bir kez daha vurguluyoruz, Kayyum’u tanımayacağız, kabul etmeyeceğiz" ifadelerini kullandı. HDP İzmir İl Örgütü yaptığı açıklamada ise, "Yaşanılanlar sadece HDP ve Kürt sorunu değil" dedi. Muğla'da ise açıklama yapmak isteyen 23 kişi gözaltına alındı.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - HDP, belediye başkanlarının görevden alınarak, yerlerine kayyım atanmasını 'siyasi darbe' olarak nitelendirdi. Tüm muhalefet partilerini halkın iradesine sahip çıkmaya çağıran HDP, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu'ya tepki gösterdi. Demokratik Bölgeler Partisi de kayyım atamalarına ilişkin açıklama yaptı.

Muğla'da da HDP'liler kayyıma tepki amacıyla basın açıklaması yapmak istedi. Açıklamaya izin vermeyen polisler 23 kişiyi gözaltına aldı.

Diyarbakır’da yüzde 63, Mardin’de yüzde 56 ve Van’da yüzde 53 oyla seçilmiş olan belediye eş başkanlarının görevden alınmasına tepki gösteren HDP, şu açıklamayı yaptı:

SİYASİ DARBE: Belediye başkanları, İçişleri Bakanlığı’nın yalanlara ve hukuksuz gerekçelere dayalı bir emriyle görevden alınmıştır. Belediye meclis üyelerimize ve belediyelerimizde çalışanlara yönelik ağır bir gözaltı operasyonu da halen sürmektedir. Bu yeni ve açık bir siyasi darbedir. Bu aynı zamanda Kürt halkının siyasi iradesine dönük açık ve düşmanca bir tutumdur. İçişleri Bakanlığı, hak ve özgürlüklerin gasp edilmesinin, provokasyonların, demokrasinin zerresini bile bırakmayan karar ve uygulamaların tetikçisidir ve bir darbe odağıdır. Kayyımlar döneminde bu 3 büyükşehir başta olmak üzere bütün belediyelerin kaynakları tüketilmiş, bir enkaz geride bırakılmıştır. İçişleri Bakanlığı ve iktidar, Sayıştay raporlarında da görüldüğü gibi kayyımlar aracılığıyla yolsuzlukların ve hırsızlıkların odağı olmuştur.

YOLSUZLUKLARIN ORTAYA ÇIKARILMASINI HAZMEDEMEDİLER: Bu iktidar ve İçişleri Bakanlığı, geçmiş kayyım döneminde yapılmış olan yolsuzlukların ve usulsüzlüklerin ortaya çıkarılmasını, halkın kaynaklarını çalıp çırpan kayyımların rezilliklerinin ortaya saçılmasını hazmedememiştir. Yerelde de asker ve sivil bürokrasi bu yolsuzluk düzeninden beslendiği için kayyımlar döneminin destekçisi olmuştur. Bu iktidarın zerre kadar demokratik meşruiyeti kalmamıştır. Halkın iradesini gasp etmek, seçim sonucunda sandıkta kazanamadıklarını devlet şiddeti, zoru ve hilesi ile gasp etmek bu iktidarın, AKP-MHP ittifakının bir olağanı olmuştur. Bu uygulamaları halkımız asla kabullenmeyecektir. Daha önceden olduğu gibi iradesine, seçilmişlerine, partisine sahip çıkacaktır."

SADECE KÜRT HALKININ SORUNU DEĞİL: Halkın iradesini gasp eden, sandık iradesini ve seçimleri tanımayan bir iktidar karşısında tüm demokrasi güçlerini, vicdan sahibi tüm yurttaşlarımızı, Meclis içindeki ve dışındaki tüm muhalefet partilerini, sivil toplum kuruluşlarını, sendika ve meslek birliklerini, demokratik dernekleri dayanışmaya çağırıyoruz.  Bu iktidara karşı bütün meşru ve demokratik mücadele yollarını kullanmak hem anayasal hem de evrensel hukuktan kaynaklanan tartışılmaz bir haktır. Demokrasiyi ancak demokrasi güçlerinin ortak ve kararlı mücadelesi ile kazanabiliriz.  Türkiye’nin her bir köşesinde 31 Mart ve 23 Haziran’da oy kullanmış, AKP-MHP ittifakının kaybetmesi ve demokrasinin kazanması için çalışmış olan herkese çağrımızdır; Bu sadece HDP’nin ve Kürt halkının sorunu değildir, tüm Türkiye halklarının, tüm demokrasi güçlerinin ortak sorunudur. Susmayın, susmak onaylamaktır."

Öte yandan HDP MYK, saat 10.30'da olağanüstü toplandı.

'KAYYUMU TANIMAYACAĞIZ'

DBP (Demokratik Bölgeler Partisi) de dün geceden beri yaşanan gözaltılara ve kayyım atamalarına ilişkin açıklama yaptı. DBP, kayyım atamalarını, "Kürt halkının demokrasi mücadelesine karşı açılmış bir savaştır" yorumunda bulundu. DBP yaptığı açıklamada şunları söyledi: " Aralarında Merkez Yürütme Kurulu üyemiz Sevim Adsoy, PM üyelerimiz Tahir Özdemir ve Suat Aslan’ın da bulunduğu onlarca parti yöneticilerimiz, yüzlerce Kürt siyasetçi AKP ve MHP’nin siyasi darbesiyle hukuksuzca gözaltına alınmıştır. Diyarbakır’da yüzde 63, Mardin’de yüzde 56 ve Van’da yüzde 53 oyla seçilmiş olan Belediye Eşbaşkanlarının görevden alınması Kürt halkının demokrasi mücadelesine karşı açılmış yeni bir savaştır."

2019 yerel seçimleri sonrasında partimize ve bileşeni olduğumuz HDP'ye yönelik bu operasyonların temel amacı Kürt siyasetini tasfiye etmektir. Bizleri gözaltı ve tutuklamalarla, siyasi soykırım operasyonlarıyla durdurabileceklerini zannedenler, halkların özgürlük, emek, barış ve demokrasi inancını bitiremeyeceklerini anlayacaklardır. Bir kez daha vurguluyoruz, Kayyum’u tanımayacağız, kabul etmeyeceğiz. Hükümet attığı bu vahim adımdan bir önce dönmelidir."

'SANDIKTA KAYBETTİĞİNİ DEVLET ZORUYLA ALMAK İSTİYOR'

HDP İzmir İl Örgütü yaptığı açıklamada yaşanılanların sadece HDP ve Kürt sorunu olmadığının altını çizdi.  HDP İl Eşbaşkanı Besriye Tekgür yaptığı açıklamada, "Türkiye’nin her bir köşesinde 31 Mart ve 23 Haziran’da oy kullanmış, AKP-MHP ittifakının kaybetmesi ve demokrasinin kazanması için çalışmış olan herkese çağrımızdır. Unutmayalım ki Kürt halkının iradesine karşı yapılan darbe tüm Türkiye halklarına karşı yapılmış bir darbedir. İstanbul seçimlerinde yapılmak istenen hukuksuzluğa tüm Türkiye halkları olarak nasıl dur dediysek bugün de Diyarbakır, Mardin ve Van’daki hukuksuzluğa dur deme zamanıdır’’dedi.

23 GÖZALTI

Muğla'da HDP il örgütü ve sivil toplum örgütleri Sınırsızlik Meydanı'nda kayyım atamalarına tepki olarak açıklama yapmak istedi. Açıklamaya müdahale eden polis aralarında PM üyesi Adalet Aydın, HDP İl Eşbaşkanı Belgin Koç'un da bulunduğu 23 kişiyi gözaltına aldı.  (HABER MERKEZİ)

Etiketler HDP kayyım