Belediye Meclisi'nde borçlanma tartışması

İstanbul Büyükşehir Belediye Meclisi, Ekrem İmamoğlu'nın istifa eden AK Partili yöneticilerin, belediye iştiraklerinden de istifa etmesini istemesinin ardından bir kez daha toplandı.

DUVAR – İstanbul Büyükşehir Belediye meclisi pazartesi günü yapılan tartışmalı oturumun ardından bugün bir kez daha toplanıyor.

Belediye Meclis toplantısında ilk olarak öneriler alındı. Ardından gündem dışı söz alanlar konuşmaya başladı.

Beykoz Meclis üyesi Adem Sefer, 15 Temmuz ile ilgili söz aldı. Sefer, 15 Temmuz ile ilgili değerlendirmelerini dile getirdi. Ekrem İmamoğlu da 15 Temmuz günü 11:45’de belediye önünde tören yapılacağını ve sonrasında mevlit okutulacağını duyurdu.

Murat Türkyılmaz ise söz alarak Türk demokrasi hayatında yerel yönetimlerin rolü konusunda söz aldı. Türkyılmaz, öneriler ile yeni dönemde belediye yön vereceklerini ve etkin bir muhalefet ortaya koyacaklarını söyledi ve Ekrem İmamoğlu’nu iddialarını ispatlamaya çağırdı. Sözlerini “Umarım İstanbullular Sezen Aksu’nun şarkısında olduğu gibi ‘İstanbul İstanbul olalı hiç görmedi böyle keder’ demezler.” diyerek bitirdi. İmamoğlu ise “Ben 39 belediye başkanımızı davet ettiğim ilk toplantıda dilerdim ki herkes bir arada olsaydı. 16 belediye başkanımız katılacağını bildirmişti ama katılmadı. Ben her şey çok güzel olacak diyen bir belediye başkanıyım. Bir başka şey nedir bu iki gün takıldınız anlamış değilim. Ben beş gün de gelirim sorun değil. Birisi çıkmış, sanırım sınıf arkadaşım, ‘Ekrem’ diyor. Yaşı itibari ile sınıf arkadaşım da değil. Bana yaptığınız konuşmalara dair cevap hakkımı kullandım, teşekkür ederim ” dedi.

Ekrem İmamoğlu’nun ardından söz alarak belediye başkanlarına yapılan daveti eleştiren Tevfik Göksu ve komisyon toplantı odalarının önünün lobiye dönüştüğü iddiasını kabul etmedi. İmamoğlu ise “Tevfik bey bizim canlı yayını çok sevdi” diye başladığı konuşmasında belediye başkanlarına usule uygun olarak davet gönderildiğini söyledi. İmamoğlu, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın 23 haziran seçimleri sonrası “25 belediye başkanım var” sözlerini eleştirdi. Göksu’nun “Genel Başkanımız seçim değerlendirmesi yapıyordu” sözleri karşısında İmamoğlu bu kez “Genel Başkanınızdan değil Cumhurbaşkanından bahsediyorum” yanıtını verdi. Tartışmanın karşılıklı sürmesi sonrası İmamoğlu bir kez daha “Sizin genel başkanınız benim değil. Yanlış anlamaya devam ediyorsunuz” dedi.

İstanbul’un trafik sorunu ile ilgili söz alan İYİ Partili Suat Sarı konuşmasına Ekrem İmamoğlu’nu tebrik ettikten sonra Kemal Kılıçdaroğlu ve Meral Akşener’e teşekkür etti. AK Parti sıralarından ‘HDP’ye de teşekkür et’ şeklinde laf atılması üzerine kısa süreli gerginlik yaşandı. İmamoğlu AK Partili üyeleri, konuşmacının sözünü kesmemeleri konusunda uyardı. sarı trafik sorununun çözümü için sürücülerin eğitilmesi gerektiğine dikkat çekti. Formula 1 pistinin yıllardır çürüdüğüne dikkat çeken Sarı eğitim için pistin kullanılabileceğini anlattı.

Gündem dışı konuşmaların ardından meclis gündemine geçildi ve önergeler oylanmaya başladı.

Sunulan önergeler doğrultusunda, İstanbul Büyükşehir Belediye Meclisi, 30 Ağustos Zafer Bayramı ve okulların açılacağı 9 Eylül’de toplu ulaşımın ücretsiz olmasını kararlaştırdı.

İBB’DE BORÇLANMA TARTIŞMASI

İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin borçlarının ödenmesi için belediye başkanına verilen yetki ile ilgili görüşlerini açıklayan CHP Grup Sözcüsü Tarık Balyalı verilen borçlanma yetkisinin belediyenin hizmetlerini sürdürebilmesi için gerekli olanın çok altında olduğunu söyledi. Geçmiş dönemlerden kaynaklanan borçların ödenmesi ve hizmet verebilmek için gerekli olan kaynağın yaratılması için yeterli borçlanma imkanı yaratılmadığını dile getirdi. Balyalı, “Elbette biz aday olurken belediyenin durumunu biliyorduk, ama İstanbullular da görsün istiyoruz” dedi.

Tevfik Göksu da borçlanma ile ilgili söz alarak, “CHP’nin daha önce borçlanma ile ilgili izlediği tavrı biliyoruz. Bugün borçlanmanın faydalarını dinliyoruz. Tarık bey kibirli bir tavır izliyor, bu borçlanmayı vermek zorundasınız gibi davranıyor. İBB’nin 30 milyar borcu var diyor, o borç 2036 yılına kadar ödenmesi gereken borç. Bugün İBB’nin 5,6 milyon TL borcu var, sadece KİPTAŞ’a kalan evlerin bedeli o. Acil ihtiyaçlarımız var dediniz, bütçe planlamaları çerçevesinde borçlanma izni veriyoruz.” diye konuştu.

Toplantının ilerleyen kısmında ise Esenler Otogarı’nda yaşanan olumsuzluklar dile getirildi Bir sonraki toplantının ise 9 Eylül’de yapılması kararlaştırıldı