Erdoğan'dan Babacan'a: Ümmeti parçalamaya hakkınız yok

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, AK Parti'den istifa eden Ali Babacan'la yaptığı görüşmeyle ilgili ilk kez konuştu. Babacan'ın, partiye karşı aidiyet duygularını kaybettiğini söylediğini aktaran Erdoğan, kendisinin ise "Bu ümmeti parçalamaya hakkınız yok. Fazla da geç kalmayın" dediğini belirtti. Abdullah Gül, Ahmet Davutoğlu ve Ali Babacan'a karşı kırgın olup olmadığı sorusuna ise "Bunlara kırgınlık olmayacak da kime olacak?" yanıtını verdi. Erdoğan, görevden alınan Merkez Bankası Başkanı için de "Tasarrufları bize ağır bedel ödetti" yorumunda bulundu.

DUVAR – Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, yeni parti çalışmalarıyla gündeme gelen Ali Babacan’ın kendisine şu an için parti kurmayı düşünmediğini söylediğini aktardı. S-400’ler konusunda sıkıntı olmadığını belirten Erdoğan, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçimini iki kez kaybeden Binali Yıldırım için ise “Yetişmiş kaliteli bir arkadaşımızı tabii ki kenarda bırakmak gibi bir şey düşünülemez” dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, geleneksel hale getirdiği üzere, yurtdışı ziyareti (Bosna Hersek) dönüşü uçakta gazetecilere gündeme ilişkin açıklamalar yaptı. NTV’de yer alan habere göre Erdoğan’ın açıklamaları ve sorulara verdiği yanıtlardan öne çıkan başlıklar şöyle:

‘BABACAN ‘ŞU ANDA PARTİ DÜŞÜNMÜYORUZ’ DEDİ’

Erdoğan, Ali Babacan’a “Parti mi kuracaksınız” sorusunu yönelttiğini, Babacan’ın da “Şu anda düşünmüyoruz ama bir platform olarak çalışıyoruz” yanıtını verdiğini söyledi ve ekledi: “Dedim ki ‘Bak Ali Bey, eğer senin bu kabineye katkı verme noktasında yaptığınız çalışmalar varsa, vereceğiz bilgiler varsa biz bunlardan istifade ederiz. Malum ben sana partide danışmanlık teklif ettim, kabul etmedin. Daha ileri gidiyorum; Özbekistan başkanı benden orada devletin yapılanmasında eleman istedi. Ali Bey’i teklif ettim. Kendisine de söyledim. Maalesef oraya da evet demedi.

‘FAZLA GEÇ KALMA!’

Ali Babacan’a “Parti kurmada fazla geç kalmayın” dediğini de aktaran Erdoğan “Ben Ali Bey’in kendisine de söyledim; ‘Yolunuz yolunuzdur eyvallah ama şunu unutmayın ki bu ümmeti parçalamaya hakkınız yok. Siz bunu yapıyorsunuz. Bunun parçalanmasıyla da bir yere gidemeyeceksiniz’ dedim. Şunu da söyledim, ‘Fazla da geç kalmayın’ dedim. Bizim dava arkadaşlığımızda bir şey var. Dava terk edilmez. Burada sonuna kadar hizmet söz konusudur” diye konuştu.

‘BAKANKEN BABACAN’LA BİR ÇOK KONUDA ANLAŞAMADIK’

Erdoğan, Ali Babacan’la bakanlık yaptığı dönemde faiz başta olmak üzere bir çok konuda anlaşamadıklarını da söyledi. İsim vermeden 11. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ve eski Başbakan Ahmet Davutoğlu’na eleştiride bulundu.

Erdoğan, “Başbakanlık koltuğuna gelip oturan arkadaşlarımızın nereden nereye nasıl geldikleri malum. Cumhurbaşkanlığı makamına gelip oturanların nereden nereye nasıl geldikleri malum. Bütün bunlarla beraber, yola çıkarken her şey iyi, güzel ama Cumhurbaşkanlığı makamından ayrıldıktan sonra mensubu olduğu partisine üye dahi olmamıştır” dedi.

‘BUNLARA KIRGINLIK OLMAYACAK DA KİME OLACAK?’

“Babacan, Davutoğlu ve Gül’e kırgınlığınız var mı?” sorusuna ise Erdoğan “Bunlara kırgınlık olmayacak da kime olacak?” yanıtını verdi. Erdoğan, bu isimlerin cumhurbaşkanlığı seçimleri ve yerel seçimlerde de destek vermediklerini ifade etti.

‘AĞIR BEDELLER ÖDENDİ’

Cumhurbaşkani Erdoğan, Merkez Bankası Başkanı Murat Çetinkaya’nın görevden alınmasıyla ilgili de ilk kez konuştu. Merkez Bankası’nın ekonominin finans ayağının en önemli kilidi olduğunu belirterek, “Orayı tamamen revize edemezsek ciddi sıkıntılarla karşı karşıya kalabiliriz” yorumunda bulundu ve ekledi: “Sayın Merkez Bankası Başkanı’nın kendine has birçok tasarrufu olmuştur ve bu tasarruflar neticesinde de maalesef ağır bedeller ödendi. Bu artık bir yere kadar katlanılabilirdi, çekilmez oldu. En önemlisi piyasalara güven vermedi. Piyasalarla iletişimi iyi değildi. Hazine ve Maliye Bakanım olmak üzere arkadaşlarımızla değerlendirmemizi yaptık ve burada bir değişikliğe gitmenin faydalı olacağına inandık.”

‘SENEDE BİR REFERANDUMA GİDEMEYİZ’

Cumhurbaşkanı Erdoğan, CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu’nun Cumhurbaşkanı’nın tarafsızlığını referanduma götürelim çağrısını da değerlendirdi

Erdoğan, “Sayın Kılıçdaroğlu eğer bir demokratsa milletin verdiği bir karara saygı duyması lazım. Bu iş bitti. Biz kalkıp da ayda bir, senede bir referanduma gidemeyiz. Şimdi şöyle bir yürüyelim, bakalım nasıl netice alıyoruz, bunları görelim. Sayın Kılıçdaroğlu’nun bu yaklaşımı güveni de ve istikrarı da tehdit ediyor” dedi.

Erdoğan, Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’nin revizyona ihtiyacı olup olmadığı sorusu üzerine “Yaptığımız istişarelerde, analizlerde böyle bir şey varsa biz de ileri süreriz. En azından Sayın Bahçeli ile bir değerlendirme yaparız” açıklamasında bulundu.

(Yüzde 50+1 tartışması) Şu anda böyle bir şey söz konusu değil. Bizdeki yapıda ittifaklar oluşturuldu. Bu ittifaklar oluştuğu için belediye başkanlıklarında yüzde 50 artı 1 söz konusu olmuyor. Burada en fazla oyu alan seçimi kazanmış oluyor. Bizim şu anda gündemimizde böyle bir şey yok.

BİNALİ YILDIRIM’A YENİ GÖREV

Erdoğan, Binali Yıldırım’la ilgili yeni bir görevlendirme yapıp yapmayacağı sorusuna ise “Binali Bey benim dava arkadaşım. Bu denli yetişmiş kaliteli bir arkadaşımızı tabii ki kenarda bırakmak gibi bir şey düşünülemez” yanıtını verdi

S-400’DE SIKINTI YOK

(S-400’ün kullanımı) Öncelikle bir defa ortak üretim noktasında bizim Rusya ile sıkıntımız yok ve Sayın Putin ile bu işi ilk görüşmeye başladığımız andan itibaren bu konuda mutabakatımız var. Ortak üretime de inşallah geçeceğiz. Herhangi bir sıkıntı yok. Şu anda da S400 konusunu Sayın Putin ile her görüştüğümüzde “Başından itibaren nasıl anlaştıysak öyle devam edecektir” demiştir.