Bekaroğlu'nun Oktay tepkisi: Hiç utanmıyor musun!

CHP İstanbul Milletvekili Mehmet Bekaroğlu, Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay’ı Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a yazdığı mektupla şikâyet etti. Soru önergesine yanıt vermediğini, sonrasında ise 'ciddiyetsiz' yanıt veren Oktay'ın TBMM’yi küçük düşürdüğünü dile getiren Bekaroğlu, "Bu had bilmeze haddini bildirecek misin?" diye sordu.
CHP'li Mehmet Bekaroğlu, TBMM'de basın toplantısı düzenledi.

ANKARA – CHP Milletvekili Mehmet Bekaroğlu, Varlık Fonu’na ilişkin soru önergesine yanıt alamadığını, sonrasında verilen yanıtın ise “ciddiyetsiz” olduğunu belirterek Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay’ı Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a şikâyet etti. Oktay’ın TBMM’yi yok saydığını ve küçük düşürdüğünü iddia eden Bekaroğlu Cumhurbaşkanı Erdoğan’a yazdığı mektupta, “”Bu had bilmeze haddini bildirecek misin?” diye sordu.

‘BÜROKRATİK VESAYET’ HATIRLATMASI

Basın toplantısında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a yazdığı mektubu açıklayan Bekaroğlu, Fuat Oktay’ın Varlık Fonu’na ilişkin verdiği soru önergesine ilk önce hiç cevap vermediğini, ikinci önerge üzerine ciddiyetsiz cevap verdiğini söyledi. Bekaroğlu, “Haddini aşmıştır Sayın Cumhurbaşkanı Yardımcısı. Ama ben yadırgamadım. Her ne kadar mensubu olduğu hükümetin Cumhurbaşkanı sürekli olarak ‘biz vesayet sistemini kaldırdık, şöyle yaptık böyle yaptık’ diyor ama Sayın Cumhurbaşkanı Yardımcısı bir bürokrat olarak kendisini hâlâ bürokratik vesayetin tepesindeki bir adam olarak görüyor” diye konuştu.

‘MİLLET HAD BİLDİRMEYE BAŞLADI’

Fuat Oktay’a sert sözlerle eleştiren Bekaroğlu şöyle devam etti: “Sen hiç utanmıyor musun kardeşim! Sen demokrasiye karşı, milletvekillerine karşı, TBMM’ye karşı nasıl böyle bir tavır takınabilirsin? Bu utanmaza, bu had bilmeze haddini bildirecek misin diye soruyorum. Bakalım Sayın Cumhurbaşkanı nasıl cevap verecek; bu had bilmeze had bildirecek mi? Millet bildirecektir buna ve bunlara, bildirmeye de başladı. Milleti, TBMM’yi küçük görmenin bedelini son seçimlerde ödediler. Sayın Oktay kendisini hâlâ bürokrasinin tepesinde biri olarak görüp milletvekilini hizaya getiriyor, milletvekiline ders veriyor. Yok, yapamazsın böyle bir şey sen. Bu yaptığın hadsizliktir, demokrasiye saldırıdır. Darbe alışkanlıklarıdır bu. Bütün darbecilerin yaptığını tekrar etmiştir. Kenan Evren de böyle davranıyordu, kendi Meclis’ini kurmuştu buraya. Danışma Meclisi diye kendi seçmişti, kendi Meclis’ini kurmuştu. Fuat Oktay da böyle davranıyor, Kenan Evren gibi davranıyor. Bakalım seçilmiş Cumhurbaşkanı bunlara ne diyecek?”

‘2023 HEDEFİ 2018’İN BİLE GERİSİNE DÜŞTÜ’

CHP’li Bekaroğlu, Plan ve Bütçe Komisyonu’na Cumhurbaşkanlığı tarafından gönderilen 11’inci Kalkınma Planı hakkında da değerlendirmede bulundu. AK Parti’nin 2023 hedeflerinin gerisine düştüğünü söyleyen Bekaroğlu, kişi başı yıllık gelir karşılaştırması örneği üzerinden iktidarın ekonomi politikalarını eleştirdi. Bekaroğlu, 2014-2018 yıllarını kapsayan 10’uncu Kalkınma Planı’nda kişi başı yıllık gelirin 15 bin dolar olarak hedeflendiğini ama gerçekleşmenin 9 bin 600 Dolar’da kaldığını belirterek, “2023 hedefi 25 bin dolar idi. Ne var ki, 2019-2023 yıllarını kapsayan 11’inci Kalkınma Planında kişi başı gelir hedefi 12 bin 400 dolar olarak belirtilmiştir. Bırakın 2023 hedefini, 2018’in bile gerisine düşülmüştür” dedi. (DUVAR)